مرکز آمار ایران اعلام کرد


مردادماه کرمان گران‌تر از کل کشور

نرخ تورم ماهانه مرداد در کرمان، ۳.۵ درصد ثبت شد. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در این ماه تنها دو استان کرمان و کرمانشاه نرخ تورم ۳.۵ درصدی داشتند و تورم متوسط در این ماه ۲.۴ درصد بوده است.

به گزارش کرمان‌نو، گزارش مرکز آمار از نرخ تورم حاکی از این امر است که به طور متوسط قیمت سبد کالاهای مصرفی خانوار از مرداد پارسال تا مرداد امسال، ۳۹.۸ درصد بیشتر شده است. در این بازه زمانی متوسط افزایش قیمت سبد کالای مصرفی خانوار در کرمان ۳۷.۱درصد بوده است که پایین‌تر از متوسط کشور است.
شیب تورم در ماه مردادماه در کرمان اما تندتر شده است و به نظر می‌رسد که شکاف تورمی بین کرمان و متوسط کشور در حال پر شدن است. بنا به این گزارش مردادماه دو استان کرمان و کرمانشاه با ثبت تورم ۳.۵ درصدی بیشترین تورم ماهانه را در کل کشور ثبت کردند.
به طور متوسط در کشور تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۲.۶درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ۲.۴ درصد بوده است. برخلاف کشور تورم کالاهای «غیرخوراکی و خدمات» در استان کرمان بیشتر از تورم گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» است. مردادماه در کرمان کالاهای «غیرخوراکی و خدمات» ۳.۹درصد افزایش قیمت داشتند و گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» تورم ۲.۹ درصدی داشته است.
قیاس تورم نقطه‌به‌نقطه که میزان افزایش قیمت بین دو فاصله زمانی مرداد ۱۴۰۱ تا مرداد ۱۴۰۲ است نشان می‌دهد که یزد بیشترین نرخ تورم را در بین استان‌های کشور داشته است. تورم نقطه‌به‌نقطه استان یزد ۵۰.۹ درصد است که بیشتر از کل استان‌های کشور است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108132
1 نظر
  1. علی رنجبر می گوید

    مردم کرمان خیلی فقیرتر نسبت به مردم ایران هستند و بجای اینکه معادن بزرگ مس و اهن و حتی معادن بزرگ دیگر برای مردم این منطقه مفید باشند باعث گرانی و تورم هم شدند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.