در نشست شورای سلامت قلعه‌گنج مطرح شد


تهدید مالاریا در جنوب کرمان

دغدغه اصلی اعضای شورای سلامت قلعه‌گنج این بار بررسی خطر و احتمال شیوع مالاریا در این شهرستان به دلیل بروز این بیماری در استان همجوار یعنی سیستان و بلوچستان بود.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، بررسی، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های هاری، تب کریمه کنگو و سرخک در کنار مالاریا و همچنین نظارت بر توزیع بهداشتی گوشت و ذبح دام در قصابی‌های شهرستان و روستاهای شهرستان از دیگر موضوعات مورد بررسی نشست شورای سلامت قلعه‌گنج بود.

فرماندار قلعه گنج در این جلسه گفت: حساسیت‌های اجتماعی در سطح شهرستان برای مقابله با بیماری‌های هاری، مالاریا و سرخک باید از طریق آموزش به روستاییان و شهروندان بالا برده شود.

محمد فلاح کهن ضمن تأکید بر انجام آموزش‌های لازم به روستاییان و شهروندان قلعه گنج در برای پیشگیری و ایجاد حساسیت‌های لازم در پیشگیری از برخی بیماری‌ها در بین مردم افزود: آموزش‌های ما در همه زمینه‌ها به‌ویژه در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها در حوزه بهداشت باید عمیق و تأثیرگذار باشد.

وی اضافه کرد: جلسات آموزشی باید تخصصی باشند؛ چون آموزش زمانی تأثیرگذار خواهد بود که مخاطبان پرسشگر باشند و سؤالاتی را در ذهن مخاطبان و مردمی که آموزش دیده‌اند نسبت به موضوع آموزش به وجود آورد.

 فلاح کهن ادامه داد: بهورزان، دهیاران و اعضای شوراها در سطح روستاها باید حساسیت‌های اجتماعی را در بین مردم نسبت بیماری‌ها ایجاد کنند و همکاری لازم را در خصوص پیشگیری و مقابله با بیماری‌های هاری، سرخک و مالاریا انجام دهند.

 لزوم آزمایش مالاریا برای مسافران از استان همجوار

مدیر شبکه بهداشت و درمان قلعه گنج هم در این نشست گفت: انجام آزمایش مالاریا برای سربازان و مسافران دارای علائم که از استان همجوار سیستان و بلوچستان به قلعه گنج آمده‌اند، ضروری است.

محبوبه صادقی اضافه کرد: با توجه به شیوع مواردی از مالاریا در استان سیستان و بلوچستان و به دلیل همجواری با این استان لازم است مسافران و سربازان وظیفه و سایر کارکنانی که برای مأموریت مرزبانی به این استان عزیمت کرده‌اند حین برگشت یا مرخصی در صورت وجود و بروز علائم مالاریا به درمانگاه و مراکز بهداشتی مراجعه و آزمایش بدهند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از نشتی و ترکیدگی شبکه آبرسانی در برخی روستاهای شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به حساسیت، ضرورت کنترل و جلوگیری از ابتلا به بیماری مالاریا ضروری است ترکیدگی و نشتی لوله‌های آب که موجب تجمع آب‌های آلوده و منجر به ایجاد مشکلات غیربهداشتی در سطح معابر روستاها می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ترمیم و بهسازی شوند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106216
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.