نیمی از عرصه‌های جنگلی استان آلوده به آفت هستند

شمال استان کرمان یک میلیون هکتار عرصه جنگلی دارد که قریب به ۵۰۰هزار هکتار آن آلوده به آفت‌ هستند. این درحالی است که تاکنون تنها ۱۵۰هزار هکتار آن آفت‌زدایی شده است.

کرمان‌نو/ مرضیه قاضی زاده:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان در نشست خبری که ظهر امروز تشکیل شد در این باره توضیح داد:« سوسک چوب خار بادام‌ها و تنه ‌ها را از بین برده و تاکنون ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی درگیر آفات این چنینی شده‌اند.»

به گفته مهدی رجبی زاده تاکنون ۱۵۰ هزار هکتاراز این اراضی طرح مقابله با آفت انجام شده است.

کل نیروی حفاظتیمان ۶۵ نفراست

رجبی مهمترین مشکل این اداره را کمبود نیرو دانست. او در این باره توضیح داد:« ۱۳.۵ میلیون هکتار عرصه‌های منابع طبیعی شمال استان تنها با ۶۵نیرو حفاظت می‌شود.»

کسری نیروی این اداره در بهترین حالت ۳۰۰ نیروی حفاظتی مجرب و متخصص است. با این کسری نیرو، سهم حفاظت برای هر نیرو قریب به ۱۵۰هزار می شود.

۱۴۳ آتش سوزی در ۱۱ ماه

منطقه گسترده ای که مطمعنا حفاظت از آن از پس یک نفر بر نمی اید. حال آنکه تنها در ۱۱ ماه گذشته ۱۴۳ مورد حریق داشتیم. کل محدوده شامل ۱۰۶۶ هکتارمی‌شود، محدوده ای که حالا اثری از آن نیست.

رجبی راهکار حفاظت از مناطق را تنها با مشارکت مردم میسر می‌داند. او گام‌های منابع طبیعی در این عرصه را این گونه توضیح می‌دهد:« تاکنون حدود ۵۰ گروه مردمی اطفا حریق با ۷۰۰ نفر در استان تشکیل شده است.»

یک پهباد برای کل استان

تنها کمبود نیروی حفاظت نیست که این اداره کل از آن رنج می‌برد، موضوع بعدی نداشتن امکانات و تجهیزات است. به طوری که در استانی به این حجم از وسعت تنها یک پهباد وجود دارد. رجبی در این باره، گفت: «امسال یک پهباد برای حفاظت حریداری کردهیم اما ما برای هر شهرستان یک پهباد نیاز داریم. »

افزایش قیمت زمین تصرفات را افزایش داد

این نشست خبری که در هفته منابع طبیعی تشکیل شد به تشریح اقدامات انجام شده در این اداره پرداخت.

به گفته مدیر کل این اداره تا به امروز ۲۶۱ پرونده تصرف اراضی تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده‌اند.

او علت عمده آمار تصرف را افزایش قیمت زمین می‌داند. مسئله‌ای که در نهایت منجر به زمین خواری و تصرف اراضی دولتی شده است.

۷۲درصد اراضی ملی سند تک برگ دارند

رجبی همچنین درتشریح پیشرفت طرح کاداستر اراضی ملی، گفت:«تقریبا ۹.۵ میلیون هکتار معادل ۷۲ درصد از اراضی استان سند تک برگ گرفته است.» او مدعی است که استان کرمان در سنددار کردن اراضی ملی رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

طرح آبخیزداری در ۱۳درصد اراضی

به گفته او در سه سال گذشته ۱۸۰ میلیارد تومان در عرصه‌های استان صرف آبحیزداری شده است. بودجه ای که حاصلش ۹هزار سازه آبخیزداری است. معادل ۱۳درصد از عرصه‌های شمال استان کرمان.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان مدعی است که با اجرای این طرح ها ۴۷۰میلیون متر مکعب روان آب کنترل شده و بیلان منفی دشت‌ها کاهش یافته است.

رجبی می گوید:« با اجرای این طرح ۱۷۷میلیون متر مکعب در سال زراعی به سفره‌های آب زیر زمین اضافه کردیم.»

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=65922
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.