مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان؛


ادارات فرهنگ و ارشاد، نقش ویژه‌ای در ترویج فرهنگ ثبت رسمی دارند

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه حدنگاری و صدور اسناد رسمی مالکیت، ماهیت متقاضی محور دارد بر ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه مزایای اسناد رسمی و معایب معاملات به‌وسیله قولنامه‌های عادی تأکید کرد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از روابط‌عمومی اداره کل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان، ظهر امروز سید مهدی هاشمی در دیدار با محسن روحی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان در خصوص وضعیت حدنگاری و موانع پیشبرد حداکثری صدور اسناد مالکیت اشخاص حقیقی و توسعه همکاری‌ها گفتگو کرد.

سید مهدی هاشمی اظهار داشت: یکی از موانع تحقق حدنگاری، تقاضامحور بودن صدور اسناد مالکیت است و دراین‌خصوص باید با تبیین و اطلاع‌رسانی مزایای اسناد مالکیت حدنگار، مالکین اراضی و املاک نسبت به اخذ سند ترغیب شوند.

او افزود: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی فرهنگ عمومی، نقش بی‌بدیلی در توسعه فرهنگ ثبت رسمی و سوق‌دادن آحاد جامعه به معامله اموال غیرمنقول به‌وسیله اسناد مالکیت رسمی دارند.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان خاطرنشان کرد: متأسفانه بخشی از افراد نیازی به ثبت رسمی معاملات احساس نمی‌کنند که تولیدات هنری و اقدامات تبیینی رسانه‌ها می‌تواند در این زمینه گره‌گشا باشد.

عضو شورای قضایی استان کرمان ضمن اشاره به اینکه فاقد سند بودن بخشی از اراضی و املاک تبعات متعدد حقوقی، اقتصادی و اجتماعی را پدید آورده است، گفت: بی‌هویت بودن اراضی به یک ابر چالش تبدیل شده است و همه مسئولین ارشد کشور با درک روشنی از این واقعیت، پای‌کار حدنگاری آمده‌اند.

هاشمی در خاتمه افزود: در همین راستا اعتبارات ویژه‌ای برای تهیه نقشه منازل شهری و روستایی تخصیص‌یافته است و به‌ویژه برای کاهش بار مالی کشاورزان تا کنون قراردادهای نقشه‌برداری و تشکیل پرونده رایگان برای نیمی از اراضی زراعی رفع تداخل شده استان کرمان منعقد شده است و برای باقیمانده اراضی نیز مراحل عقد قرارداد در حال پیگیری است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=117875
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.