سخنگوی علوم پزشکی کرمان خبر داد؛


ادامه موج شیوع آنفلوانزا در کرمان | گروه‌های پرخطر واکسن تزریق کنند

سخنگوی علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه موج آنفلوانزا ادامه دارد هر چند از شدت اولیه آن کاسته شده است، گفت: هنوز فرصت تزریق واکسن آنفلوانزا وجود دارد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، با بیان اینکه فصل پاییز همیشه با افزایش شیوع بیماری‌های تنفسی ویروسی مثل انواع سرماخوردگی‌ها، آنفلوانزا و در سال‌های اخیر کرونا همراه است، اظهار داشت: از اوایل مهرماه امسال با موج جدیدی از شیوع آنفلوانزا مواجه بودیم.

او با اشاره به اینکه این موج بیماری با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و حضور دانش‌آموزان و دانشجویان برای ساعت‌های طولانی در کنار هم و در محیط‌های کوچک کلاس همراه بود که باعث انتقال و گردش بیشتر ویروس می‌شد، افزود: بعد از آن هم شاهد انتقال و شیوع ویروس در خانواده‌ها بودیم.

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه موج آنفلوانزا ادامه دارد و هنوز تمام نشده هر چند از شدت اولیه آن کاسته شده است، ادامه داد: این روزها شاهد مراجعه تعداد زیادی از بیماران با علائمی چون سرفه، گلودرد، احساس کوفتگی و خستگی به مراکز درمانی هستیم که درصدی از آنها آنفلوانزا دارند.

 او با اشاره به اینکه با رعایت توصیه‌های ساده بهداشتی می‌توان جلوی ورود بسیاری از این بیماری‌های ویروسی را گرفت، گفت: سالمندان، افرادی که سن بالای ۶۰ سال دارند، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای چون دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی و ریوی باید بیشتر از دیگران مراقبت کنند، چرا که اگر این افراد مبتلا شوند شدت بیماری و عوارض فردی آنها بیشتر است.

 صحبتی با بیان اینکه توصیه می‌شود افراد در جاهای شلوغ و پرجمعیت از ماسک استفاده کرده و رعایت فاصله ۱.۵ متری با افراد مشکوک و شست‌وشوی دست‌ها را مدنظر داشته باشند، افزود: از والدین هم درخواست می‌شود از فرستادن کودکان علامت‌دار به مدرسه خودداری کنند تا از گردش و انتقال بیماری پیشگیری کنند.

 او با بیان اینکه برای آنفلوانزا یک واکسن مؤثر وجود دارد، گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا شهریور و مهرماه است، اما هنوز برای تزریق واکسن دیر نشده و افرادی که جزو گروه‌های پرخطر هستند فرصت دارند برای تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=111916
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.