رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان در شورای گفت‌وگو استان مطرح کرد


عملکرد گلخانه‌های استان پایین است

به گفته رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان، هلند با داشتن نصف گلخانه‌های ما اقلام مورد نیاز خود و بخشی از اروپا را تامین می‌کند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از فارس، هشتاد و دومین نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی کرمان با موضوع بررسی موانع توسعه گلخانه‌ها در استان در حالی برگزار شد که با مشکلاتی ازجمله تکنولوژی پایین گلخانه‌های موجود و تمرکز بر گلخانه‌های با تکنولوژی پایین و متوسط مواجه هستیم.

همچنین عدم سرمایه‌گذاری در گلخانه‌های با تکنولوژی بالا، نگاه اشتغالزا به صنعت گلخانه به‌جای نگاه تولیدی و صادراتی، عدم تناسب تسهیلات اعطایی با نیازهای توسعه گلخانه‌های با تکنولوژی بالا و فقدان کارخانجات تولید قطعات گلخانه‌ای از دیگر موانع و مشکلات بر سر راه گلخانه‌های استان کرمان است.

توسعه کیفی و تکنولوژی گلخانه‌ای را نداشته‌ایم

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: باید در تکامل کشاورزی از زراعت به باغبانی حرکت کرد که در استان کرمان مسیر خوبی طی شده است و ۲۵ درصد باغات کشور را در استان داریم که نشان دهنده بالندگی کشاورزی در این خطه است.

سید مهدی طبیب‌زاده با اشاره به اینکه حرکت به سمت گلخانه‌ها در استان کرمان شتابنده نبوده است، بیان کرد: افزایش راندمان تولید گلخانه‌ها به‌منظور حضور در بازارهای رقابت جهان و کشورهای همسایه امری مهم است.

وی تصریح کرد: لزوم امنیت غذایی، گران شدن آب و کمبود شدید آب ما را به این نتیجه رسانده که باید توسعه گلخانه‌ها را داشته باشیم اما با وجود توسعه کمی اما توسعه کیفی و تکنولوژی گلخانه‌ای را نداشته‌ایم.

طبیب‌زاده با اشاره به اهمیت صنعت و زنجیره گلخانه ابراز داشت: طرح توسعه زنجیره راهبردی استان‌های وزارت کشور منطبق با شرایط گلخانه‌هاست و می‌توان آن را در استان کرمان به شکل پایلوت و سپس در کشور اجرا کرد.

وی با بیان اینکه گلخانه در استان کرمان را به‌صورت یک زنجیره دیده‌ایم، افزود: توسعه حمل و نقل مدرن را نتوانسته‌ایم داشته باشیم و به تولیدات یک مجموعه اکتفا کرده‌ایم و حمل‌ونقل صادراتی برای محصولات کشاورزی با مشکل جدی مواجه هستند و ارائه مجوز ورود موقت ماشین‌آلات دسته دوم می‌تواند به این موضوع کمک کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان خاطرنشان کرد: زنجیره تولید هیبریدی و توسعه انتقال تکنولوژی گلخانه‌های مدرن در استان کرمان آغاز شده است و سطح زیرکشت به لحاظ کمی مناسب است، اما عملکرد پایینی دارد.

وابستگی ۱۰۰درصدی به بذرهای خارجی

طبیب‌زاده اظهار کرد: هلند با دارا بودن نصف گلخانه‌های کشور ما اقلام مورد نیاز خود و بخشی از اروپا را تامین می‌کند.

وی اضافه کرد: بذر مورد نیاز ما از خارج وارد می‌شود و اگر بذر در داخل کشور تولید نشود، وابستگی ۱۰۰ درصد به خارج کشور وجود دارد و اگر ورود بذر را تحریم کنند با مشکلات جدی مواجه می‌شویم، بنابراین در زمینه تولید بذر اقداماتی در استان کرمان در دست پیگیری است.

راه‌اندازی بورس ایده در کشور

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی اظهار داشت: بورس ایده در کشور راه‌اندازی شده است و فرمول‌ها توضیح داده می‌شود و قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد.

وی عنوان کرد: ما می‌خواهیم مراکز پژوهشی را با پول دولت بزرگ کنیم در حالی که دانش خودش میلیاردها دلار قیمت دارد و با فروش دانش می‌توان به درآمدزایی رسید.

امیدواری برای مثبت شدن تراز تجاری در سال آینده

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: شرکت حمل‌ونقل محصولات کشاورزی راه‌اندازی شود و دفاتر تجاری در مسکو و عمان دایر شده است که می‌توانیم غرفه‌ای برای ایجاد عرضه دائمی محصولات گلخانه‌ای استان کرمان ایجاد کنیم و همچنین روس‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک در صنایع گلخانه‌ای آمادگی دارند.

پورابراهیمی تصریح کرد: صادرات غیرنفتی ایران که تراز تجاری در دولت روحانی منفی شده بود در حال حاضر به صفر می‌رسد و امیدواریم در سال آینده مثبت هم بشود.

استاندار کرمان نیز در این نشست اظهار کرد: دو آزمایشگاه در دانشگاه آزاد کرمان و شهرستان جیرفت داریم و یک آزمایشگاه بخش خصوصی هم فعال شده است که اعطای مجوزهای این آزمایشگاه نیز پیگیری می‌شود.

محمدمهدی فداکار بیان داشت: استان کرمان ظرفیت خوبی برای ایجاد گلخانه‌ها دارد و این در شرایطی‌ست که گلخانه‌ها در زمینه اشتغال و صادارت از اهمیت برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: بحث باقی‌مانده سموم در قالب یک طرح تدوین می‌شود و مسائل مربوط به آب منطقه‌ای نیز از دیگر مواردی‌ست که باید پیگیری کنیم.

استاندار کرمان ابراز داشت: اعتبار هزینه‌ای در بحث بحران داریم که می‌توانیم بخشی از این اعتبار را به پژوهشکده سموم کشاورزی اختصاص دهیم و حضور سرمایه‌گذار برای کارخانه قطعات گلخانه‌ای نیز پیگیری می‌شود.

لزوم ایجاد زنجیره حمایتی از گلخانه‌های کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان هم با اشاره به اینکه استان در بخش کشاورزی و گلخانه‌ای ظرفیت بزرگ و مهمی دارد، بیان داشت: امروز باید به سمت و سوی علمی شدن این تکنولوژی پیش برویم و بهتر و بیشتر از ظرفیت کار کارشناسی و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم که مورد تاکید رهبری هم قرار دارد.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی افزود: معتقدم برای حمایت از صنعت گلخانه در استان کرمان باید حلقه و زنجیره حمایتی در قبل، حین و بعد از تولید را درست کنیم.

وی ادامه داد: باید از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در حوزه گلخانه‌ها حمایت دقیق و قاطع داشته باشیم تا تولید دانش کنند و در اختیار کشاورزان و بهره‌برداران قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بر حمایت نقدینگی برای صنعت گلخانه‌ای تاکید کرد و ابراز داشت: سرمایه‌گذارانی را می‌بینیم که توان و سرمایه خود را گذاشته است و باید حمایت‌های دولتی و بانکی صورت گیرد تا سرمایه آنها از بین نرود.

حمیدی از تضمین خرید محصولات و تسهیل شرایط صادرات به‌عنوان دیگر موارد مهم و قابل پیگیری برای صنعت گلخانه‌ای در استان کرمان نام برد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=101723
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.