هشدار دامپزشکی درخصوص آنفولانزای پرندگان

مدیرکل دامپزشکی استان از احتمال ورود آنفولانزای فوق حاد پرندگان به استان کرمان هشدار داد .

رشیدی آنفولانزای فوق حاد پرندگان را از جمله بیماری‌های تأثیرگذار در حوزه اقتصادی و اجتماعی اعلام کرد و تصریح کرد: اکیپ های واکنش سریع دامپزشکی استان، آمادگی کامل به منظور مواجهه با هرگونه بروز و شیوع این بیماری را دارند.
وی با یادآوری نقش بی‌ بدیل دامپزشکی در حفظ بهداشت عمومی جامعه و سلامت شهروندان و نیز حفظ سرمایه‌ های دام و طیور، گفت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان با انجام اقدامات پیشگیری چندین سال متوالی جز استان های پاک از این بیماری بوده است.
وی بیان داشت: در حال حاضر استان کرمان عاری از آنفولانزای فوق حاد پرندگان است اما برای پیشگیری لازم است تمامی پرورش دهندگان طیور در سراسر استان با تشدید ضوابط بهداشتی قرنطینه ای نسبت به محافظت گله های خود اقدام کنند.
رشیدی از جمله اقدامات انجام شده در راستای مبارزه با این بیماری، تشکیل ستاد استانی پیش گیری و کنترل آنفولانزای فوق حاد پرندگان، تشدید کنترل مبادی ورودی و خروجی استان، تشدید شرایط بهداشتی روند جوجه ریزی و ممانعت از فعالیت واحدهای غیرمجاز پرورش طیور، مدیریت تامین و توزیع کودمرغ و برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی مستمر برای بهره‌برداران را اعلام کرد.

وی از انجام بیش از سه هزار و ۴۰۰ مورد مراقبت های فعال و غیر فعال در واحدهای طیور بومی و صنعتی استان از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: طرح پایش آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سراسر استان در حال انجام است و کارشناسان دامپزشکی استان در قالب اکیپ های پایش آنفولانزای پرندگان کلیه مناطق پرخطر اعم از تالاب‌ها، آب بند ها، باغات پسته و … سراسر استان را به صورت مستمر مورد پایش و بررسی قرار می دهند و به صورت دوره ای نمونه گیری و مراقبت از پرنده فروشی ها، باغ پرندگان، باغ وحش و … را در دستور کار دارند.
رشیدی از برگزاری بیش از ۱۴۰ کلاس آموزشی برای ۲ هزار و ۷۰۰ نفر فراگیر و توزیع بروشور و تراکت‌هایی در این زمینه بین شرکت کنندگان در خصوص بهداشت و بیماری های پرندگان در شش ماهه نخست سال جاری در استان خبر داد و اعلام داشت: آموزش نقش بسزایی در افزایش سطح آگاهی مردم و ممانعت از ورود این بیماری به استان دارد.

علایم آنفولانزای فوق حاد پرندگان

وی بیان داشت: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان نوعی بیماری ویروسی است که علاوه بر طیور برخی از پستانداران از جمله انسان را نیز می تواند درگیر کند و پرندگان وحشی و آبزی می توانند به عنوان مخزن بیماری عمل کنند.
وی در این رابطه افزود: با توجه به اینکه پرندگان وحشی مهاجر نقش مهمی در ورود ویروس به استان را دارند باید از صید این پرندگان پرهیز شود و مراقبت از تماس پرندگان وحشی با مرغ های بومی صورت گیرد.
رشیدی گفت: بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان دارای علایم بی‌حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد و کاهش شدید مصرف دانه است.
وی افزود: این بیماری به طور ناگهانی در گله انتشار می‌یابد و در صورت بروز این بیماری تلفات ناشی از آن تا ۱۰۰ درصد ممکن می شود.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اظهار کرد: مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ که در مراکز خرید مجاز عرضه می شود، هیچ گونه مخاطره ای برای مصرف کنندگان نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: پرورش دهندگان طیور صنعتی موارد امنیت زیستی را رعایت کنند و موارد تلفات غیرعادی، کاهش مصرف دانه، کاهش مصرف آب و یا کاهش تولید در یک مزرعه پرورش طیور صنعتی را سریعاً به نزدیک‌ترین دامپزشکی دولتی گزارش دهند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=37822

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.