طبق اعلام سازمان غذا و دارو؛


عرضه ماهانه ۱۰ قوطی شیرخشک یارانه‌ای و ۱۰ قوطی آزاد به هر نوزاد

پس از اصلاح فرایندهای عرضه شیرخشک و رفع کمبودهای به وجود آمده این محصول طی چند ماه گذشته، از حدود ۲۰ مهرماه امسال شیرخشک‌ها با تدابیری ویژه‌تر در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند و اکنون نیز طبق اعلام سازمان غذا و دارو، تأمین ماهانه ۱۰ قوطی شیرخشک یارانه‌ای و ۱۰ قوطی آزاد به‌ازای کد ملی هر نوزاد، قابل تأمین است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، به اذعان وزیر بهداشت، «قاچاق شیرخشک به‌ویژه در استان‌های مرزی به دلیل اختلاف شدید قیمتی و مصارف نابجای شیرخشک در برخی صنایع و همچنین مصارف عمومی، منجر به کمبود آن در بازار شده بود و بر همین اساس هم از حدود ۲۰ مهرماه مقرر شد که جهت جلوگیری از قاچاق معکوس این محصول، شیرخشک با کد ملی نوزاد در داروخانه‌ها عرضه شود.»

عین‌اللهی همچنین پیش‌ازاین اعلام کرده بود که «بنا به تصمیم شورای تدابیر دارویی، مقرر شده تا شیرخشک با تعرفه دولتی فقط به کودکان زیر دو سال ارائه شود و مابقی مصارف با قیمت واقعی شیرخشک را تهیه کنند.»

در همین راستا نیز سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که اگر کودک زیر دو سالی دارید که شیرخشک مصرف می‌کند، باید نکاتی را مدنظر داشته باشید تا به‌راحتی بتوانید شیرخشک مورد لزوم را با قیمت مصوب سازمان غذا و دارو از داروخانه‌ها تهیه کنید.

بر همین اساس نیز لازم است والدین جهت مراجعه به داروخانه و خرید شیرخشک، کد ملی کودک را همراه داشته باشند. به‌این‌ترتیب بعد از ثبت کد ملی در سامانه توسط داروخانه، شیرخشک را با قیمت همیشگی دریافت خواهند کرد.

همچنین اتباع هم با شناسه یکتایی که دارند می‌توانند از همین مسیر شیرخشک را تهیه کنند.

به اذعان سازمان غذا و دارو، طبق برآوردها هر کودک ماهانه به‌صورت میانگین هشت قوطی شیرخشک مصرف می‌کند، اما برای رفاه حال مردم ۱۰ قوطی به‌صورت یارانه‌ای و ۱۰ قوطی به‌صورت غیریارانه‌ای برای هر کودک در نظر گرفته شده است تا به‌این‌ترتیب دسترسی به شیرخشک سالم و باکیفیت برای نوزادان فراهم باشد.

در همین راستا سازمان غذا و دارو داروخانه‌ها را مکلف کرده تا اطلاعات لازم را نسبت به بهره‌مندی مصرف‌کننده از یارانه شیرخشک به مردم ارائه دهند.

همچنین این سازمان بر ثبت کد ملی یا شناسنامه نوزاد در داروخانه‌ها جهت رسیدن شیرخشک به دست مصرف‌کننده واقعی تأکید دارد و در این باره سجاد اسماعیلی – سخنگوی این سازمان چندی پیش به ایسنا گفت که «در صورت تخلف هر داروخانه از این موضوع، قطعاً سهمیه شیرخشک آن قطع خواهد شد.»

مصرف‌کنندگان شیرخشک جهت مشاهده داروخانه‌های مجاز عرضه شیرخشک می‌توانند به سایت معاونت یا مدیریت غذا و داروی محل سکونت خود مراجعه کنند.

همچنین افراد در صورت مشاهده هرگونه تخلف در عرضه شیرخشک می‌توانند با سامانه ۱۹۰ تماس گرفته یا تخلف را به معاونت یا مدیریت غذا و داروی شهر محل سکونت خود اطلاع دهند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=111907
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.