در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان تصویب شد


انتخاب ۱۳ دی‌ماه سالروز شهادت سردار سلیمانی به عنوان روز کرمان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: انتخاب روز کرمان در دویست‌و‌چهل‌و‌پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان تصویب و پیگیری ثبت آن در تقویم رسمی کشور در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، محسن روحی ۱۴ آذرماه با اشاره به برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان در روز گذشته، اظهار کرد: جلسات قائل به حضور شخص است و ضرورت دارد اعضای شورا شخصا در جلسات حضور یابند.

وی افزود: به شکرانه وجود شهدا و بهره‌مندی معنوی از حضور ایشان، جلسات شورای فرهنگ عمومی از این به بعد به یکی از شهدای استان تقدیم و کلیپی از آن شهید در ابتدای جلسه پخش می‌شود که این جلسه به شهید ناصر فولادی تقدیم شد.

روحی با اشاره به ضرورت انتخاب روزی به نام روز کرمان گفت: در این راستا تاریخ‌های ۲۴ مهرماه(سالروز به آتش کشیده شدن مسجد جامع کرمان)، ۱۳ دی‌ماه(سالروز شهادت سردارحاج قاسم سلیمانی)و ۱۷ دی‌ماه( روز بزرگداشت خواجوی کرمانی) به عنوان پیشنهاد در شورا مطرح شد.

مسئول کمیته فرهنگی و هنری سومین سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: با توجه به نزدیک بودن ایام سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با رأی اعضای شورا، ۱۳ دی‌ماه سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به عنوان روز کرمان انتخاب شد که پیشنهاد آن به شورای فرهنگ عمومی کشور ارائه و پیگیری برای ثبت آن در تقویم رسمی کشور انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در تقویم روزی به نام روز مقاومت و پایداری برای دزفول ثبت شده است، افزود: نام «کرمان، پایتخت مقاومت جهان اسلام» از لحاظ ادبی درست نیست در نتیجه پیشنهاد می‌شود روز کرمان با نام «کرمان روز جهانی مقاومت» ثبت شود و شعار آن «کرمان جهانشهر مقاومت» خواهد بود.

روحی درخصوص شعار روز کرمان افزود: ۵ شعار پیشنهادی از سوی کارگروهی متشکل از اساتید هیئت علمی دانشگاه در حوزه ادبیات و تاریخ ارائه شده بود که در نهایت شعار «کرمان، جهانشهر مقاومت» پس از دو بار رأی‌گیری به تصویب رسید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان تصریح کرد: این شعار برای تمام دستگاه‌های اجرایی استان یکسان است و مقرر شد دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های خود را با محوریت شعار «کرمان جهانشهر مقاومت» برگزار کرده و از به کار بردن شعارهای دیگر پرهیز کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99100
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.