مناقصه مرمت خانه‌شهر رأی نیاورد


حسین چناریان: هزینه مرمت خانه شهر ۳۰ میلیارد تومان است

درحالی‌که شهردار پیشین کرمان وعده شروع مرمت خانه‌شهر تا پایان امسال داده بود، آغاز مرمت خانه شهر بازهم در شورای شهر کرمان رأی نیاورد، ظاهراً کمیسیون‌های مربوطه شورای شهر با درخواست شهرداری برای برگزاری مناقصه موافقت نکردند.

به گزارش کرمان‌نو و به نقل از ایرنا، بازگشت درخواست مناقصه مرمت خانه شهر در حالی امروز توسط شورا به کمیسیون مربوطه بازگشت داده شده که سال گذشته و در هشتاد و سومین نشست علنی شورای شهر کرمان نیز برگزاری مناقصه برای بازسازی خانه شهر کرمان به تصویب شورا رسید و اعضای این شورا با تصویب برگزاری این مناقصه بر لزوم توجه به این مکان فرهنگی و قدیمی شهر کرمان تأکید کردند.
دغدغه‌مندان کرمان طی سال‌های اخیر گلایه داشته‌اند که خانه شهر با وجود معماری منحصربه‌فرد و نقش مهمی که در تاریخ معاصر داشته به دلیل بی‌توجهی و مرمت‌نشدن در حال تخریب است.
اما حالا دُرست یک سال پس از آن مصوبه دوباره شهرداری نامه‌ای به شورا برای مرمت خانه شهر و برگزاری مناقصه ارسال کرده، نامه ارسالی شهرداری به شورای شهر در مورد مرمت خانه شهر یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات نشست شورا طی امروز (دوشنبه ۲۴ بهمن) بود. طبق این نامه قرار بود از طریق مناقصه عمومی به مدت ۱۸ ماه با نحوه پرداخت ۳۰ درصد نقد و مابقی تهاتر با زمین نسبت به مرمت خانه شهر اقدام شود.

 برخی اعضای شورا باتوجه‌به هزینه بالای مرمت معتقدند که این هزینه انجام نشود و کاربری آن را متفاوت ببینند؛ درحالی‌که عده‌ای نیز معتقدند این خانه، یک نماد برای شهر است که باید در مورد آن هزینه هم کرد.

 این موضوع در کمیسیون‌های مربوط شورا نتوانسته بود موافقت اعضا را کسب کند و با آن مخالفت شده بود؛ در همین کمیسیون‌ها مقرر شده بود که باتوجه‌به درخواست قبلی شهرداری، مجدد با هماهنگی شورا برای تعیین تکلیف ساختمان خانه شهر با استانداری مذاکره شود.

 محمد امینی‌زاده رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا در این زمینه گفت: موضوع خانه شهر چند بار طرح شده، آخرین بار هم جمع‌بندی شورا این بود که در مورد این سازه و مجموعه پیرامونی آن اصلاح، ترمیم و مرمت اتفاق بیفتد.

او ادامه داد: برای مرمت خانه شهر در نشست‌های قبلی شورا مقرر شده بود آن میزان که در بودجه امسال هست، پرداخت و مابقی نیز در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود، همچنین بر برگزاری فرایند مناقصه این مرمت در همین امسال تأکید شده بود.

 رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا بیان کرد: اینک شهرداری می‌خواهد برای مرمت خانه شهر مناقصه عمومی اعلام کند، چون مبلغ این مرمت بالاست، در نامه ارسالی اخیر از شورا مجوز می‌گیرند.

او تأکید کرد: من با مصوبه کمیسیون مربوطه که با پیشنهاد شهرداری موافقت نکرده مخالفم؛ مخالفت با این پیشنهاد شهرداری مبنی بر اینکه مرمت خانه شهر به مناقصه عمومی برود، توجیه ندارد.

 حسین چناریان رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر کرمان نیز گفت: در مورد مرمت و بازسازی خانه شهر اگر بخواهیم کاری اساسی برای مرمت خانه شهر انجام دهیم، هزینه آن کمتر از ۳۰۰ میلیارد ریال نمی‌شود.

او ادامه داد: باتوجه‌به شرایطی که خانه‌شهر دارد، باید منطقی به موضوع نگاه کنیم و دید احساسی نسبت به موضوعات هزینه‌بر نداشته باشیم.

 محمد موسوی عضو شورا نیز گفت: در زمینه بناهای میراثی چندین مورد داشته‌ایم که شهرداری در آنها هزینه کرده؛ بنایی (خانه شهر) که مربوط به خود شهرداری و مالک آن نیز هست، قرار بوده اصلاح و بازسازی شود؛ اما متأسفانه کاری انجام نشده است.

در نهایت قرار شد موضوع به کمیسیون های مربوطه بازگردد و مجدد بررسی تا برای هفته‌های بعد در صحن علنی شورا مطرح شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=115138
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.