راه اندازی قرارگاه رصد بیماری کرونا در کرمان

معاون درمان وزیر بهداشت بر راه اندازی قرارگاه رصد بیماری کرونا و افزایش دو تا سه برابری نمونه گیری تست کرونا در استان کرمان تاکید کرد.

قاسم جان بابایی در سفر به استان کرمان در نشست مدیران این استان که در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد گفت: روند بیماری کرونا در استان کرمان نگران کننده است و بیمارانی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند از نظر وضعیت بیماری به مراتب بدتر و بد حال‌تر از پیک اول و دوم این بیماری در این استان است.

او افزود: آلودگی استان کرمان از نظر بیماری کووید ۱۹ بسیار بالاست و ۶۵ درصد تست‌های سرپایی که انجام می‌شود مثبت است و مردم به دلیل هراسی که از این بیماری دارند، دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

جان بابایی بیان کرد: این استان از نظر امکانات زیر ساختی در حوزه سلامت از نظر میزان تخت‌های بیمارستانی و امکانات بهداشتی درمانی دارای کمبود‌هایی است و کرمان جزو استان‌هایی است که کرونا می‌تواند برایش دردسر ایجاد کند.

او گفت: از ابتدای شیوع این بیماری در استان کرمان با تدابیر خوب انجام شده است.

وی اضافه کرد :شرایط به گونه‌ای رقم خورد که افراد بیمار بتوانند از خدمات بستری صحیح استفاده کنند و تاکنون میزان فوتی استان نسبت به جمعیت زیر میانگین کشوری بود.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: اکنون روند رو به افزایشی از این بیماری در شهر‌های کرمان، سیرجان و رفسنجان داریم که نگران کننده است و علت آن هم به رفتار‌های اجتماعی مردم، برگزاری مراسم و تجمعات،رعایت نکردن فاصله گذاری و حضور کارگران فصلی در استان بر می‌گردد.

جان بابایی با اشاره به اینکه این دوره باید شکسته شود و مردم کرمان با تصمیم استانداری باید این سیکل را بشکنند، تصریح کرد: اگر می‌خواهند مراسمی برگزار شود حتما با دستورالعمل‌های بهداشتی و با حداقل افراد باشد.

او بیان داشت: در ادارات استان نیز بهتر است، روند کاهش مراجعه کننده را داشته باشیم و همچنین کارکنان از دور کاری استفاده کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توصیه می‌کنیم افرادی که علائم بیماری را داشتند به اشتباه به حساب بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی نگذارند و اجازه ندهند تا با حال بدتری به مراکز درمانی مراجعه کنند.

جان بابایی با اعلام اینکه اولویت اول مردم باید حضور در مراکز بهداشتی و درمانی باشد، افزود: این مراکز این امتیاز را دارند علاوه بر ثبت اطلاعات در سامانه نمونه برداری، در صورت مثبت شدن تست، توصیه به قرنطینه انجام می‌شود.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های درمانی در همه جای کشور محدود است و در استان کرمان این شرایط سخت‌تر است، با هماهنگی استاندار کرمان اگر ظرفیت تخت‌های بیمارستانی اجازه ندهد، مراکز اقامتگاهی راه اندازی می‌شود.

جان بابایی با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر راه اندازی قرارگاه رصد بیماری کرونا، بیان داشت: این قرارگاه بهتر است در استانداری تشکیل شود.

او گفت: تصمیم‌هایی که در این قرار گاه انجام می‌شود بر اساس وضعیت این بیماری در استان است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=57633
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.