هشدار زرد هواشناسی کرمان؛


طوفان شن و کاهش کیفیت هوا در راه است

اداره‌کل هواشناسی استان کرمان نسبت به انتقال ریزگردها، کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و افزایش غلظت غبار در برخی مناطق استان در پی بروز پدیده گردوخاک در این مناطق، هشدار سطح زرد صادر کرد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، در اطلاعیه روز یکشنبه اداره کل هواشناسی کرمان آمده است: از فردا تا پایان هفته جاری وزش باد نسبتاً شدید و خیزش گردوخاک در نیمه غربی، شمال و برخی از مناطق جنوب استان پیش‌بینی می‌شود؛ بنابراین انتقال ریزگردها، کاهش کیفیت هوا، کاهش میزان دید افقی و افزایش غلظت غبار در مناطق مذکور دور از انتظار نیست.

بر اساس این هشدار، در اثر بروز پدیده گردوخاک در مناطق مذکور احتمال کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، سقوط اشیا و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

این هشدار همچنین به احتیاط در ترددهای جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم سم و محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم (هدف از نصب قیم در کنار گیاه این است که به رشد عمودی (حالت ایستاده) گیاه کمک کرده و از گیاه در مقابل ضرباتی چون وزش باد شدید، سنگین‌شدن شاخ‌وبرگ در صورت رشد کم ساقه و … محافظت کند) برای نهال‌ها توصیه کرده است.

طبق این اطلاعیه، همچنین از روز سه‌شنبه تا روز جمعه ضمن افزایش ابر وقوع رگبار باران در برخی از مناطق شمال، غرب، مرکز و ارتفاعات جنوب استان کرمان محتمل است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=118260
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.