سهم قابل توجه نوسازی بافت فرسوده در تولید مسکن

کرمان-ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: قانونگذار و دولت با توجه به نیاز جامعه در بحث تولید مسکن تکلیف کرده و نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و ناپایدار می تواند سهم قابل توجهی در بخش تولید مسکن داشته باشد.

به گزارش روز دوشنبه کرمان‌نو، مهرداد بذرپاش در ارتباط ویدیویی در مراسم اختتامیه “آموزه‌های زلزله بم و لزوم مقاوم سازی” که بمناسبت نوزدهمین سالگرد زلزله دلخراش ۵ دی در محل تالار پرستوی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم برگزار شد گفت :اتفاق تلخی که در ۱۹سال قبل در پنجم دی ماه سال ۸۲ رخ داد و بیش از ۳۴ هزار نفر از مردم عزیزمان را از دست دادیم از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد .

او ادامه داد: بم باید الگویی برای تمام نقاط کشور شود و ممکن بود این حادثه در هر نقطه از کشور رخ دهد .

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:از اجلاس سراسری سفیران نوسازی «بم برای ایران قوی» به عنوان یک حرکت ابتکاری و نماد نوسازی و بهسازی می توان یاد کرد

به گفته او در طبس هم قبل از انقلاب حادثه بزرگی رخ داده بود و حوادث مشابه دیگری که در سایر نقاط کشور نیز اتفاق افتاده بود اما متاسفانه تجربه ای کسب نکردیم.

بذرپاش خاطرنشان‌کرد: اگر نوسازی و بهسازی بناهای ناپایدار را در دستور کار قرار می دادیم عملکرد بهتری می توانستیم داشته باشیم ، اما هیچ وقت برای تجربه گرفتن دیر نیست.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: نماد حرکتی بم به عنوان یک حرکت نهضتی بسیار خوب بوده است و باید نوسازی بافت فرسوده و ناپایدار به عنوان نهضت دائمی همواره تا زمانی که یک قطعه زمین یا بافت فرسوده و ناپایدار باقی نمانده باشد در دستور کار قرار گیرد.

او تاکیدکرد: عقب ماندگی که در سال های اخیر انباشته شده و در کلان شهرها این کمبود عرضه و تولید مسکن، خود را با قیمت های سرسام اور نشان داده است را باید جبران کنیم.

بذرپاش تصریح کرد: نکته دیگر این حرکت که بسیار اهمیت دارد نجات جان هموطنان است که از موارد این حرکت نهضتی به شمار می رود.

جهت گیری اصلی ما مردمی کردن این حرکت نهضتی است

او می‌گوید جهت گیری و راهبردهای ما در دولت مشخص است که یکی از آن ها بحث مردمی سازی کار است که بسیاری از انبوه سازان و ان جی یو ها و بخش های خصوصی تمایل دارند که در کار نوسازی و بهسازی منازل ورود کنند.

بذرپاش گفت: ما به عنوان دولت وظیفه ارائه مشوق های بروز و مبتکرانه هستیم و هر جا نیاز به اصلاح قانون باشد حتما ورود خواهیم کرد و اصلاحات را انجام می دهیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: به شهرداری ها به عنوان یک شریک استراتژیک نگاه می‌کنیم و شهرداری ها باید به پایدارسازی بافت های فرسوده و ناپایدار کمک کنند.

او محور سوم وزارت راه شهرسازی را ستاد بازآفرینی شهری به عنوان یک قرارگاه می داند و می گوید از مهمترین پروژه هایی که در دستورکار مدیران قرار می‌گیرد ستاد بازآفرینی شهری است که به زودی ابلاغ استانداران و فرمانداران به عنوان رییس ستاد بازآفرینی شهری در استان ها و شهرستان ها صادر خواهد شد .

بذرپاش اضافه کرد: در یکسال گذشته اتفاقات خوبی در جهت تشویق مردم به نوسازی و بهسازی مانند تسهیل و تخفیف در صدور مجوز با کمک شهرداری ها صورت گرفته است.

به گفته او تسهیلات اسکان موقت یا تسهیلات بانکی ترجیحی و ارزان قیمت با هدف نوسازی بافت فرسوده در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.

او بیان کرد: مکانیزم های تشویقی بسیار تأثیرگذار بوده و در برخی جاها تا ۴۰ درصد هم پروانه های ساختمانی در بافت فرسوده افزایش پیدا کرد .

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99901
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.