سرنوشت مبهم کارگران گرفتار برف در ارتفاعات جبالبارز

 خبرگزاری مهر در این‌باره می نویسد ابتدای هفته جاری و در اوج فعالیت سامانه بارشی در استان کرمان جنوب استان شاهد بروز حادثه ای بود که با وجود گذشت چند روز از آن همچنان ادامه دارد.

شش نفر از کارگران خط انتقال برق در پی بی‌احتیاطی و عدم هماهنگی مسئولان مرتبط با سازمان هواشناسی به ارتفاعات ۳۵۰۰ متری جبالبارز برای تعمیر و نصب دکل صعود کردند.

کارگران که گفته می شود تبعه افغانستان هستند. صبح شنبه بعد از صعود از کوه به محل نصب دکل رفته و مشغول به کار می شوند. پس از مدتی با بارش برف و کولاک مواجه و تصمیم می گیرند به کارگاهی که در دامنه کوه وجود دارد مراجعه کنند.

 به دلیل برودت شدید هوا سه نفر از کارگران از جمع بقیه جدا شده و برای کمک گرفتن از نیروهای امدادی به  سمت یکی از روستاهای صعب العبور اطراف به نام «دهنو» حرکت می‌کنند.

اما در میانه راه این سه نفر با سرمازدگی شدید و ریزش بهمن مواجه شده که منجر به فوت دو نفر از آن ها می شود و نفر سوم با وجود سرمازدگی شدید خود را به راهداری روستاهای دهنو می رساند.

وی با اطلاع رسانی در خصوص حادثه به وقوع پیوسته این گونه می گوید: «هیچ اطلاعی در خصوص بروز برف و کولاک به ما داده نشده بود، برای نصب دکل به منطقه رفتیم. اما در زمانی کوتاه هوا رو به سردی رفت، احتمال یخ زدن همه  وجود داشت. تصمیم گرفتیم به دو گروه تقسیم و یک گروه برای کمک گرفتن به سمت قسمت های پایینی کوه حرکت کنیم و بقیه منتظر کمک بمانند. اما پس از طی مسافتی با سقوط بهمن مواجه و از کوه سقوط کردیم. در نهایت با وجود زخمی شدن و سرمازدگی خود را به روستای دهنو رساندم.»

نیروهای امدادی در ساعات اولیه جسد یکی از کارگران را در محل سقوط بهمن پیدا کردند و جسد دومین نفر نیز روز سه شنبه پیدا شد. اما از سرنوشت سه نفر دیگر هیچ اطلاعی در دست نیست.

احتمالا افراد باقی‌مانده در روستایی صعب‌العبور پناه گرفتند

گفته می شود امکان دارد سه نفر دیگر به روستایی صعب العبور رفته باشند که دسترسی به این روستا بسیار سخت است.

هر چند تلاشهای گروه‌‌های امداد هوایی و کوهستان همچنان ادامه دارد اما بارش شدید برف و بوران امکان امداد رسانی را کاهش داده است.

فرماندار جیرفت در گفتگو با مهر اظهار داشت:« همه توان امدادی منطقه به کار  گرفته شده و استانداری نیز دستور لازم برای استفاده از کمک های تخصصی و بالگرد را صادر کرده است. تلاش داریم، بتوانیم هر چه زودتر سه نفر باقی مانده را نجات دهیم. ماشین های سنگین راهداری در حال تلاش برای بازگشایی راه هستند.»

به گفته «امینی روش» گروه های کوهستان نیز بخش های زیادی از مناطقی که گمان می رفت این سه نفر در آنجا پناه گرفته باشند را جستجو کرده اما هنوز خبری از گمشدگان نیست.

اکیپ های امداد و نجات متشکل از هلال احمر و اورژانس در منطقه حضور دارند.

فرماندار جیرفت افزود که این خط انتقال از کهنوج به سمت جیرفت و در نهایت بم احداث شده است و قسمت هایی از آن در ارتفاعات جبالبارز قرار دارد. به همین دلیل باید قبل از شروع عملیات احداث دکل وضعیت آب و هوای منطقه چک می شده که اگر این چنین می شد با مشکل مواجه نمی شدیم.

جسد فرد دوم سه‌شنبه پیدا شد

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان جیرفت نیز در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته می گوید عصر  سه شنبه جسد یکی از افرادی که دچار بهمن شده در ارتفاع ۳ هزار متری پیدا شد.

به گفته شاهرخی در تیم امداد و نجات استان کرمان، عده ای از کوهنوردان جیرفت و دو گروه امدادی هلال احمر شهرستان در منطقه حضور دارند.سه نفر باقی مانده به احتمال فراوان به روستای «جشار» رفته اند که دسترسی به منطقه بسیار سخت است.

جستجوی زمینی ادامه دارد

 مدیرعامل جمیعت هلال احمر استان کرمان نیز در خصوص آخرین جزئیات عملیات نجات به خبرنگار مهر می‌گوید  عصر سه شنبه  پس از پیدا شدن جسد دوم بالگرد برای امداد هوایی بار دیگر به منطقه اعزام  اما با شرایط نا مساعد مواجه و مجبور به بازگشت به آشیانه شد. گروه های زمینی کار خود را ادامه می دهند.

«گنج کریمی» افزود که امیدواریم سه نفر دیگر به منطقه ای امن پناه گرفته باشند و امکانات و تجهیزات تخصصی استان برای نجات آنها اعزام شده است.فرد نجات یافته دچار صدماتی مختصر شده برخی از اعضای بدنش را سرما زده که بلافاصله تحت درمان قرار گرفت و حال عمومی وی خوب گزارش شده است.

دو نفر کشته شده در این حادثه و «نسیم کریمی» و «جلال کریمی» توسط خانواده شان احراز هویت شده اند.

گفته می شود سه نفر مفقود شده از عوامل پیمانکار شرق برق نیستند اما سه نفری که روز اول دچار سانحه شده از نیروهای پیمانکار بوده که دو نفر آن ها جان خود را از دست داده اند.

حالا همه نگاه ها به سمت روستای «جشار» است اما وضعیت آب و هوایی به قدری نا مساعد است که حتی بالگرد نیز نتوانسته خود را به این روستا برساند.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=9959
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.