مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان اعلام کرد


در ۳۷ روز اخیر کرمانی‌ها ۴۰۰ میلیون به ستاد دیه کمک کردند

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان گفت: جشن‌های گلریزان از بهمن‌ماه سال‌جاری آغاز شده و این کمک‌ها جزو جشن گلریزان ۱۴۰۲ منظور می‌شود و خیرین از ۱۵ بهمن‌ماه تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان به ستاد دیه کمک کرده‌اند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، سید حجت‌الله موسوی‌قوام ظهر امروز ۲۳ اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به ارائه گزارش فعالیت‌های ستاد دیه در سال‌جاری پرداخت و افزود: ستادیه در استان کرمان در سال ۱۳۸۰ تشکیل شد. اعتبارات این ستاد در ابتدا صرفا از محل کمک‌های مردمی و خیرین تامین و از سال ۸۴ اعتبارات دولتی نیز به این نهاد اختصاص داده شد.

او درباره فرایند پرداخت بدهی زندانیان اظهار کرد: در بخشی از بدهی زندانیان جرائم غیرعمد نیازمند از شاکی تخفیف می‌گیریم و بخشی از آن تقسیط می‌شود و بخش باقیمانده از محل کمک‌های ستاد دیه پرداخت می‌شود.

مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان در ادامه با اشاره به افتتاح ساختمان ستاد، اظهار کرد: این ساختمان در زمین موقوفه گنجعلی‌خان حدود ۴۰۰ مترمربع طی ۲ سال با زیربنای ۶۵۰ متر احداث شده است.

او در خصوص فعالیت‌های ستاد دیه در حوزه آزادی زندانیان اظهار کرد: تا لحظات پایانی سال به امر آزادی زندانیان می‌پردازیم.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان افزود: از ابتدای سال تاکنون زمینه آزادی ۲۴۵ نفر از زندانیان واجد شرایط جرائم غیرعمد فراهم شده و تا پایان سال به این تعداد اضافه می‌شود.

او ادامه داد: ۱۸ میلیارد و ۹۵ میلیون تومان برای آزادی زندانیان در سال جاری هزینه کردیم که ۱۰ میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان آن از محل کمک‌های مردمی و خیرین و یک میلیارد و ۳۷۸ میلون و ۸۰۰ هزار تومان از محل کمک‌های ویژه ستاد دیه کشور و پنج میلیارد و ۴۹۵ میلیون تومان از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

موسوی‌قوام اضافه کرد: از محل کمک‌های صندوق تأمین خسارت‌های بدنی در استان حدود ۳۶۰ میلیون تومان کمک شده که عمدتا به بدهکاران تصادفات کمک می‌کند.

او تصریح کرد: ۲۶ نفر از ۲۴۵ زندانی جرائم غیرعمد با اخذ رضایت شکات بدون پرداخت وجه از زندان آزاد شدند، همچنین با تشکیل جلسات صلح و سازش در سطح استان تاکنون ۱۲۱ میلیارد و ۴۷۵ میلیون تومان گذشت شاکیان را داشتیم.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان در ادامه با اشاره به برگزاری جشن‌های گلریزان اظهار کرد: در ماه رمضان امسال حدود ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان جذب کمک‌های خیرین و مردمی در قالب جشن‌های گلریزان داشتیم که به حساب ستاد دیه استان واریز شده و البته رقم تعهد خیرین تقریبا ۱۷ میلیارد تومان بوده است.

او در ادامه سخنانش گفت: طبق آمار زندانیان موجود، تا دو روز پیش ۲۶۱ نفر مددجوی جرائم غیرعمد در کل زندان‌های استان داریم که از این تعداد هفت نفر آنها بدهکاران دیه هستند.

موسوی‌قوام تاکید کرد: کرمان جزء استان‌هایی است که کمترین بدهکار دیه را دارد و در تلاش برای آزادی این هفت نفر تا پایان سال هستیم.

او ادامه داد: ۱۳۱ نفر از ۲۶۱ زندانی جرائم غیرعمد استان چک برگشتی دارند که این افراد کلاهبردار نیستند. همچنین ۱۱۱ نفر بدهکار مهریه هستند و کمک‌های خیرین به این افراد تعلق نمی‌گیرد و آنها به بانک‌ها معرفی می‌شوند ضمن آنکه ۱۲ نفر به دلیل نفقه در زندان هستند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان ادامه داد: ۱۲۱ نفر از این زندانیان جرائم غیرعمد در زندان کرمان، ۲۶ نفر در جیرفت، بم ۲۴ نفر، رفسنجان ۲۱ نفر، سیرجان ۲۱ نفر، بافت ۱۵ نفر، زرند و کهنوج هر کدام ۱۴ نفر، شهریابک سه نفر و منوجان دو نفر زندانی هستند.

او با بیان این مطلب که تقریبا زندانی قدیمی در زندان‌های استان کرمان نداریم، عنوان کرد: بدهکار با بدهی کمتر از ۱۵ میلیون تومان نداریم.

موسوی‌قوام با بیان اینکه ۲۰۵ نفر از زندانیان غیرعمد در چند ماه گذشته روانه زندان‌ها شده‌اند، مطرح کرد: هشت نفر از ۲۶۱ نفر زندانی جرائم غیرعمد استان خانم و عمدتا سرپرست خانواده هستند که با مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در حال مذاکره برای برگزاری جشن گلریزان نسوان هستیم ضمن آنکه از طریق مشاوران مدیران استان کمک‌هایی برای این افراد جمع‌آوری می شود.

او با تاکید برآنکه ستاد دیه فقط یکبار به افراد بدهکار کمک می‌کند، افزود: ستاد دیه در بحث آموزش و پیشگیری اقداماتی در دست انجام دارد زیرا برخی از زندانیان به دلیل عدم آگاهی در زندان‌ها گرفتار شده‌اند.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان بیان کرد: برخی از خانواده‌ها در ازدواج فرزندانشان نقشی ندارند در حالی که در گذشته همه فامیل برای حل مشکل زوجین بسیج می‌شدند تا به طلاق کشیده نشود اما متاسفانه امروز شاهد برگزاری جشن طلاق هستیم. ضمن اینکه آقایان باید بدانند که مهریه را می‌گیرند.

او یکی از برنامه های ستاد دیه را برگزاری جشن گلریزان دانست و عنوان کرد: این جشن عمدتا در ماه رمضان برگزار می‌شود و سال آینده از همه طرفیت‌های استان برای این امر استفاده می‌شود.

موسوی‌قوام ادامه داد: جشن‌ گلریزان ۱۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ در ارزوئیه آغاز و به ترتیب حروف الفبا در مرکز ۲۳ شهرستان‌ و ۳۱ بخش استان تا روز ۲۷ ماه رمضان برگزار می شود که آخرین جشن گلریزان در نرماشیر برگزار خواهد شد.

او با بیان این مطلب که ۵۵ جشن گلریزان در استان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: یک جشن گلریزان عمومی در روزهای پایانی ماه رمضان در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان بر لزوم شناسایی خیرین جدید تاکید کرد و گفت: برخی از خیرین از اقدامات ستاد دیه مطلع نیستند که لازم است رسانه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند.

او تاکید کرد: متولی جشن گلریزان ستاد دیه است و مردم و خیرین کمک‌های خود را به شماره حساب ستاد دیه واریز می کنید.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان کرمان اعلام کرد: جشن‌های گلریزان از بهمن‌ماه سال‌جاری آغاز شده و این کمک‌ها جزو جشن گلریزان ۱۴۰۲ منظور می‌شود و خیرین از ۱۵ بهمن‌ماه تاکنون ۴۰۰ میلیون تومان به ستاد دیه کمک کرده‌اند. گفتنی است که امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کمک‌های موردی غیر از گلریزان داشتیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=102374
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.