شهر جهانی بم میزبان شهرداران استان همدان شد

کرمان‌نو- شهرداران استان همدان با هدف اصلی بررسی راه های همکاری متقابل، از برخی ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری و اقتصادی شهر جهانی بم بازدید به عمل آوردند

به گزارش روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت کرمان‌نو، رییس شورای اسلامی شهر بم درخصوص سفر مدیرکل امور شهری و روستایی استانداری همدان و جمعی از شهرداران استان همدان به شهر جهانی بم گفت: این سفر در راستای آشنایی شهرداران استان از ظرفیت‌های گردشگری و اقتصادی بم و رایزنی جهت ارتباطات و مراودات فرهنگی بیشتر صورت گرفته است .

منصور عزیزآبادی افزود: انتقال تجربیات بین شهرداری‌ها گام مهمی در جهت پیشبرد بهبود و تحول فرآیندها و در نتیجه تأثیرگذاری بر عملکرد مدیریت شهری و ارائه خدمات بهتر به شهروندان را در پی خواهد داشت.

او اظهارداشت:بحث و تبادل نظر در خصوص همکاری های بین بخشی و نیز بهره گیری از تجارب مدیریتی شهرها و بررسی راه‌ها و همکاری های متقابل از اهداف اصلی این سفر به شمار می رود.

رییس شورای اسلامی شهر بم عنوان‌کرد:با توجه به انعقاد خواهرخواندگی بین شهرهای بم و همدان که در سال های گذشته رخ داده است هر کدام از شهروندان همدانی که به همراه خانواده به شهر جهانی بم سفر کنند هزینه اسکان آن ها با ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است .

به گفته او شهرجهانی بم تنها شهری است که چهار اثر ثبت شده جهانی دارد و همچنین تمام منظر فرهنگی این شهر ثبت جهانی است .

عزیزآبادی توضیح داد: بخشی از کویر لوت که ثبت جهانی شده نیز متعلق به بم است و همچنین شهر بم ۱۴۴ اثر ثبت ملی و ۳۳ اثر شناسنامه دار دارد که برای ثبت ملی آماده شده اند.

IMG 20230510 095131

شهرسازی ارگ تاریخی بم،الگوی شهرسازی جدید 

در ادامه مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان نیز گفت: در پی برنامه های آموزشی که برای شهرداران در نظر گرفته ایم در سال جاری سفر به استان کرمان و به خصوص شهرستان بم را اولین سفر آموزشی شهرداران استان همدان است.

محمد قدیمی افزود: ارگ بم نگین تاریخی بر تارک ایران است و در دنیا شهره دارد و چه به لحاظ کالبدی ،فیزیکی و شهرسازی تجربه خوبی برای شهرداران ما است .

او اظهارداشت: هدف از بازدید ارگ تاریخی بم این است که شهرداران ما از سیستم شهرسازی که در سال های بسیار قدیم در ارگ تاریخی بم وجود داشته و هنوز هم جزو سیستم‌های شهرسازی مدرن است بتوانند بازدیدی داشته باشند .

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان عنوان‌کرد:ارگ تاریخی بم به لحاظ متریال و ساخت و همچنین فرهنگ مردم و جداسازی فرهنگی که در آن دیده شد و حتی کاربری‌هایی که از بازار تا ارگ حکومتی در ارگ بم دیده شد الگویی برای شهرسازی جدید ما به حساب می آید که شهرداران باید از آن استفاده کنند.

او اضافه کرد: در بحث ارگ، بازسازی آن نیز مورد توجه بود که کار بسیار بزرگی است و اگر ارگ تاریخی بم را در دو مقطع تاریخی قبل و بعد از زلزله بررسی کنیم، کارهای بزرگی در بعد از زلزله سال ۸۲ در مرحله بازسازی آن رخ داده که این بازسازی با استفاده از همان طرح گذشته انجام شده است.

قدیمی تاکید‌کرد: بازدیدی از سطح شهر نیز صورت گرفت و همدلی بسیار خوبی در مدیریت شهری بم دیده شد که قابل تقدیر است و همچنین به دلیل ارتباط خوب شهردار با مجموعه استانداری و مهندس شهسواری مدیر دفتر امور شهری استانداری کرمان شاهد پروژه های خوبی در سطح شهر بم بودیم .

او اضافه کرد: در ادامه سفر به شهر جهانی بم نیز از کارخانه خودروسازی کرمان موتور به عنوان یک پروژه اقتصادی که در کشور و دنیا از پروژه های اقتصادی مطرح است و سرمایه گذاری محسوب می شود بازدید به عمل آمد.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان تصریح کرد: شهرداران باید از موقعیت های سرمایه گذاری در شهرهای خودشان استفاده کنند و به فراخور شهر و بودجه‌ای که دارند سرمایه گذار را جذب کرده و در پی آن اقتصاد شهری را ارتقا دهند.

او با اشاره به بحث خواهرخواندگی بین همدان و بم نیز گفت: بحث خواهرخواندگی در کشور مطرح است و بین شهرهایی که وجه مشترک شهری به لحاظ فرهنگی یا اقلیمی دارند تفاهم‌نامه ای منعقد می‌کنند که این تفاهم نامه باعث رونق گردشگری بین دو شهر می شود .

قدیمی افزود: در شهر همدان خیابانی به نام بم وجود دارد و همچنین در شهر جهانی بم نیز خیابانی به نام همدان نام گذاری شده است و دو شهر جهانی ملایر و لالجین در استان همدان داریم .

او عنوان‌کرد: به لحاظ قرابتی که بین شهرهای همدان و بم از لحاظ تاریخی وجود دارد قطعا می توان تبادل گردشگری بین دو شهر داشته باشیم .

IMG 20230510 124030

 

به گزارش کرمان‌نو، مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر جهانی بم در یک اقدام فرهنگی در نخلستان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به یاد هر کدام از شهرهای همدان نهال نخل و نارنج توسط شهرداران هر کدام از شهرها غرس کرد.

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=104165
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.