تغییر مدیر منطقه ویژه اقتصادی بم پس از ۲۹ سال


شهسوارپور جایگزین فاضل شد

کرمان‌نو- مراسم معارفه مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم آن هم پس از ۲۹ سال در حالی روز سه‌شنبه برگزار شد که براساس آمار اعلام شده در آن، هدف‌گذاری تولید دسته‌کم ۲۵ درصد خودرو کشور از این منطقه و صادرات به بازارهای همجوار در دستور کار قرار دارد.

به گزارش کرمان‌نو، مسعود فاضل مدیرعامل پیشین منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم که از سال ۷۲ این مسئولیت را برعهده داشت جای خود را امروز به هادی شهسوارپور فرماندار سابق این شهرستان داد تا او که شناخت کاملی از وضعیت این منطقه دارد تلاش‌های خود را برای توسعه بیش از پیش این نهاد مهم اقتصادی در شرق استان کرمان به کار گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم نقش مهمی در تولید و پیشرفت حوزه خودروسازی کشور دارد؛ این منطقه یک منطقه تخصصی در زمینه صنایع خودروسازی است که کارخانه‌های فعال و پویای زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند و علاوه بر آن ظرفیت های بالای منطقه برای گردشگری و نیز اشتغال نیز می‌تواند آینده درخشانی را برای آن رقم بزند.

خودرو کاملا بومی تا ۱۴۰۵

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان در این مراسم با تشریح برنامه‌های این گروه گفت: در حال ساخت قطعات خودرو، طراحی و بومی کردن خودرو هستیم و تا پایان سال ۱۴۰۵ خودرو کاملا بومی با سطح ساخت داخل بالای ۸۵ درصد در حوزه کرمان خودرو تولید خواهیم کرد.

محمدرضا شه‌بخش افزود: افق آینده منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم تا سال ۲۰۲۵ تولید ۳۵۰ هزار خودرو است تا بتوانیم حداقل ۲۵ درصد خودرو کشور را در این منطقه تولید کنیم.

او بیان کرد:دولت به هیچ عنوان سرمایه‌گذاری مستقیمی در این منطقه اقتصادی انجام نداده و بزرگترین کاری که انجام داده پشتیبانی از فعالان اقتصادی بوده است.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان با اشاره به حمایت و پشتیبانی های دولت از فعالان اقتصادی ادامه‌داد: به پشتوانه حمایت دولت، حجم سرمایه گذاری که در منطقه ایجاد شده در مقایسه با سرمایه گذاری‌های سنگینی که دولت در پروژه‌های دولتی انجام داده رقم بسیار بالایی است.

IMG 20220913 143706
محمدرضا شه بخش مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان

توسعه و پیشرفت در صنعت زمان‌بر است

شه‌بخش تاکیدکرد:روند توسعه صنعت زمان‌بر است و طرح بعدی ما صادرات و عرضه حداقل ۱۵ درصد تولیدات این منطقه به بازارهای همجوار است.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان خاطرنشان‌کرد: گام سوم ما رسیدن به تولید سالانه ۵۰۰ هزار خودرو است که این امر به معنای ایجاد حداقل ۵۰ هزار اشتغال خواهد بود.

به گفته او با تولید سالانه ۵۰۰ هزار خودرو درآمد ناخالص منطقه با فرض ثبات در قیمت‌ها افزون بر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که اگر یک درصد آن هم داخل منطقه سرریز شود افق خوب و مناسبی برای فعالیت و زندگی در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید خواهد بود.

اگر به دنبال تفرقه باشیم فرصت‌ها را از دست می دهیم

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان در ادامه اظهارداشت: در مرحله حساسی قرار داریم و اگر همگی کمک کنیم افق روشنی برای بم خواهیم داشت اما اگر به دنبال تفرقه و ایرادهای غیرمعقول از همدیگر باشیم فرصت‌ها را از دست خواهیم داد.

شه‌بخش با اشاره به اینکه امسال در این منطقه یکصد هزار خودرو تولید خواهد شد افزود:یکی از شاخصه‌های فعالیت‌های اقتصادی درآمد ناخالص آنهاست؛ در ارگ جدید اگر در سال جاری یکصد هزار خودرو تولید کنیم درآمد ناخالص منطقه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

او با تشریح تفاوت‌ها از نظر درآمد ناخالص در توسعه صنعتی با سایر بخش‌ها توضیح داد: مجموعه اقتصادی ارگ جدید در شرایط معمول بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد ناخالصی خواهد داشت در صورتی که نتیجه فعالیت بسیار طولانی کشاورزی بم با برداشت حتی ۲۰۰ هزار تُن خرما در چهار شهرستان شرقی درآمد ناخالصی به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان دارد.

شه بخش گفت: در زمینه اشتغال نیز در کشاورزی با قدمت ۷۰ سال حدود ۳۰ هزار نفر اشتغالزایی وجود دارد اما در صنعت با افق آینده منطقه ۳۵ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت.

مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان اضافه کرد: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی بسیاری از نقاط، توسعه فعالیت‌های صنعتی است زیرا اگر صنعت توسعه یابد با فاصله کوتاهی بیشترین اشتغال را در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید خواهد داشت.

او افزود: منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید الگوی نوینی است که می تواند به دیگر مناطق نیز ارایه شود.

IMG 20220913 143824
هادی شهسوارپور مدیر عامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم

حمایت دولت بسیاری از مشکلات سرمایه‌گذاران را حل خواهد کرد

شهسوارپور مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم نیز در ادامه گفت: دولت اگر تنها نقش حمایتی برای سرمایه گذار و بخش خصوصی داشته باشد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

به گفته او در صورت حمایت از سرمایه گذار کار تولیدی صورت می‌گیرد و در نهایت خروجی کار، تولید ثروت و اشتغال خواهد بود.

شهسوارپور افزود: یکی از سیاست‌های دولت تسهیل‌گری است تا سرمایه گذار بتواند در این مسیر بدرستی حرکت کند و به جایگاه خودش برسد.

او اظهارداشت: گاهی اوقات در کشور ما این اتفاق بدرستی صورت نمی‌گیرد و راه هموار نمی‌شود.

مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم بیان کرد: یکی از اهداف و سیاست های ما حل مشکلات منطقه اقتصادی و شهرک ارگ جدید برای افراد ساکن در این منطقه است.

شهسوارپور اضافه کرد: امکانات و زیرساخت‌های لازم برای ورود سرمایه گذار بومی و غیربومی وجود دارد زیرا مشکلاتی که شاید سرمایه گذار در بیرون از این منطقه با آن مواجه شود، در این منطقه وجود ندارد.

پیگیری الحاق ۲ هزار هکتار زمین به منطقه اقتصادی

او همچنین در ادامه از پیگیری برای الحاق ۲ هزار هکتار زمین به منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم خبر داد و افزود: این الحاق مصوبه هیات دولت را دارد که پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم گفت: در آینده شاهد توسعه منطقه شرق استان کرمان با مرکزیت شهرستان بم خواهیم بود تا دیگر نیازی به نگاه شهرستان‌های دیگر نداشته باشیم.

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=96715
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.