هشدار سطح زرد هواشناسی صادر شد


احتمال خسارت محصولات کشاورزی در اثر سرمای شدید تا روز چهارشنبه

رییس اداره پیش‌بینی هواشناسی کرمان با اشاره به صدور هشدار سطح زرد این اداره کل گفت: کاهش دما از اواخر وقت روز شنبه هفته آینده در شمال و غرب استان آغاز می‌شود و تا اوایل وقت چهارشنبه ادامه خواهد داشت.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، حمیده حبیبی ، در خصوص پیش‌بینی هوا گفت: در پی کاهش دما طی روزهای شنبه تا چهارشنبه هفته آینده احتمال خسارت سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی در مناطق نیمه غربی و شمالی استان پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: نیمه های غربی و شمالی استان کرمان بویژه در شهرهای کرمان، انار، بافت، بردسیر، رابر، راور، راین، رفسنجان، زرند، سیرجان، شهربابک، صفائیه، کوهبنان، گلباف، لاله‌زار و ماهان از این کاهش دما طی روزهای آینده متاثر می‌شوند.

رییس اداره پیش‌بینی هواشناسی کرمان با اشاره به مخاطرات احتمالی کاهش دما در استان به خسارت این کاهش دما به باغات و سرمازدگی شکوفه درختان و جوانه‌ها و نیز شاخه‌های جوان درختان اشاره کرد و افزود: همچنین احتمال خسارت به مزارع، سیستم‌های آبیاری تحت فشار و افزایش مصرف حامل‌های انرژی وجود دارد.

 

توصیه هواشناسی به کشاورزان

وی بیان کرد: با توجه به کاهش دما کشاورزان و صاحبان گلخانه‌ها، دامداری‌ها و انبارهای محصولات کشاورزی نسبت به تنظیم دما و تهویه محل نگهداری محصولات کشاورزی و گلخانه ها دقت لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از سرمازدگی و کاهش خسارت های احتمالی در زمینه‌های تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر(پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تامین سوخت، سرویس و راه‌اندازی وسایل حرارتی، کنترل دما و رطوبت و نیز تهویه در گلخانه، خودداری از انجام هرس درختان، روشن کردن آتش و ایجاد مه‌دود در باغات(در ساعات نزدیک صبح و بامداد) و پرهیز از مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد توصیه می‌شود.

حبیبی خاطرنشان کرد: دمای شهر کرمان نیز امروز در خنک‌ترین ساعت به حداقل هفت درجه و در گرمترین ساعات به ۲۳ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=102706
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.