سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خبر داد؛


افزایش نگران‌کننده آمار مبتلایان به آنفلوانزا در کرمان

 «سعید صحبتی» سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه آنفلوانزا ویروس غالب در کرمان است، گفت: تعداد مبتلایان به کرونا بسیار کم و انگشت‌شمار هستند. او گفته اصول پیشگیری از ابتلا به این بیماری مشابه همان اصول اعلام شده برای کرونا است. در درمان بیماری ویروسی آنفلوانزا در همه شرایط نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها ندارد.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: موارد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به آنفلوانزا در این استان طی ماه جاری افزایش داشته است.
«سعید صحبتی» سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه آنفلوانزا ویروس غالب در کرمان است، گفت: تعداد مبتلایان به کرونا بسیار کم و انگشت‌شمار هستند.
او در پاسخ به اینکه آیا ظرفیت تخت‌های بیمارستانی موجود برای بستری این افراد دچار مشکل یا محدودیت شده یا خیر گفت: درصد اندکی از بیماران سالمند یا دارای بیماری زمینه‌ای مبتلا به این ویروس و طبق استناد به منابع علمی بین پنج تا ۱۰ درصد نیاز به بستری پیدا می‌کنند.
صحبتی سپس افزود: آمارهای بستری در بیمارستان‌های شهر کرمان کمبود تخت را تأیید نمی‌کند و مشکلی وجود ندارد.
به گفته وی، بیمارستان‌های استان ظرفیت لازم برای پذیرش بیمار دارند.
او تصریح کرد: آمار بیماران آنفلوانزای بستری در شرایط کنونی نیز در حدی نیست که مانند زمان اوج کرونا باشد؛ لذا در صورت نیاز به بستری، این بیماران در مراکز درمانی تحت بستری به درمان خود ادامه می‌دهند.
 پیشگیری همانند شرایط کرونا
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تأکید بر ضرورت رعایت اصول پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی، چون آنفلوانزا تصریح کرد: اصول پیشگیری از ابتلا به این بیماری مشابه همان اصول اعلام شده برای کرونا است.
صحبتی ادامه داد: استفاده از ماسک برای عموم مردم لازم نیست، اما افرادی که نقص ایمنی و بیماری زمینه‌ای دارند و همچنین افرادی که علائم بیماری‌های تنفسی مانند سرفه، عطسه، گلودرد، تب و سایر موارد را دارند، لازم است از ماسک استفاده کنند.
او به افراد درگیر با آنفلوانزا نیز توصیه کرد تا زمان اتمام دوران بیماری در منزل بمانند و از تماس با افراد خودداری کنند، همچنین در صورت ارتباط با افراد به طور حتم از ماسک استفاده کنند و از حضور در اماکن عمومی پرجمعیت بپرهیزند.
صحبتی با بیان اینکه از اول پاییز دائم توصیه شده افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان و نیز کودکان از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند اظهار داشت: مبتلایان به این بیماری بیشتر جزو افرادی هستند که واکسن دریافت نکرده‌اند.
مراقبت در کلاس‌های درس
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: یکی از مراکز انتشار بیماری آنفلوانزا کلاس‌های درس هستند، زیرا دانش‌آموزان با علائم بیماری در کلاس حضور پیدا می‌کنند.
او تأکید کرد: والدین تا زمانی که فرزندانشان به طور کامل بهبود پیدا نکرده‌اند از فرستادن آنان به مدرسه خودداری کنند.
اجتناب از خوددرمانی
صحبتی همچنین گفت: یکی از مواردی که این روزها بیشتر با آن مواجه هستیم این است که افراد به‌صورت خودسرانه به داروخانه‌ها مراجعه، انواع داروها و آنتی‌بیوتیک را طبق تشخیص خود خریداری و مصرف می‌کنند که سبب پیچیده‌تر شدن مشکل می‌شود، زیرا در درمان بیماری ویروسی آنفلوانزا در همه شرایط نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها ندارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=115308
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.