طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی به مشاوران املاک


مشاوران املاک به سامانه خودنویس کوچ می‌کنند

وزارت راه و شهرسازی به مشاوران املاک اعلام کرده از روز ۲۱ بهمن بخش اجاره سامانه ایران املاک از دسترس خارج و سامانه «خودنویس» جایگزین آن خواهد شد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، در پی رایگان شدن دریافت کد رهگیری قرارداد اجاره برای مالکان و مستأجران، امروز وزارت راه و شهرسازی با ارسال پیامکی به مشاوران املاک استان تهران از آنها خواسته تا پس از طی یک فرآیند آموزشی در تنظیم قراردادهای اجاره سامانه «خودنویس» را جایگزین سامانه ایران املاک کنند. تهران پنجمین استانی است که به این سامانه متصل می‌شود. پیش‌ازاین مشاوران املاک استان‌های یزد، کرمانشاه، کرمان و سیستان و بلوچستان به سامانه خودنویس متصل شده بودند.

در این پیامک آمده است: «باتوجه‌به خاموش‌شدن بخش اجارۀ سامانه فعلی ایران املاک، از روز شنبه (۲۱ بهمن ۱۴۰۲) در استان شما و جایگزینی سامانه خودنویس (سامانه ثبت قراردادهای معاملات املاک و مستغلات کشور) بدین منظور جلسه آموزشی سامانه خودنویس (ویژه مشاورین املاک)، چهارشنبه (۱۸ بهمن) ساعت ۱۳ از طریق لینک برگزار خواهد شد».

از خرداد امسال امکان دریافت کد رهگیری رایگان برای مالکان و مستأجران در سامانه املاک و مستغلات فراهم شد که البته با واکنش برخی مشاوران املاک مواجه شد. در ادامه از دی‌ماه سامانه خودنویس به نشانی khodnevis.mrud.ir باهدف ثبت قرارداد رایگان اجاره راه‌اندازی و جایگزین سامانه قبلی شد. اخیراً هادی عباسی – معاون وزیر راه و شهرسازی به ایسنا اعلام کرده بود که قصد داریم در آینده دسترسی مشاوران املاک به قراردادهای اجاره رایگان را نیز فراهم کنیم.

ایجاد امکان دسترسی تمامی مالکان و مستأجران به قرارداد اجاره، انتقاد برخی مشاوران املاک را در پی داشته که معتقدند این اقدام شرایط شغلی آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و منجر به تضعیف صنف مشاوران املاک می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=115008
1 نظر
  1. mahdi می گوید

    این املاکی ها بایذ یکی مشاور فروشنده بلشد یک املاکی دیگه مشاور خریدار وقتی فروشنده ودخریدار مشاورشون یکی باشه کلاه یکی شون به نفع اون یکی با شراکت بنگاه دار برداشته میشه و کلی پرونده الان داخل دادگستری روی این داستانه کلی وکیل داریم چرا با یک مبلغ کم نمیگید یک وکیل صحت قانونی قرارداد ها رو کنترل کنه و مثل مهندس ناظر تایید کنه مسولان ما چرا حداقل بررسی را برای حل مشکلات مردم انجام نمیدن؟! اقای دادستان از دفترش بیاد بیرون بره کف شهر بد نمیشه هان ببینه چه خبره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.