جزییات تولد ۲ شهرستان در استان کرمان


جازموریان و گنبکی در انتظار ایجاد فرمانداری

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان کرمان تا سال ۱۴۰۱، دارای ۲۳ شهرستان، ۶۱ بخش، ۱۶۸ دهستان و ۸۳ شهر بود که اخیرا ۲ شهرستان گنبکی و جازموریان به تقسیمات استان افزوده شده است و باید منتظر ایجاد فرمانداری و سایر تشکیلات و الزامات شهرستان در این دو منطقه بود.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، استان کرمان به عنوان پهناورترین استان در جنوب شرق ایران قرار گرفته است و بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این استان سه میلیون ۱۶۴ هزار و ۷۱۸ نفر بود که نهمین استان پرجمعیت کشور محسوب می شود.

دیار کریمان با مساحت ۱۸۳ هزار و ۱۹۳ کیلومتر با دربر گرفتن بیش از ۱۱ درصد از وسعت ایران نخستین استان پهناور ایران است به طوری که مسافت بین شمال و جنوب استان کرمان به حدود یک هزار کیلومتر می رسد و همین مسافت زیاد خدمات رسانی و توسعه را در استان با کندی و مشکلاتی روبه رو ساخته است.

حدود ۲ سال قبل علی زینی وند استاندار سابق کرمان از برنامه و پیگیری برای تاسیس پنج شهرستان جدید در استان کرمان خبر داد و افزایش اعتبارات و گستردگی تصمیم ها را از مزایای ایجاد شهرستان های جدید ذکر کرد.

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان کرمان تا سال ۱۴۰۱، دارای ۲۳ شهرستان، ۶۱ بخش، ۱۶۸ دهستان و ۸۳ شهر بود که اخیرا ۲ شهرستان گنبکی و جازموریان به تقسیمات استان افزوده شده است و باید منتظر ایجاد فرمانداری و سایر تشکیلات و الزامات شهرستان در این دو منطقه بود.

تاسیس شهرستان جازموریان تحقق وعده رییس جمهور

شهرستان جازموریان در حوضۀ آبریز جازموریان و حد فاصل استان های کرمان و سیستان و بلوچستان قرار که حدود ۵۰۰ کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد و همین مسافت زیاد باعث شده باوجود ظرفیت های زیاد منطقه به لحاظ محرومیت و توسعه نیافتگی جزو مناطق بسیار محروم کشور قلمداد شود.

شهر جازمویان و روستاهای محدوده آن تا سال ۱۴۰۱ در تقسیمات کشوری ذیل شهرستان رودبارجنوب قرار داشت اما یکی از خواسته های اصلی مردم منطقه استقلال بخش جازموریان از رودبارجنوب و تبدیل آن به شهرستان بود تا به لحاظ امکانات، زیرساخت ها و بودجه منابع بیشتری به این منطقه کم برخوردار اختصاص یابد و از اختیارات بیشتری برای توسعه، رفاه و آبادانی جازموریان برخوردار شود.

مرداد سال ۱۴۰۱ آیت الله رییسی در سفر استانی به کرمان با حضور در روستاهای منطقه محروم جازموریان اعلام کرد که شهرستان شدن جازموریان در وزارت کشور مطرح است و در دولت در دست پیگیری قرار دارد.

محمدمهدی فداکار استاندار کرمان نیز در آخرین روزهای اسفند سال گذشته ضمن اعلام تصویب ایجاد فرمانداری جازموریان و تشکیل شهرستانی جدید در جنوب این استان به تنوع معدنی این مناطق نیز اشاره و تاکید کرد که ظرفیت فرصت‌های شغلی بخش معدن جنوب استان را باید به فعلیت تبدیل کرد.

۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری بود که احمد وحیدی وزیر کشور طی نامه‌ای مصوبه رسمی هیات وزیران مبنی بر ایجاد شهرستان جازموریان را به استاندار کرمان ابلاغ کرد تا طبق دستورالعمل تقسیمات کشوری و آیین نامه‌های مربوطه، امور انجام شود.

شهرستان جازموریان با مرکزیت شهر زهکلوت، از شمال شرقی با شهرستان ریگان، از شمال غربی با شهرستان عنبرآباد، از غرب با شهرستان رودبارجنوب، از شرق با شهرستان دلگان استان سیستان و بلوچستان و از جنوب با شهرستان قلعه‌گنج همسایه است و شهرستان جازموریان دارای ۲ بخش مرکزی زهکلوت و چاه حسن، چهار دهستان و شهر زهکلوت است.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان جازموریان برابر با ۴۳ هزار و ۸۶۷ نفر بوده‌ که شغل اغلب مردم به دلیل وجود حوضه تالاب و دریاچه جازموریان، کشاورزی و دامداری است، البته ظرفیت‌های معدنی زیادی در منطقه وجود دارد که تاکنون بلااستفاده مانده است.

شهرستان گُنبکی مولود جدید شرق کرمان

منطقه شرق و جنوب شرقی استان کرمان تاکنون شامل چهار شهرستان بم، نرماشیر، فهرج و ریگان بود که به واسطه محصولات کشاورزی نظیر خرما، مرکبات و ظرفیت های معدنی، صنعتی و اقلیم گردشگری از مناطق مهم استان محسوب می شود.

در اردیبهشت ماه جاری حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده مردم شهرستان های شرق کرمان در مجلس شورای اسلامی در استوری صفحه اینستاگرام خود خبر از تصویب شهرستان شدن بخش گنبکی که تاکنون ذیل شهرستان ریگان قرار داشت داد که همین موضوع حاکی از تاسیس پنجمین شهرستان در شرق استان بود.

دیماه ۱۳۹۱ با پیشنهاد وزارت کشور، روستای محمدآباد گنبکی مرکز بخش گنبکی شهرستان ریگان پس از ادغام با روستاهای بهترآباد، جنت آباد، حسن‌آباد گنبکی، گلزار، دولت‌آباد، عباس‌آباد و علی‌آباد از توابع همین بخش به شهر تبدیل و به عنوان شهر گنبکی یا خاوران گنبد شناخته شد که ذبل شهرستان ریگان فعالیت می کرد.

هیات وزیران در تاریخی ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت کشور شهرستان گنبکی را به تصویب رساند که بر اساس تصویب نامه مورخ ۱۸ اردیبهشت جاری که به امضای معاون اول رییس جمهور رسیده است.

بر اساس تصویب نامه وزارت کشور با تغییر نام بخش گنبکی به مرکزی، یک شهرستان به نام گنبکی از ترکیب ۲ بخش ناصریه و مرکزی ایجاد شد و شهر گنبکی به مرکزیت شهرستان گنبکی تعیین می شود.

شهرستان گنبکی در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان و بر سر راه ارتباطی بم به ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که جمعیت بخش گنبکی بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، ۲۵ هزار و ۹۷۶ نفر اعلام شده است.

شهرستان گنبکی از مراکز مهم تولید محصولاتی نظیر خرما، انواع مرکبات و محصولات گلخانه ای در شرق استان کرمان است.

انتظار می‌رود با ایجاد شهرستان های جدید، تولد ساختارهای اداری تازه و اختصاص ردیف بودجه مستقل، ضمن تسریع در ایجاد تشکیلات اداری و سایر الزامات باید به توسعه بیش از پیش این ۲ شهرستان جدید که از مناطق محروم استان کرمان به شمار می روند امیدوار بود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=104317
1 نظر
  1. علی می گوید

    ماهان و راین هم باید به شهرستان تبدیل بشوند تا بیشتر پیشرفت کنند البته با وجود مخالفت برخی مسولان کرمان کار سختی است ولی شدنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.