مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام اداره کل دامپزشکی کرمان خبر داد


موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان نداشتیم

 مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام اداره کل دامپزشکی استان کرمان با بیان اینکه تاکنون موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان کرمان مشاهده نشده، گفت: خوشبختانه این بیماری، مشترک یا قابل‌انتقال بین انسان و دام نبوده و از این بابت جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام اداره کل دامپزشکی استان امروز ۲۰ شهریورماه دراین‌رابطه اظهار کرد: طی ارزیابی انجام شده توسط دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور، اداره کل دامپزشکی استان کرمان با واکسینه نمودن بالغ بر سه میلیون و ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و درصد تحقق ۹۶ درصدی واکسیناسیون دام استان، از سوی سرپرست دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

دکتر سید سجاد حسینی‌نسب با اشاره به اینکه در این ارزیابی میزان تحقق در فاز ملی واکسیناسیون بر علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه صورت گرفت، در ادامه افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی حاد واگیردار در نشخوارکنندگان اهلی و وحشی است که سبب بروز خسارت‌های اقتصادی می‌شود.

او بیان کرد: این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو و سرفه بروز می‌کند و دام مبتلا به‌شدت لاغر شده و تلف می‌شود.

 مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: ترشحات چشم، بینی، آب دهان و مدفوع دام بیمار حاوی مقادیر زیادی از ویروس این بیماری است و شیر دام نیز حاوی ویروس است.

او با بیان اینکه تاکنون موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان کرمان مشاهده نشده، اظهار کرد: خوشبختانه این بیماری، مشترک یا قابل‌انتقال بین انسان و دام نبوده و از این بابت جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.
حسینی‌نسب بیان کرد: یکی از راه‌های مهم پیشگیری از این بیماری در کنار رعایت اصول امنیت زیستی، واکسیناسیون به‌موقع و کارآمد است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108720
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.