معاون وزیر جهاد:


۴۰ میلیارد تومان برای مقابله با سوسک سرخرطومی در کرمان تخصیص یافت

معاون وزیر جهاد و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با آفات محصولات کشاورزی از منابع مختلف جذب می‌شود گفت: در مرحله نخست بیش از چهار میلیارد تومان برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی در استان کرمان تخصیص یافته که جزو بالاترین مقدایر پرداختی به استان‌ها بوده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، حسین رنجبر‌اقدم روز سه‌شنبه در حاشیه نشست ستاد گیاه‌پزشکی کرمان و همایش پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران در خصوص مهاجمان زیستی در این استان افزود: کل اعتبار اختصاص یافته برای مقابله با آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما به استان های جنوب کشور ۲۰ میلیارد تومان بوده که بیش از یک پنجم آن به استان کرمان اختصاص یافته استو

وی در پاسخ به وضعیت این آفت در استان و خسارت‌های خرماداران گفت: تخصیص این اعتبارات نگاه ویژه وزارت جهاد کشاورزی را برای مهار این آفت در استان کرمان نشان می‌دهد و به طور قطع در برنامه‌های بعدی هم استان کرمان را به طور ویژه می‌بینیم زیرا برای ما نوع و کیفیت محصولات کشاورزی این استان اهمیت خاصی دارد.

رنجبر‌اقدم اظهار داشت: حفظ کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت بسیار زیاد و ویژه‌ای برای ما در وزارتخانه برخوردار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: استان کرمان به دلیل شرایط اقلیمی خاص، وسعت و تنوع کشت برای وزارت جهاد کشاورزی از اهمیت بسزایی برخوردار است و این تنوع اقلیمی و آب و هوایی موجب می‌شود آفات، بیماری ها و عوامل بیماری‌زای عدیده‌ای نیز بر روی محصولات کشاورزی این استان ایجاد خسارت کنند.

وی اظهار داشت: همانطور که شرایط برای رشد انواع گیاهان در استان کرمان مهیاست انتظار می‌رود عوامل خسارات‌زا نیز بیشتر وجود داشته باشد لذا به طور خاص مدیریت، پایش، ردیابی و کنترل آفات و اقدامات ارزشمندی در کرمان در دست انجام و قابل تقدیر است اما نیاز استان بیش از اقدامات انجام شده است که سعی می‌شود در برنامه‌هایی که برای این استان اندیشیده می‌شود رویکردهای اقتصادی، اجتماعی و جایگاهی که کرمان در سطح کشور دارد را بیشتر ببینیم.

رنجبر اقدم تصریح کرد: استان کرمان به خاطر جایگاه ویژه‌ای که در تولید برخی محصولات کشاورزی مانند پسته، خرما و مرکبات دارد از اهمیت خاصی برخوردار است اما این محصولات نیز مشکلات زیادی در بخش سرایت آفات دارند که تاکنون زحمات و تلاش‌های خوبی برای مهار و امحای این آفات انجام شده به طوری که در حد قابل قبولی کنترل شده‌اند.

وی با بیان اینکه لازم است در این زمینه بویژه در تولیدات صادراتی مانند پسته و خرما تغییر رویکرد داشته باشیم اظهارداشت: در واقع نگاه آینده وزارت جهاد کشاورزی کم‌کردن فشار سم‌پاشی‌ها و نیز استفاده از سموم شیمیایی در مزارع و باغ های استان کرمان و سایر استان هاست.

معاون وزیر و رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه تلاش داریم در مقابله با آفات و حمایت‌های دیگر استان کرمان را به علت جایگاه ویژه آن در تولیدات کشاورزی به طور خاص ببینیم گفت: سعی می شود با کمک و همکاری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقدامات لازم را در حوزه مدیریت افلاتوکسین که یکی از مشکلات مهم در حوزه صادرات پسته برای باغداران استان است اقدامات خوبی به عمل بیاوریم.

رنجبر اقدم افزود: همچنین تصمیم‌های خوبی در سطح وزارت جهاد کشاورزی اتخاذ و اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده که انتظار همراهی و همکاری بیشتری را از مدیران استانی، کشاورزان و باغداران داریم و دستورالعمل و راهبردهایی را که برای رفع این مشکل و به دنبال آن صادرات مسائل تجاری استان است مرتفع شود.

آفت سوسک سرخرطومی حنایی خسارت‌های زیادی به باغ های مناطق مختلف استان کرمان وارد کرده و جهاد کشاورزی در این زمینه قرارگاهی برای افزایش آگاهی کشاورزان، پیشگیری و نیز درمان باغ های خسارت دیده راه اندازی کرده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=105118
2 نظرات
  1. ایرانی می گوید

    دستکاری درشرایط زیست محیطی جنوب کرمان درجیرفت وعنبراباد. تغییر سرچشمه های آب هلیل رود که باعث کمبود آب ونتیجه آب خشک شدن زیست گاههای بسیاری از حشرات وجانداران وخشک شدن غداهای گیاهی آن موجودات وهمچنین هجوم بی محبا وغیراصولی وغیرکارشناسی عده ایی منفعت طلب ومخرب بنام معدنکار. بدون توجه به مسائل زیست محیطی ومنابع طبیعی والودگی سرچشمه های آبهای شرب شهرهای جیرفت وعنبراباد وحوزه های مسکونی وکشاورزی این شهرستان ها که زندگی هزاران خانوار را تهدید به نابودی می کند وروستاهایی چند هزار ساله را که درکشور بی نظیر هستند درمعرض نابودی وتخریب این غارتگران منابع زیرزمینی هستند که باید میراثی برای آیندگانمان باشد بدون کمترین منفعتی برای این مناطق به سرعت درحال غارت هستند. که نتیجه های مخرب گوناگونی دارد نمونه کوچک آن هجوم سوسک سرخرطومی به نخلستانهای این مناطق شده است. اگر جلوی تخریب منابع طبیعی وتخریب محیط زیست وبرداشت های غیراصولی دراین مناطق گرفته نشود درآینده ایی نزدیک دیگر اسمی از هند کوچک (جیرفت وعنبرآباد) بعنوان منطقه ایی چهارفصل با تولید محصولات باغی وکشاورزی مختلف نخواهد ماند. ونتیجه آن فلاکت وبدبختی مردم خواهد بود.

  2. واقع بین می گوید

    به نام خدا سلام. راه حل فقط و فقط بیوچار طبیعی معدنی کوهبنان کرمان هست و بس . ۴۰ میلیارد تومان به نظر من مزاح می آید…. ۴۰ هزار میلیارد تومان شاید به یه جایی می رسید… یا علی مدد سپاس. هم مصرف خاکی و هم محلول پاشی. تواما بایستی انجام بگیرد … اینقدر مواد شیمیایی به خورد دیگران ندهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.