چالش تامین میوه شب عید در کرمان|هنوز میوه شب عید شمال استان خریداری نشده

معاون بازرگانی سازمان صنعت و معدن و تجارت شمال استان کرمان گفت: توزیع میوه شب عید از پنجم اسفند ماه شروع می شود.

سینا خسروی در گفت و گو با «کرمان نو» افزود: اتحادیه میدان داران میوه و تره بار کرمان، مباشر تامین میوه شب عید در شمال استان است که در این زمینه اقدامات لازم را انجام می دهند.

وی در پاسخ به اینکه آیا کمی برای تهیه میوه شب عید دیر نشده، عنوان کرد: هنوز دیر نشده و تا هفته اول اسفند میوه‌ها تامین می شود.

خسروی در خصوص اینکه گفته می شود سازمان صمت جنوب استان میوه شب عید خود را خیلی قبل تر از اینها خریداری کرده است، گفت: آنها فقط پرتقال را خریداری کرده اند که آن هم محصول منطقه خودشان است.

وی ادامه داد: تهیه بعضی از این میوه ها به دلیل نگهداری سخت آنها هر چه دیرتر باشد بهتر است، البته نه اینکه در زمان اوج بارگیری باشد.

او افزود: بطور مثال خرید سیب درختی و حمل آن به کرمان که زودتر خراب می شود در هفته اول اسفند بهترین فرصت است.

این صحبت های معاون بازرگانی سازمان صمت شمال استان در صورتی است که در جلسه ستاد تنظیم بازار، رییس سازمان صمت استان امروز نسبت به خرید میوه شب عید به مباشرین شمال استان هشدار داده.

و البته  درهمین جلسه مسلم مروجی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان نیز از خرید و ذخیره سازی ۲۱۰ تن پرتقال والنسیایی و ۱۷۰ تن سیب درختی برای میوه شب عید جنوب استان کرمان خبر داده است.

تامین میوه شب عید شمال استان کرمان روی هوا

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان در واکنش به عدم خرید میوه مورد نیاز شب عید شمال استان کرمان گفته که تا فردا به مباشرین خرید میوه شب عید شمال استان کرمان فرصت می‌دهیم تا تکلیف را روشن کنند.

وی در ادامه افزوده است:

اگر آنها نمی‌توانند میوه شب عید شمال استان را تامین کنند خرید میوه شب عید به مباشرین جنوب استان کرمان واگذار شود و  البته بعد از آن اتحادیه میوه و تره‌بار شمال استان را تعیین تکلیف می کنیم.

مهدی حسینی نژاد به صراحت گفت: مباشری برای خرید سیب درختی انتخاب شد تا سیب مورد نیاز را از شمال کشور خریداری کند که در این راستا مقرر شده حداکثر تا ۲ اسفندماه، سیب‌های درختی خریداری شده به استان منتقل شوند.

برای خرید میوه شب عید خیلی دیر شده

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان نیز در این جلسه به اظهارات مباشر استان برای خرید سیب درختی مبنی بر نداشتن نقدینگی جهت خرید، واکنش نشان داد و گفت:

مباشرین تعیین شده باید ریسک بالا و پایین بودن قیمت میوه را بپذیرند زیرا اکنون برای خرید میوه شب عید خیلی دیر شده است.

محمدعلی دهقان به صراحت عنوان کرد: این خیلی زشت است که همه استان‌ها و حتی جنوب استان کرمان میوه‌های شب عید مورد نیازشان را تامین کردند اما هنوز شمال استان کرمان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

کسی زیر بار مسوولیت تامین میوه شب عید شمال استان نمی رود

شاید اهمیت این موضوع آنجایی بیشتر شود که بدانید این دستور کار در جلسه مورخه ۴ آذرماه جاری برای اولین بار مطرح شد.

بر اساس آن قرار شد کمیته‌ای با عنوان کمیته راهبردی تامین میوه شب عید در کرمان تشکیل شود.

سازمان صنعت و معدن و تجارت شمال استان کرمان در این مدت تهیه میوه شب عید را به تعاونی روستایی سپرده بود.

اما این تعاونی علی رغم اصرار قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار کرمان با بیان اینکه ما وظیفه اجرایی تامین میوه شب عید را بر عهده نداریم از زیر بار این مسوولیت شانه خالی کرد.

محمدجواد فدایی در جلسه 21 آذر 98 ستاد تنظیم بازار با انتقاد از تعاونی روستایی کرمان گفته بود:

اگر تعاون روستایی نمی‌تواند در زمان مشکلات کار مردم را حل کند منحل شود، بهتر است.

وی اشاره کرده بود که چگونه تعاونی روستایی نمی‌تواند میوه شب عید را تامین کند؟ اگر تعاون روستایی همکاری نداشته باشد به چه درد امروز ما می‌خورد.

نکته دیگری که مهم است و رییس سازمان صمت در  این جلسه به آن اشاره کرده بود این است که ذخیره‌سازی میوه شب عید از الان ( آذر ماه) باید در استان انجام شود.

این در حالی است می بینیم امروز در ستاد تنظیم بازار هنوز صحبت از عدم خرید میوه شب عید به میان می آید.

البته که معاون بازرگانی سازمان صمت شمال استان می گوید: مشکلی وجود ندارد و میوه شب عید تا اوایل اسفند خریداری و بارگیری می شود.

اما با نگاه به جلسات پیشین ستاد تنظیم بازار نگرانی از اینکه سرنوشت این موضوع چه می شود، به سراغ هر کسی می آید.

با توجه به اینکه ممکن است هر چه به عید نوروز نزدیک شویم قیمت میوه هم گران تر شود و این موضوع به ضرر کرمانی ها تمام شود.

حالا باید دید نتیجه این همه جلسه و تصمیم محقق نشده چه می شود. آیا میوه شب عید بر سر سفره کرمانی ها می آید؟

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=42243
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.