مدیر باغبانی جهاد کشاورزی خبرداد


آغاز برداشت نوبرانه رطب مهتری در جنوب کرمان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از آغاز برداشت رطب نوبرانه در منطقه خبر داد و گفت: جنوب کرمان با سطح زیرکشت ۳۱ هزار هکتار و تولید بیش از ۲۲۰ هزار تن خرما رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، حسین‌زاده با اشاره به سطح کیفی محصول نخلستان‌های جنوب کرمان اظهار کرد: برداشت محصول رطب و خرما از نیمه دوم خردادماه با نوبرانه المهتری که از ارقام زودرس است، از نخلستان‌های منطقه آغاز شده و با ارقام تجاری کلوته، مضافتی و مرداسنگ و با ارقام دیررس هلیله‌ای تا اوایل مهرماه ادامه دارد.

وی افزود: جنوب کرمان با هشت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، رودبارجنوب، قلعه گنج، فاریاب، کهنوج، منوجان و جازموریان با سطح زیر کشت ۳۱ هزار هکتار و تولید بیش از ۲۲۰ هزار تن به لحاظ سطح، رتبه سوم و میزان تولید خرما، رتبه دوم در کشور را به خود اختصاص داده که در چرخه اقتصادی این محصول جایگاه ویژه‌ای دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بیشترین سطح زیرکشت خرما در جنوب کرمان را از نوع مضافتی عنوان کرد و گفت: بعد از خرمای مضافتی رقم کلوته بیشترین سطح زیرکشت را دارد که در سال گذشته بیش از 65 هزار تن خرما از این ارقام از مبدا نخلستان‌های منطقه به کشورهای روسیه، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان و سایر کشورهای اروپایی صادر شده است.

حسین‌زاده داشتن گواهی بهداشتی را برای صادرات خرما الزامی دانست و افزود: داشتن گواهی بهداشتی و یا کد QR الزامی است. با توجه به اینکه مرحله داشت باغات خرما و مصرف سموم و کودهای شیمیایی آغاز شده، بنابراین نخل داران باید هرچه سریع‌تر و از همین امروز نسبت به ثبت نام در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) اقدام کنند.

وی صدور گواهی سلامت را مستلزم ثبت‌نام در سامانه سماک دانست و افزود: تمامی واحدهای فرآوری خرما لازم است نسبت به اجرای ضوابط و اخذ پروانه‌های بهداشتی اقدام نمایند. در صورت عدم ثبت نام در سامانه سماک، گواهی ارتقاء سلامت صادر نمی‌شود و از اواخر شهریور سال ۱۴۰۲ از صادرات محصولات فاقد QR کد جلوگیری خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=105528
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.