برای پیشگیری از ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو


گوشت فاقد برچسب بهداشتی دامپزشکی نخرید

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: شهروندان به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو حتما گوشت قرمز مورد نیاز خود را از مراکز تحت نظارت و مورد تایید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از فارس، علی احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان با بیان اینکه تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌های بین انسان و دام است که هم‌زمان با آغاز فصل گرما نمود پیدا می‌کند، تأکید کرد: شهروندان به‌منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو حتماً گوشت قرمز موردنیاز خود را از مراکز تحت نظارت و مورد تأیید دامپزشکی خریداری و به مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنند.

وی بیان داشت: این بیماری خطرناک هیچ‌گونه علائمی در دام زنده نداشته و در صورت آلوده بودن دام فقط زمانی می‌توان از گوشت آن استفاده کرد که شرایط پس از کشتار و از جمله نگهداری لاشه در سالن پیش سرد به مدت ۲۴ ساعت رعایت شده باشد.

احمدی با اشاره به اینکه احتمال بروز این بیماری در دامداران و اشخاصی که با دام در کشتارگاه در ارتباط هستند، بیشتر است، افزود: سم‌پاشی و پاک‌کردن گله از هر نوع کنه در جلوگیری از این بیماری بسیار اهمیت دارد، ضمن اینکه دامداران در صورت مشاهده کنه روی پوست حیوانات از له کردن آن با دست خودداری کنند چرا که این اقدام می‌تواند منجر به انتقال بیماری شود.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان ادامه داد: نگهداری گوشت استحصالی در اتاق پیش سرد کشتارگاه‌ها و آموزش دامداران و کارکنان کشتارگاه‌ها و متصدیان قصابی‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل دامپزشکی جنوب استان برای پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه است

 . وی از شهروندان خواست به‌هیچ‌عنوان از قصابی‌های غیرمجاز اطراف شهرها که بدون نظارت بهداشتی اقدام به ذبح و فروش دام کرده‌اند، خرید نکنند و از مصرف گوشت، جگر و دل‌وقلوه خام خودداری کنند.

احمدی بیان کرد: از موارد بهداشتی که باید رعایت شود استفاده از دستکش هنگام خردکردن گوشت در مراکز عرضه و منازل، اجتناب کودکان، روستائیان و دامداران از دست‌زدن به دام‌ها و یا لمس کنه‌ها، خودداری از جدا و له کردن کنه‌ها توسط شیردوشان و دامداران، خودداری از پشم‌چینی دام‌ها بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت‌کننده است.

  CCHF یا همان تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری خطرناک و قابل‌انتقال به انسان است که در صورت ابتلای فرد به این بیماری، اگر اقدامات تشخیصی و درمانی به‌موقع انجام نشود، موجب مرگ فرد مبتلا می‌شود.

ویروس CCHF به‌وسیله کنه هیالوما منتقل می‌شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصاب‌ها و سلاخ‌ها) سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌شود. بیماری CCHF در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107216
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.