با حضور تنی چند از شاعران استان؛


شب‌شعر رواق رضوی در کرمان برگزار شد

با حضور تنی چند از شاعران استان کرمان شب‌شعر رواق رضوی با محوریت شعر آیینی و امام رضایی در حوزه هنری کرمان برگزار شد

به گزارش کرمان‌نو، در مراسم شب‌شعر رواق رضوی دکتر احمد میرزاده، عضو انجمن قلم ایران و دبیر جشنواره شعر کودک رضوی به‌عنوان مهمان ویژهٔ این مراسم گفت: هرچند سخن‌گفتن در جمع شما ادیبان کرمانی سخت است؛ اما من‌باب عرض ادب نکته‌ای را در ارتباط با شعر آیینی عرض می‌کنم و آن اینکه سخن‌گفتن در وادی ادبیات دینی یک تعبیر متناقض است؛ چراکه ادبیات عرصهٔ بدعت و دین عرصهٔ ثبات و از سویی دین مظهر صداقت و ادبیات، افضل آن است.

او افزود ازاین‌حیث باید بدانیم که باید تعریف شعر آیینی و ادبیات دینی را روشن کرد که ادبیات دینی به شکلی که شعر آیینی جایگاه خودش را حفظ کند

میرزاده گفت: ازآنجاکه قدیمی‌ترین متن ادبی گات‌های اوستایی است؛ باید گفت اصلاً ادبیات در ایران، با ادبیات آیینی آغاز شده است.

دکتر میرزاده تصریح کرد: باید از شعری که موضوع دینی دارد؛ ولی بدون موضع ندارد پرهیز کرد اینکه یک شاعر نسبت به وظایف روز سکوت می‌کند کار آسانی است؛ اما جایی که کار بر شاعر دشوار می‌شود انجاییست که صمیمیت و ادبیت کلام با موضع همراه است.

عبدالرحیم عبدالکریمی دبیر انجمن ترانه کرمان نیز با اشاره به جشنواره بین‌المللی شعر رضوی گفت:

محبت اهل‌بیت علیهم‌السلام با خون و روح و جان مردم دیار کریمان عجین شده است و عشق به امام رضا (ع) در تک‌تک ذرات و وجود این مردم تبلوریافته و این موضوع را می‌توانید از رفتار و کردار و گفتار و کنش کرمانی‌ها احساس کنید.

او افزود: ارادت به اهل‌بیت و خصوصاً امام رضا (ع) به‌عنوان سلطان معنوی ایران‌زمین، در شعر شعرای این سرزمین کاملاً نمود و بروز کرده و برای همین است که جشنواره شعر رضوی کرمان سال‌ها قبل‌تر از جشنواره بین‌المللی امام رضا مشهد در این شهر برگزار می‌شده است.

دبیر انجمن ترانه کرمان همچنین از شاعران و ترانه‌سرایان، خصوصاً ترانه‌سرایان کرمان خواست تا در حوزه شعر و ترانه رضوی نیز طبع‌آزمایی کنند تا شاهد آفرینش ترانه‌های ناب در این گونه شعری باشیم.

سید علی منصوریان نیز با ابراز خرسندی از استقبال بی‌نظیر شاعران کشور در جشنواره شعر رضوی گفت:

خوشبختانه بیش از دو هزار اثر به دبیرخانه شعر رضوی ارسال شده است

او گفت: این دوره امیدواریم که حضور شاعران دیار کریمان نسبت به سایر استان‌ها بیشتر شود.

محمدعلی عرب‌نژاد رئیس کانون شاعران آیینی استان کرمان از گسترده شده فعالیت انجمن شعر و ادب خادم‌یاران رضوی کرمان خبر داد و افزود:

قصد داریم فعالیت این کانون را با محوریت مرکز استان و با رویکرد جدید و همراهی شاعران و سایر انجمن‌هایی که مشتاق همکاری در این زمینه هستند، گسترش دهیم و امیدواریم بتوانیم شعر و شاعران آیینی کرمان را طبق روال گذشته در سطح کشور مطرح کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=117722
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.