معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان؛


سربازخانه ارگ بم به کارگاه صنایع‌دستی تبدیل خواهد شد

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان به راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی در قسمت سربازخانه ارگ تاریخی بم اشاره کرد و گفت: مرمت این بخش از بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان در چهار فاز اجرا می‌شود.

به گزارش کرمان‌نو، کاظم حسین‌زاده امروز ۲۰ آبان‌ماه در تشریح این خبر با اشاره به اینکه هم اکنون در فاز اول پنج میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهور به استان کرمان به این پروژه اختصاص‌یافته، اظهار کرد: این اعتبار تنها برای یک‌فاز از مرمت سربازخانه در نظر گرفته شده و برای اجرای فازهای بعدی به پنج میلیارد دیگر نیاز است.

 او افزود: این طرح در راستای سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی مبنی بر اینکه پایگاه‌های جهانی و ملی میراث‌فرهنگی محلی برای معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی هر منطقه شوند، در حال اجرا است.

 معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان بیان کرد: رشته‌هایی همچون حصیربافی، سیس‌بافی و همچنین نساجی سنتی، گلیم‌بافی، پته‌دوزی، هنرهای چوبی، زیورآلات سنتی و… در این کارگاه‌ها آموزش داده و زمینه تولید آنها هم فراهم می‌شود.

او با اشاره به اینکه این کارگاه‌ها تا پایان سال جاری در محل سربازخانه ارگ تاریخی بم راه‌اندازی می‌شود، گفت: به‌زودی شاهد تحول در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارگ تاریخی بم خواهیم بود؛ زیرا توسعه هر یک از این حوزه‌های منوط به توسعه دیگری است.

 سربازخانه ظرفیت راه‌اندازی ۵۰ کارگاه صنایع‌دستی را دارد

 مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن نیز با اشاره به اینکه مرمت سربازخانه ارگ تاریخی بم به‌منظور راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی در چهار فاز قابل اجراست، اظهار کرد: در فاز اول عملیات مرمت غرفه‌ها، کف محوطه، نماها و همچنین خود مجموعه سربازخانه در فاز دوم نورپردازی، فاز سوم پایش تصویری و حفاظت الکترونیک و در فاز آخر نیز تجهیز و راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع‌دستی اجرا می‌شود.

 محسن قاسمی افزود: با همکاری معاونت صنایع‌دستی استان کرمان تا پایان سال جاری شاهد راه‌اندازی ۹ کارگاه صنایع‌دستی در سربازخانه ارگ تاریخی خواهیم بود و این در حالیست که مجموعه سربازخانه ظرفیت بیشتری برای راه‌اندازی کارگاه تا سقف ۵۰ غرفه را دارد که ما در تلاشیم بتوانیم با تأمین اعتبار دوباره حداقل ۳۰ کارگاه را در مجموعه ارگ تاریخی داشته باشیم.

او با بیان اینکه تاکنون ۴۰ درصد از مرمت مجموعه سربازخانه و ۲۵درصد از نورپردازی آن انجام شده، ادامه داد: کاربری بخشیدن به قسمت‌های مختلف ارگ تاریخی بم از سیاست‌های وزارت میراث‌فرهنگی برای حفظ و احیاء این بنای ارزشمند بوده که در دستور کار قرار گرفته است.

 قاسمی همچنین در ادامه از مرمت پنج‌خانه در ارگ تاریخی بم تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: برای احیاء این خانه‌های تاریخی در قالب اقامتی به همکاری بخش خصوصی نیاز داریم که امیدواریم بتوانیم لذت یک شب اقامت در بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان را به مهمان‌ها و گردشگران این خطه ببخشیم.

 او خاطرنشان کرد: پنج‌خانه تاریخی دیگر مانند خانه حاکم، خانه فرمانده قشون و خانه یهودی‌ها نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ مرمت خواهند شد که به محلی برای نمایشگاه و یا برنامه‌های فرهنگی اختصاص یابند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=110842
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.