رشد ۵۷ درصدی میزان تولید و خرید گندم در جنوب استان کرمان

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به پایان فصل برداشت گندم، از رشد ۵۷ درصدی میزان تولید و خرید گندم مازاد و بذری در جنوب استان کرمان خبر داد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، فرامرز رستگاری اظهار کرد: برابر سیاست ها و برنامه های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به منظور افزایش ضریب خود اتکایی در تولید محصول استراتژیک گندم در سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ در جنوب استان کرمان عملیات اجرایی طرح در سطح ۴۰ هزار و ۶۲۰ هکتار و تولید بیش از ۱۷۰ هزار تن محقق شد.

وی عنوان کرد: در راستای اهداف کمی بهره‌وری طرح به میزان ۹۱۵۰ تن بذور اصلاح شده از ارقام چمران -۲ ، برات، مهرگان، خلیل، شبرنگ، طلایی و سیروان با نظر کمیته بذر منطقه تامین، توزیع و استفاده شد.

رستگاری افزود: از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش عملکرد می‌توان به اجرای ۷۴۵۰ هکتار آبیاری تحت فشار تیپ، توسعه کشت های خطی، خاک ورزی حفاظتی، مبارزه با علف های هرز و آفت سن و تغذیه مناسب اشاره نمود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اعلام کرد: با پشتیبانی شرکت غله و بازرگانی استان، شرکت خدمات حمایتی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی و مشارکت کشاورزان بیش از ۷۸۰۰ هکتار کشت به صورت قراردادی انجام شده است.

وی اظهار کرد: با مشارکت کشاورزان منطقه، پروژه های فنی مقایسه ارقام اصلاح شده، تغذیه تکمیلی، مبارزه شیمیایی حفاظتی، ارزیابی مقدار مناسب بذر مصرفی و ارزیابی مقدار آب مصرفی به روش تیپ در منطقه انجام و نتایج مطلوب حاصل شده است.

وی گفت: برابر ارزیابی انجام شده و کیل گیری صورت گرفته، بالاترین رکورد ثبت شده مربوط به سعید امیری کشاورز شهرستان رودبار جنوب از رقم شبرنگ به میزان ۹۵۴۱ کیلوگرم در هکتار گزارش شده است.

رستگاری افزود: با نظر کمیته بذر منطقه و مشارکت پیمانکاران بذری و شرکت های تولید بذر منطقه، مطابق برنامه کشت سال آینده بذر از ارقام مختلف و سازگار تدارک و تامین گردیده است.

وی افزود: با تلاش کشاورزان منطقه ضمن افزایش تولید، میزان خرید گندم مازاد و بذری با ۵۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به میزان ۱۱۹ هزار تن نیز تحقق یافته است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=91491
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.