مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان اعلام کرد


نیاز باغ شاهزاده ماهان به انشعاب آب

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از مشکلات پیش روی باغ شاهزاده ماهان در خصوص تامین آب سخن به میان آورد و گفت: این باغ جهانی انشعاب آب ندارد و برای تامین آب آن باید از پمپ آب استفاده کرد که هر از چند گاهی دچار مشکلاتی می‌شود که باید هزینه زیادی صرف رفع مشکل کرد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، فریدون فعالی امروز ۱۱ تیرماه در جلسه کارگروه گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه بحث ساماندهی سرویس‌های بهداشتی بین راهی و داخل شهرها از برنامه‌های وزارت میراث‌فرهنگی است، افزود: در حال حاضر ۸۰ چشمه سرویس بهداشتی در سطح استان در حال ساخت است که به زودی ۲۰ سرویس بهداشتی باغ شاهزاده ماهان هم به این تعداد افزوده می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اظهار کرد: در کنار ساخت سرویس های بهداشتی، فروشگاه‌های صنایع‌دستی و مراکزی برای ارائه خدمات به گردشگران و مسافران نیز اجرا می‌شود.

او ادامه داد: در سال‌های گذشته اجرای تعدادی از سرویس بهداشتی بین راهی بر عهده شرکت توسعه گردشگری گذاشته شد که تعدادی ناتمام و تعدادی هم به علت نامناسب بودن موقعیت مکانی بلا استفاده باقی ماند که باید با یک برنامه ریزی مناسب و با مشارکت راهداری، شرکت نفت و راه و شهرسازی این سرویس‌های بهداشتی را اجرا یا به بخش خصوصی واگذار کرد.

فعالی بیان کرد: برای ساماندهی سرویس‌های بهداشتی داخل شهری نیز به همکاری شهرداری و اداره اوقاف نیازمندیم.

او ادامه داد: باید تیم‌های مشترکی متشکل از دستگاه‌های مرتبط ایجاد شود و ۲ بار در هفته از سرویس‌های بهداشتی بازدید کرد تا بتوانیم در ایام پیک سفر رفاه و راحتی مسافران را فراهم کنیم.

او بیان کرد: از اداره آب و فاضلاب استان درخواست یک انشعاب آب و کنتور برای باغ شاهزاده داریم که بتوانیم نیاز مسافران را مرتفع کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان ادامه داد: در حال حاضر اجرای ۱۰ خانه خلاق صنایع دستی را در دستور کار داریم که اولین خانه آن در شهرستان بم راه‌اندازی شد.

او افزود: راه‌اندازی این خانه‌ها علاوه بر گرد آوردن هنرمندان به احیا و اجرای طرح‌های خلاقانه صنایع دستی کمک می‌کند.

فعالی گفت: کرمان به عنوان شهر ملی صنایع دستی انتخاب شده که برای جهانی شدن آن باید علاوه بر دارا بودن خانه خلاق صنایع دستی، موزه صنایع دستی هم داشته باشد که امیدواریم بتوانیم با همکاری برخی دستگاه‌ها این موزه را راه‌اندازی کنیم.

او گفت: جیرفت، ریگان، عنبراباد، فهرج، سیرجان، بافت، راین و… از شهرستان‌هایی هستند که به زودی دارای خانه خلاق صنایع دستی می‌شوند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان در ادامه به مرمت و ساماندهی قلعه دختر و اردشیر اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه در ماه‌های گذشته با همکاری شهرداری کرمان طرح‌های خوبی برای این موضوع در نظر گرفته شد بطوریکه تا کنون ۷.۵ میلیارد تومان توسط شهرداری و ۷.۵ میلیارد نیز توسط میراث فرهنگی برای طرح‌های مذکور اختصاص داده‌شده است.

او بیان کرد: برای ساماندهی این ۲ قلعه به همکاری بیشتر استانداری کرمان نیاز داریم تا همچون حلقه‌های در هم تنیده برای توسعه گردشگری و مرمت بناهای تاریخی تلاش کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106176
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.