بازگشایی نماد دومین انبار پسته و آغاز معاملات گواهی سپرده


شروع «معاملات‌آتی‌پسته» از هفته آینده در بورس کالا

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از راه‌اندازی «قراردادهای آتی پسته» از هفته آینده در بورس کالای ایران خبر داد.

علیرضا ناصرپور با اشاره به شروع معاملات گواهی سپرده پسته فندقی سی-سی‌ودو از هفته گذشته در بورس کالا گفت: قرارداد آتی پسته فندقی سی-سی‌ودو با سررسید آذرماه ۹۸ از هفته آینده در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود و در ادامه سررسیدهای دیگری نیز به این بازار اضافه می‌شود.

وی افزود: اندازه قرارداد آتی پسته ۱۰۰ کیلوگرم بوده و مبنای تحویل در بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی، محصول پسته فندقی در سایز استاندارد سی-سی‌ودو به عنوان دارایی پایه در نظر گرفته شده است؛ این در حالی است که قابلیت تحویل با دیگر سایزهای دارای استاندارد بورس یعنی گرید بیست‌وهشت-سی نیز وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کالاخبر، ناصرپور اظهار داشت: در زعفران به ازای هر گرید یک قرارداد آتی راه‌اندازی شد، اما در پسته برای اولین بار استاندارد قرارداد آتی سی-سی‌ودو در نظر گرفته شده است و قرار نیست برای سایر گریدهای پسته قرارداد آتی جدیدی تعریف شود؛ زیرا پرحجم‌ترین نوع پسته تولیدی با سهم ۶۰درصدی کل تولید کشور، پسته فندقی بوده که در این میان ۴۰درصد کل تولید پسته کشور فندقی دهان‌باز است. بنابراین این نوع پسته مبنای تحویل در قراردادهای آتی خواهد بود.

Screen Shot 2019 10 05 at 12.11.54 PM

پس از بازگشایی نماد نخستین انبار پسته متعلق به شرکت «طلای سبز زرند» از سه‌شنبه هفته گذشته و معامله ۵۸۰۰ گواهی سپرده معادل ۵.۸ تن پسته در دو روز معاملاتی نخست، شنبه، ۱۳ مهر نماد معاملاتی دومین انبار پسته متعلق به شرکت «سبز دانه کویر» با نماد «سبزدانه ۹۹۰۸ (پست  ۹۹۰۸-۰۴)» بازگشایی شد.

پسته کرمان به بورس کالا می‌رود

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35929
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.