رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های بهداشتی سازمان غذا و دارو هشدار داد؛


روند افزایشی مسمومیت با شوینده‌ها طی سال‌های اخیر

 رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ۱۶درصد از کل مسمومیت با مواد شیمیایی مربوط به شوینده‌های خانگی است، گفت: میزان مسمومیت با شوینده‌ها طی سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، دکتر فرحناز حسینی با تأکید بر لزوم رعایت مواردی هنگام استفاده از شوینده‌ها جهت جلوگیری از مسمومیت، گفت: پیش از شروع تعطیلات نوروز بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها با انواع شوینده‌ها انجام می‌شود که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از این مواد شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

 او افزود: هنگام نظافت و خانه‌تکانی منزل، با رعایت اصول پیشگیری، باید مراقب مسمومیت با فرآورده‌های شوینده و ضدعفونی‌کننده‌ها بود، مسمومیت با شوینده‌های خانگی در سال‌های اخیر روند رو به افزایشی داشته است و نزدیک به ۱۶ درصد از کل مسمومیت با مواد شیمیایی را شامل می‌شوند.

 رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هنگام استفاده از انواع فرآورده‌های شوینده و گندزدایی کننده‌های سطوح باید اصول ایمنی را در نظر گرفت، توضیح داد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده لازم است به برچسب روی بسته‌بندی توجه کرد، استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی و بدون مطالعه و آگاهی از نحوه استفاده آنها می‌تواند خطرناک باشد.

 او ادامه داد: باتوجه‌به اینکه بعضی از شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های مورد کاربرد اعم از محصولات جرم‌گیر سطوح، سفیدکننده‌ها و… دارای ماهیت اسیدی، قلیایی، ترکیبات کلره و سایر مواد شیمیایی بوده و بخارات آنها برای ریه، چشم و پوست مضر است، لذا نباید در فضای فاقد تهویه استفاده شوند و لازم است از قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض بخارات این محصولات اجتناب شود و در زمان کاربرد محصولات فوق بایستی پنجره‌ها به طور کامل جهت ایجاد تهویه باز باشند.

 بنا بر اعلام سازمان غذا و دارو، حسینی نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده‌های شیمیایی که می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری بر سلامت وارد کند، هشدار داد و گفت: از قراردادن مواد شوینده، گندزدا و الکل در کمدهای زیر ظرف‌شویی اجتناب کنید، خطر مسمومیت در کودکان نوپا و کنجکاو از این طریق بسیار بالا است؛ لذا این محصولات باید دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.

 او خاطرنشان کرد: محصولات شیمیایی و شوینده همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری شود، هیچ‌گاه این مواد در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نشود؛ چراکه ممکن است کودکان و سالمندان به‌اشتباه این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

 او تأکید کرد: درصورتی‌که فردی ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا بخارات آن را استنشاق کرد، با مرکز اورژانس ۱۱۵ و یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم ۱۹۰ تماس بگیرید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=116070
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.