رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای:


سربازان ماهر از دو ماه کسر خدمت بهره‌مند می‌شوند

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: برای کسانی که قبل از دوران سربازی دوره مهارت‌آموزی گذرانده باشند امتیازات ویژه‌ای مثل کسر دو ماه از مدت‌زمان دوره سربازی دیده شده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، غلامحسین حسینی نیا اظهار کرد: نهضت بزرگ مهارت‌آموزی نیاز روز کشور است و مهم‌ترین رکن توسعه و دستیابی به اهداف برنامه هفتم، وجود نیروی انسانی متخصص است.

او با اشاره به اینکه امسال برای اوقات فراغت دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۵ سال و از ۱۵ تا ۱۸ سال برنامه ملی تدارک‌دیده‌شده، گفت: در این راستا ۱۱ هزار دوره آموزشی در زمینه صنعت، کشاورزی و… در دوبخشی دولتی و خصوصی در حال برگزاری است.

او ابراز توضیح داد: دوره‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده که در یک، دو و سه تابستان به پایان می‌رسند.

حسینی‌نیا با اشاره به اینکه لایحه مهارت‌آموزی سربازان وظیفه هم از دولت به مجلس ارسال شده، افزود: براین‌اساس برای کسانی که قبل از دوران سربازی دوره مهارت‌آموزی گذرانده باشند امتیازات ویژه‌ای مثل کسر دو ماه از مدت‌زمان دوره سربازی دیده شده است.

او خاطرنشان کرد: یکی از کارکردهای اصلی طرح‌های مذکور جلوگیری از ایجاد میت (جوانانی که انگیزه، مهارت و آموزش کافی برای ورود به بازار کار را ندارند) است، تأکید کرد: این افراد جزء جمعیت فعال کشور هستند؛ ولی در تولید ملی اثرگذاری ندارند.

معاون وزیر کار با اشاره به اینکه تحقق عدالت اجتماعی از دل مهارت‌آموزی می‌گذرد، ادامه داد: با ایجاد شرایط عادلانه مهارت‌آموزی هر فرد می‌تواند تخصص و مهارت کافی برای داشتن شغلی شایسته را داشته باشد.

او اضافه کرد: ایران از پیش‌گامان مهارت‌آموزی طی صدسال اخیر بوده و به همین خاطر در بین جوامع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به طرح مهارت‌آموزی در محل کار تصریح کرد: در حال حاضر ۴۶ هزار واحد صنفی در کشور پای‌کار طرح استادشاگردی آمده‌اند و با برنامه‌ریزی تلاش داریم این تعداد به یک میلیون ۴۰۰ هزار واحد برسد.

این مسئول در پاسخ به خبرنگار ایسنا در خصوص تعداد جمعیت فعالی که نقشی در تولید ملی ندارند، ادامه داد: متأسفانه امروزه بسیاری از والدین با فراهم‌کردن امکانات هتل پنج‌ستاره در خانه باعث می‌شوند که برخی جوانان انگیزه کافی برای کار و مهارت‌آموزی نداشته باشند.

حسینی نیا گفت: در حال حاضر ۱۶ میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد که اجرای طرح‌های مذکور باعث می‌شود از تبدیل آنها به میت در آینده جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد بین دو تا سه میلیون میت در کشور وجود داشته باشد که باید اول با فرهنگ‌سازی انگیزه لازم برای مهارت‌آموزی را در آنها ایجاد و بعد از آن شرایط شرکت در دوره‌های تعریف شده را برایشان فراهم کرد.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106660
1 نظر
  1. امیر می گوید

    سلام خسته نباشید
    کسب مهارت در چه رشته هایی دو ماه کسری داره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.