توافق نهایی برای انتقال آب آشامیدنی به شهر کرمان

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از توافق نهایی برای اجرای پروژه انتقال آب آشامیدنی شهر کرمان از منابع آبی پروژه انتقال آب خلیج فارس خبر داد.

به گزارش کرمان نو، محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با استاندار کرمان، عدل، معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور و جانباز مدیرعامل شرکت سهامی مهندسی آب و فاضلاب کشور در زمینه تسریع در اجرای پروژه خط انتقال آب آشامیدنی شهر کرمان گفت: پیگیری‌ها و توافقات انجام شده در ماه‌های گذشته موجب شده پروژه بلند مدت انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای استان‌های یزد و کرمان عملیاتی شود و مسیر خط انتقال و ردیف بودجه برای این طرح اختصاص پیدا کند.

او افزود: حجم بالای منابع مورد نیاز از یک سو و کمبود منابع بودجه‌ای به خاطر شرایط کشور، امکان تامین منابع برای استمرار فعالیت‌های این پروژه فراهم نشد و این طرح متوقف شد.

پورابراهیمی خطاب به عدل و جانباز تصریح کرد: همانطور که می‌دانید بخشی از پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به یزد و کرمان از مسیر رفسنجان اجرایی شده و برای اینکه ما بتوانیم از ظرفیت خط انتقال آب خلیج فارس استفاده کنیم لازم است بخش‌های باقی مانده اجرای پروژه لوله گذاری از مسیر رفسنجان – کرمان تا کیلومتر ۱۲۷ نهایی شود.

او اظهار داشت: با توجه به توافق انجام شده با مجمع سهامداران شرکت انتقال آب خلیج فارس مبنی بر تخصیص آب صنعت و شرب به مرکز استان کرمان در صورت اجرای پروژه خط لوله تا منطقه ۱۲۷ کیلومتری کرمان به یزد که از مسیر رفسنجان می‌گذرد امکان تخصیص و انتقال از خط مذکور برای شهر‌های رفسنجان و کرمان مسیر خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با توجه به توافقات انجام شده با سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو همچنین استفاده از ظرفیت منابع داخلی کرمان مقرر شد هزار میلیارد تومان به اجرای این طرح اختصاص پیدا کند تا در اسرع وقت این طرح عملیاتی شود.

او گفت: در این توافق مقرر شد از مبلغ مذکور که حدود هزار میلیارد تومان است، ۵۰ درصد از منابع داخلی استان کرمان و ۵۰ درصد به ۲ روش ۱۰۰ میلیارد از اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ و ۴۰۰ میلیارد از طریق ماده ۵۶ برای تامین مالی از طرف دولت تخصیص پیدا کند.

پورابراهیمی گفت: با توجه به توافقات امروز مقرر شد ۱۰۰ میلیارد از منابع ۱۰ و ۱۲ از طریق وزارت نیرو اختصاص پیدا کند و ۴۰۰ میلیارد از طریق ماده ۵۶ با پیگیری کمیسیون اقتصادی مجلس از طریق نظام بانکی تامین مالی خواهد شد.

او تصریح کرد: مقرر شد از طریق کمیسیون اقتصادی اقدامات در دستور کار قرار گیرد و نشست مرتبط با تامین مالی پروژه نیز بزودی در کمیسیون اقتصادی تشکیل خواهد شد.

پورابراهیمی گفت: با توجه به توافقات امروز و مذاکرات انجام شده با سازمان برنامه و بودجه و سندیکای انتقال آب خلیج فارس، ان شالله اجرای عملیات اجرایی تکمیل خط لوله مذکور در طول هفته‌های آینده اجرایی خواهد شد و این کار مهم می‌تواند مشکل تامین آب شرب شهر کرمان را در بازه زمانی بلند مدت در کنار تامین آب واحد‌های صنعتی تازه تاسیس تامین کند که تحولی بزرگ در بخش اقتصادی و معیشتی مردم کرمان خواهد بود.

همچنین در این نشست علی زینی وند استاندار کرمان، گزارشی در زمینه وضعیت خشکسالی و شرایط وخاص این استان ارائه کرد و گفت: باید به هر نحو ممکن اقدامات لازم از طرف دولت و بخش خصوصی برای تامین آب آشامیدنی کرمان انجام شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=69528
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.