70 درصد ایرانی‌ها به کرونا مبتلا می‌شوند؟| علوم پزشکی کرمان: نمی‌توان تخمین زد

اظهارنظر روز گذشته رییس‌جمهور درباره ابتلای 70 درصد ایرانی‌ها به کرونا، سروصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرده است.

تاکنون 19644 نفر در کشورمان به کرونا مبتلا شدند و 1433 نفر هم جان باخته‌اند.

در حالی که از دید بسیاری از مردم همین آمار هم بالاست، اما روز گذشته حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان گفت که «معاون وزیر بهداشت اعلام کرده چه بخواهیم چه نخواهیم 60 تا 70 درصد مردم به کرونا مبتلا می‌شوند. این موضوع دست ما نیست فقط باید به تدریج این اتفاق بیفتد. چون امکانات نداریم.»

اشاره وی به این اظهارنظر هفته گذشته رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت است:

وقتی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند.

روحانی هم با اشاره به این حرف، از وزارت بهداشت خواست که این موضوع را صراحتا به مردم اعلام کند.

چرا نگران شدیم؟

ویدیوی این اظهارنظر بارها در فضای مجازی بازنشر شده و بر نگرانی‌ها افزوده. دلیل این نگرانی‌ها هم ابعاد گوناگونی است که از حرف روحانی می‌توان برداشت کرد.

اگر 70 درصد مردم ایران به کرونا مبتلا شوند، یعنی حدود 56 میلیون ایرانی باید با این بیماری دست‌وپنجه نرم کنند. از آنجایی که نُرم معمول مرگ‌ومیر بر اثر کرونا سه درصد است، در صورت ابتلای 56 میلیون ایرانی، بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

آیا گفته اخیر رییس‌جمهور به معنای مرگ این تعداد ایرانی است؟

توضیح معاون وزیر

معاون وزیر بهداشت البته با یک توضیح کوتاه و مختصر، بدون اشاره به احتمال مرگ میلیونی ایرانیان، این موضوع را رد کرده.

ملک‌زاده گفته:

خوشبختانه بیشتر از ۸۵ درصد افرادی که بیماری کرونا را می‌گیرند متوجه نمی‌شوند چون علائم جزئی دارد و افراد بدون اینکه متوجه شوند خوب می‌شوند. چه بسا خیلی افراد گرفته‌اند و خوب شده‌اند و یک ایمنی دارند و در معرض عفونت مجدد نیستند.

این توضیح به این معناست که قرار نیست 70 درصد ایرانی‌ها به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری و یا با مشکلاتی مواجه شوند.

به عبارت دیگر اگر 56 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شوند، 15 درصد آن‌ها، یعنی چیزی در حدود هشت میلیون و 500 هزار نفر احتمالا به مشکل برمی‌خورند که در صورت تلفات سه درصدی، حدود 255 هزار فوتی خواهیم داشت. عددی که اصلا کم نیست اما از فوت بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر بهتر است.

نمی‌توان تخمین زد

در همین حال سخنگوی علوم پزشکی کرمان هم امروز در نشست خبری مجازی، به سوال «کرمان نو» در این خصوص پاسخ داد.

مهدی شفیعی گفت که این پیش‌بینی، براساس مدل‌هایی بود که اگر هیچ اقدامی برای کنترل بیماری نشود، 70 درصد مردم به کرونا مبتلا شوند و حدود یک میلیون تا دو میلیون نفر هم جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته او با اقدامات انجام شده قطعا تلفات کرونا در ایران به این میزان نخواهد رسید.

وی البته ادامه داد که درباره اینکه چند درصد مردم به کرونا مبتلا می‌شوند، نمی‌توان تخمینی زد. اما با توجه به رفتار مردم، احتمال افزایش یا کاهش ابتلا وجود دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=45383
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.