فرماندار بم


بازسازی بم از بزرگترین اتفاقات تاریخ جمهوری اسلامی ایران است

کرمان نو-فرماندار بم بیان کرد: در زلزله سال ۸۲ بیش از ۹۰ درصد شهرستان بم تخریب شد و یکسری اقدامات بعد از زلزله صورت گرفت که قطعا بازسازی بم از بزرگترین اتفاقاتی بود که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی اتفاق افتاده است.

هادی شهسوارپور با توجه به نزدیک شدن هجدهمین سالگرد زلزله بم روز شنبه درباره جایگاه بم ۱۴۰۰ گفت: بم ۱۴۰۰ دارای ظرفیت ها و قابلیت های خوبی از جمله صنعت، کشاورزی و گردشگری است همچنین این منطقه با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است.

به گفته وی یکی از برکاتی که زلزله بم برای کشور داشت شکل گیری سازمان مدیریت بحران در کشور و ساخت و سازهای اصولی روستایی بوده است.

شهسوارپور می گوید همچنین ساخت و سازهای شهری و آیین نامه ۲۸۰۰ نظارت و سخت گیری های شکل گرفته از ثمراتی بوده که بعد از زلزله به ارمغان آمد .

اعلام زودهنگام بازسازی بم مشکلاتی را ایجاد کرده است

فرماندار بم اظهارداشت: هنوز مشکلاتی در سطح شهرستان در زمینه زیرساختی و عمران شهری وجود دارد و یکی از دلایل وجود این مشکلات اعلام زودهنگام پایان بازسازی بم در سال ۸۶ بوده است زیرا در شهرستان بم هنوز درگیر کوچه های خاکی و معابر آسفالت نشده هستیم .

شهسوارپور ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته در بحث بازآفرینی شهری اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شده است که با تخصیص این اعتبارات و قیر رایگان شاهد بهسازی معابر خاکی بم خواهیم بود.

وی می گوید بیش از سه هزار کوچه خاکی در سطح شهرستان بم وجود دارد که حل این مشکلات نیازمند عزم ملی است.

فرماندار بم ادامه داد: امیدواریم در سالروز زلزله برای رفع مشکلات شهرستان توسط نهادهای مرکزی دقت لازم و تخصیص اعتبارات لازم را داشته باشیم.

شهر بم کهن ترین و جوان ترین شهر ایران است

وی توضیح داد:یکی از اتفاقاتی که بعد از زلزله بم در تاریخ رقم خورد روز زلزله یعنی ۵ دی ماه در تقویم به عنوان روز ایمنی و زلزله نامگذاری و ثبت شد .

شهسوارپور تاکید کرد: شهر بم با سابقه ۲۵۰۰ ساله با وجود ارگ قدیم بم یکی از کهن ترین شهرهای دنیا محسوب می شود و به دلیل بازسازی۱۸ ساله یکی از جوانترین شهرهای کشور هم به حساب می آید زیرا بعد از زلزله بم ۱۰۰ درصد شهر با توجه به ساخت و سازهای صورت گرفته بازسازی شد.

فرماندار بم افزود: بعد از زلزله بیش از  ۲۸ هزار واحد مسکونی شهری و بیش از ۷ هزار تجاری در شهرستان بم ساخته شده است.

شهسوارپور گفت: یکسری از  اقدامات هر ساله در هفته فرهنگی بم همزمان با ۵ دی ماه با هدف گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان و نشان دادن ظرفیت ها و پتانسیل ها و اقدامات مجموعه شهرستان صورت می گیرد

برگزاری هفته فرهنگی در بم

وی می گوید هفته فرهنگی از اول تا ۸ دی ماه ادامه دارد و از شاخص ترین کارهای انجام شده بحث همایش سرمایه گذاری در مجموعه ارگ جدید ،گرامیداشت ۵دی ماه ، برگزاری یادواره شهدا و سایر برنامه های فرهنگی در این هفته است

شهسوارپور عنوان کرد: بم ۱۴۰۰ با تمام زیرساخت هایی مانند فرودگاه ، وجود ۱۲ هزار دانشجو در دانشگاه های متعدد بم ، دانشگاه علوم پزشکی و ورزشگاه بسیار خوبی که بعد از زلزله در بم احداث شد و همچنین وجود راه اهن از شهرهای با ظرفیت کشور است اما شهرستان بم با توجه به قابلیت هایی که دارد زمینه لازم را برای سرمایه گذاری و رشد دارد .

وی توضیح داد: در زمینه صنعت منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم انگیزه زیادی برای سرمایه گذاران و قطب خودروسازی بخش خصوصی کشور است و با تولید بیش از 500 هزار خودرو جایگاه خوبی برای اشتغال، رشد و توسعه کشور ، استان و همچنین شهرستان  خواهد داشت .

به گفته وی در بحث کشاورزی نیز با تولید بهترین خرمای مضافتی دنیا در این منطقه برند بزرگی به شمار می رود.

کویر حاشیه بم مطمئن ترین سرمایه گذاری است

فرماندار بم ادامه داد: بم با داشتن چهار اثر ثبت جهانی که ارگ تاریخی بم از شاخص های گردشگری ایران محسوب می شود که هم اکنون بازسازی آن به حالت اول برگشته است و ثبت جهانی باغ شهر بم و دو قنات ثبت شده جهانی اکبرآباد و قاسم آباد بروات قنوات در بحث گردشگری بسیار با اهمیت هستند همچنین پرآب ترین قنات های دنیا نیز در بم دایر است.

وی می گوید کویر زیبایی که در حاشیه بم وجود دارد می تواند با سرمایه گذاری مطمین آینده درخشانی برای منطقه و کشور ایجاد کند زیرا تمامی ظرفیت های گردشگری، صنعتی و کشاورزی به صورت یکجا در شهرستان بم دیده می شود که قطعا هر چقدر سرمایه گذاری بیشتر باشد شاهد رشد و تحول بیشتر منطقه نیز خواهیم بود.

شهسوارپور با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری که از دل ویرانه ها شهری مستحکم بیرون خواهد آمد گفت: مقام معظم رهبری در سه مرحله به شهرستان بم سفر کردند و توصیه هایی در بحث بازسازی بم کردند و نکاتی که یادآور شدند باعث گردید که اکنون در سال ۱۴۰۰ یکی ازمستحکم ترین شهرها را داشته باشیم جایگاه خود را در سطح ملی کسب کند.

مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی بزرگترین دستاور مذهبی فرهنگی

وی خاطرنشان کرد: مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی بم بعد از زلزله به عنوان یکی از بزرگترین دستاورد مذهبی فرهنگی است و همچنین وجود ورزشکاران مدال آور جهانی و حضور تیم فوتبال بانوان بم با بیش از ۷ دوره قهرمانی لیگ برتر از دستاوردهای ورزشی این شهر محسوب می شوند.

به گفته شهسوارپور شهر بم بعد از گذشت ۱۸ سال از زلزله امروز از شاداب ترین شهرهای استان کرمان بوده و بم همچنان زنده و آباد است

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=82087
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.