2 اسفند روز ملی سلامت مردان|معاینه رایگان در هفته سلامت

مردان کرمانی از سوم تا هفتم اسفند ماه، به مناسبت «هفته سلامت مردان» به صورت رایگان در کلینیک بیمارستان باهنر کرمان معاینه می شوند.

نخستین پنج شنبه اسفند ماه به عنوان “روز ملی سلامت مردان” نام گذاری شده که امسال مصادف با 2 اسفند ماه است.

همچنین هفته پیش روی این روز به نام هفته سلامت مردان ایرانی با نام اختصاری «سما» نام گذاری می شود.

روز ملی سلامت مردان، اولین بار به پیشنهاد انجمن اورولوژی ایران در سال 1385 برگزار شد.

در این روز كل اورولوژیست‌های كشور در مطب‌ها، كلینیك‌ها و بیمارستان‌ها به معاینه رایگان مردان می‌پردازند.

هدف انجمن اورولوژی از این اقدام، بیمار‌یابی بیماری‌های خاموشی است كه به مردان مربوط می‌شود؛ مثل بیماری‌های مثانه، پروستات، تومور‌های كلیه، بیضه نزول‌نكرده، ناتوانی جنسی و … .

این بیماری‌ها، خاموش هستند و متأسفانه آن‌گونه كه به بیماری‌های قلبی و عروقی در جامعه پرداخته شده، به آن‌ها توجه نشده است.

در خصوص این موضوع با مدیرگروه سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت و گو کردیم.

مردان طول عمر کمتری نسبت به زنان دارند

منصوره صافی زاده به «کرمان نو» گفت: از آنجا که بحران مردان در تمام دنیا به عنوان یک مشکل خاموش سلامت تلقی می شود، لذا موضوع ارتقای سلامت مردان به طور جدی در اولویت و دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: از آنجایی که مردان مرگ و میر بالاتر و طول عمر کمتری نسبت به زنان دارند و عوامل خطر اختصاصی متعددی سلامت آنان را تهدید می کند لذا هفته ملی سلامت مردان از اول تا هفتم اسفند ماه با شعار “محیط کار سالم، کارکنان سالم” برگزار می گردد.

او اضافه کرد: این نام گذاری به دلیل جمعیت کثیر مردان شاغل کشور اعم از کارمندان، کارگران صنوف و… در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات، ارگان های دولتی و غیر دولتی را که ممکن است فرصت های کافی برای دسترسی به خدمات سلامت را نداشته باشند، مد نظر قرار گرفته شده است.

معاینه رایگان در هفته سلامت مردان

مدیرگروه سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: با توجه به نقش مولد مردان در دوره پنجره جمعیتی سلامت مردان در محیط کار با تاکید بر آموزش پیشگیرانه در خصوص بیماری های آنان از قبیل سرطان های مردان، ناباروری مردان و… از اهم فعالیت های این دانشگاه است.

صافی زاده ادامه داد: در این راستا یکی از فعالیت های در نظر گرفته شده توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان معاینه رایگان مردان در هفته سلامت است.

وی گفت: مردان کرمانی می توانند از 3 تا 7 اسفند ماه در کلینیک بیمارستان باهنر کرمان واقع در خیابان سپه، توسط متخصصین کلیه و مجاری ادرار از ساعت 10 تا 11 صبح برای معاینه رایگان مراجعه کنند.

او بیان کرد: همچنین عصرهر روز در کلینیک بعثت 2 نزدیک به میدان قرنی، متخصصین اورولوژی با تعرفه دولتی ویزیت انجام می دهند.

اما چرا این موضوع اهمیت دارد؟

هنگامی که موضوع سلامت به میان می ‌آید، مردان نسبت به زنان عقب می ‌مانند.

بد نیست بدانید تحقیقات نشان داده است که مردان ‌در طول عمرشان نسبت به زنان 10 سال زودتر در معرض بیماری‌ هایی مانند حمله قلبی و سکته مغزی قرار می‌ گیرند .

همچنین شمار خودکشی ‌های منجر به مرگ در مردان چند برابر زنان است و تعداد بسیار بیشتری از مردان نسبت به زنان در حوادث رانندگی کشته می ‌شوند .

مردان در سن پایین ‌تری نسبت به زنان به بیماری قلبی مبتلا می ‌شوند،‌ زیرا آن ها بر خلاف زنان فاقد هورمون جنسی استروژن هستند،‌ که اثر محافظتی در برابر بیماری ‌های قلبی دارد .

بررسی‌ های متعدد نشان‌ داده‌ اند که مردان نسبت به زنان با احتمال بیشتری دست به رفتارهایی می ‌زنند که برای سلامت‌ها آن ها زیانبار است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1- مردان خیلی بیشتر از زنان سیگار می ‌کشند.

2- خیلی کمتر از آن ها کمربند ایمنی را در ماشین می ‌بندند.

3- آن ها آزمایش ‌های معمول برای غربالگری(تشخیص زودرس بیماری ‌ها) را انجام نمی‌ دهند.

بنابراین بهتر است این هفته را جدی بگیرید و نه تنها در هفته سلامت مردان بلکه در تمام طول سال به فکر سلامتی خود باشید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=42790
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.