نتایج اولیه آزمون استخدامی تا ۱۵ روز دیگر اعلام می‌شود


زنان، ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی دبیری و هنرآموزی

 در حالی صبح امروز (۱۲ مردادماه) آزمون استخدامی “دبیری” و “هنرآموزی” وزارت آموزش‌وپرورش برگزار شد که حدود ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان این آزمون را زنان تشکیل دادند.

 به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، ثبت‌نام برای شرکت در آزمون «دبیری» و «هنرآموزی» وزارت آموزش‌وپرورش از شنبه (۲۷ خرداد) آغاز شد و تا شنبه (۳ تیرماه) ادامه داشت. این آزمون صبح امروز برگزار شد و بنا بر اعلام مسئولان، نتیجه آن تا ۲۶ مردادماه اعلام خواهد شد.

 ۳۲۵ هزار و ۶۹۸ نفر در این آزمون استخدامی دبیری و هنرآموز شرکت کرده بودند که از این تعداد تنها ۲۲ هزار و ۱۸۴ نفر جذب این رشته شغل‌ها در آموزش‌وپرورش خواهند شد.

درواقع ازاین‌بین ۱۸ هزار و ۸۸۷ نفر برای ۱۲ رشته دبیری و ۳3۹۷ نفر برای ۱۷ رشته هنرآموزی جذب خواهند شد.

همچنین حدود ۷۰ درصد یعنی ۲۲۲ هزار و ۱۴۱ نفر از شرکت‌کنندگان آزمون امروز را زنان و ۱۰۳ هزار و ۵۵۷ نفر یعنی نزدیک به ۳۰ درصد را مردان تشکیل دادند.

به تفکیک می‌توان گفت امروز ۲۷۴ هزار و ۲۶۵ نفر برای دبیری و ۵۱ هزار و ۴۳۳ نفر برای هنرآموزی شرکت کرده بودند که بیشترین آمار شرکت‌کنندگان از استان خراسان رضوی و کمترین آمار مربوط به استان سمنان بوده است.

در حال حاضر مرحله اول آزمون یعنی بخش کتبی با سهم ۶۰ درصدی با منابع مشخص در بخش عمومی و بخش تخصصی – که پیش‌تر در دفترچه آزمون اعلام شده بود – برگزار شد که به گفته مسئولان منابع شایستگی‌های اختصاصی از کتب درسی و راهنمای کتب معلم به‌منظور آشنایی اولیه با منابع و ظرافت‌های معلمی پیش از ورود به فرایند آزمون انتخاب شده بود.

با اعلام نتایج مرحله آزمون کتبی و مشخص‌شدن اسامی چندبرابر ظرفیت، مرحله ارزیابی تکمیلی به‌منظور اعلام نتایج نهایی در شهریورماه صورت خواهد گرفت که فرایند آن نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.

طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آموزش‌وپرورش می‌تواند به‌منظور تأمین بخشی از نیازهای خاص خود در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد، اقدام به جذب نیرو از میان دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه مطابق با ضوابط و مقررات وزارت آموزش‌وپرورش کند؛ اما این امر مشروط به گذراندن دوره یک‌ساله مهارت‌آموزش در دانشگاه فرهنگیان است.

براین‌اساس برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ دو مرحله آزمون، یکی برای جذب آموزگار و دیگری جذب دبیر در نظر گرفته شده است.

امسال تنوع رشته‌هایی که فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند در آزمون دبیری و هنرآموز شرکت کنند، زیاد است و شاید بتوان گفت تقریباً هیچ فارغ‌التحصیل رشته‌ای نیست که نتواند در این آزمون شرکت کند و در واقع این آزمون تقریباً تمام رشته‌ها را پوشش می‌دهد.

به گفته صادق ستاری فرد – معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش – سهم ارزشیابی کتبی در نتایج نهایی آزمون دبیری و هنرآموزی ۶۰ درصد و سهم ارزیابی تکمیلی و مصاحبه ۴۰ درصد و سعی شده است دامنه رشته‌هایی که می‌توانند دبیری یا هنرآموزی را انتخاب کنند، باهدف ایجاد رقابت‌پذیری نسبت به سال‌های قبل بیشتر باشد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107193
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.