غذای ناسالم متهم اصلی کوتاهی عمر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: غذای ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها است.

الهام پیپر| غذای ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها است، عادات غذایی ناسالم علاوه بر این که یک پنجم مرگ‌ها را در دنیا رقم می‌زند مبلغی بالغ بر ٢تریلیون دلار در سال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می‌کند.همچنین مصرف نکردن مداوم صبحانه در طولانی مدت و حذف آن باعث می‌شود که بدن با فقدان ریز مغذی‌ها، کالری دریافتی مورد نیاز و کمبود ویتامین‌ها و املاح مواجه شود که در نهایت باعث کم خونی، دیابت در سنین بزرگسالی، کمبود کلسیم، مشکلات گوارشی و مشکل دررشد کودک می‌شود.نخوردن صبحانه باعث می‌شود حافظه‌ی کوتاه مدت کودک آسیب دیده و ضعف در تمرکز تشدید شود، بنابراین صبحانه وعده‌ای است که به هیچ وجه و درهیچ شرایطی نباید حذف شود.
رییس مرکز بهداشت شهرستان جیرفت گفت: مصرف نکردن مداوم صبحانه در طولانی مدت، سبب می‌شود بدن با فقدان ریز مغذی‌ها، کالری دریافتی مورد نیاز و کمبود ویتامین‌ها مواجه شود.
رضا محمودی افزود: با شروع فصل درس و مدرسه، باید توجه بیشتری به تغذیه دانش آموزان داشته باشیم، چه بهتر که انتخاب خوراکی‌ها و مواد غذایی آن‌ها را در خانواده در نظر بگیریم و علاوه بر سه وعده‌ی غذایی برای آن ها، دو میان وعده از خوراکی‌ها و مواد طبیعی مغذی انتخاب کنیم تا مواد لازم و مفید با ارزش غذایی بالا، برای تمرکز و درس خواندن دانش آموزان فراهم شود.
او افزود: در طی ۹ ماه ایام تحصیل، دانش‌آموزان، انرژی بیشتری را چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ فکری صرف فعالیت‌های روزمره می‌کنند لذا باید این انرژی توسط میان وعده‌ها و صبحانه‌ی سالم تامین شود.
محمودی با اشاره به اینکه در بین وعده‌های غذایی معمولاً به صبحانه کمتر توجه می‌شود، در رابطه با فواید صبحانه و مضرات کم توجهی به وعده‌ی بسیار مهم صبحانه تصریح کرد: در جوامع امروزی به دلیل اشتغال والدین به صورت همزمان، صبحانه از بین وعده‌های غذایی حذف شده و به فراموشی سپرده شده است.
او بیان داشت: مغز پس از بیدار شدن از خواب، برای مدت کوتاهی می‌تواند سطح گلوکز خون را، در حدی که به عملکرد طبیعی مغز لطمه وارد نشود، نگه دارد، اما اگر مدت ناشتا بودن افزایش یابد فعالیت مغزی دشوارتر شده و درنتیجه تمرکز و حواس مختل می‌شود.

مصرف نکردن صبحانه می‌تواند در رشد کودکان اختلال ایجاد کند

رییس مرکز بهداشت شهرستان جیرفت گفت: مصرف نکردن مداوم صبحانه در طولانی مدت و حذف آن باعث می‌شود که بدن با فقدان ریز مغذی‌ها، کالری دریافتی مورد نیاز و کمبود ویتامین‌ها و املاح مواجه شود که در نهایت باعث کم خونی، دیابت در سنین بزرگسالی، کمبود کلسیم، مشکلات گوارشی و مشکل دررشد کودک می‌شود و همچنین این کودکان به دلیل مصرف تنقلات ناسالم مانند چیپس و پفک، برای سیر کردن خود در طول روز، بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می‌گیرند.
او افزود: کودکانی که تازه مدرسه را آغاز کرده اند، مانند پیش دبستانی‌ها و کلاس اولی ها، به دلیل اینکه عادت ندارند، صبح زود از خواب بیدار شوند، به راحتی صبحانه نمی‌خورند و این مشکل ساز است.
محمودی تصریح کرد: در این صورت کودک در طول روز، احساس بی حالی و بی حوصلگی کرده که خود باعث عدم تمرکز شده و درصد یادگیری را کاهش می‌دهد.
او بیان داشت: نخوردن صبحانه باعث می‌شود حافظه‌ی کوتاه مدت کودک آسیب دیده و ضعف در تمرکز تشدید شود، بنابراین صبحانه وعده‌ای است که به هیچ وجه و درهیچ شرایطی نباید حذف شود.
رضا محمودی گفت: یک صبحانه خوب باید حاوی قند‌های ساده‌ای که امکان جذب سریع را دارند مانند آبمیوه ها، عسل و مربا باشد و همچنین دارای مواد قندی دیر جذب مانند کیک صبحانه و نان باشد و از نظر ارزش غذایی، پنیر نسبت به خامه و کره از ارزش بیشتری برخوردار بوده و بچه‌هایی که نسبت به شیر حساس هستند، بهتر است پنیر را در دستور غذایی خود برای تغذیه قرار دهند.
او به بهترین صبحانه برای مصرف دانش آموزان و همچنین مواد غذایی که کارایی مغز را در دوران مدرسه افزایش می‌دهند اشاره کرد و افزود: عسل، تخم مرغ، شیر، پنیر تازه، گردو، مربای بالنگ، میوه‌های تازه، نخودچی و کشمش و مویز، توت خشک، انواع برگه‌های میوه و… در کنار میان وعده‌های ذکر شده، انتخاب نوشیدنی مناسب، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
محمودی تصریح کرد: بهترین و سالم‌ترین نوشیدنی، یک بطری شیشه‌ای آب است به دلیل اینکه دانش آموزان در سال‌های اول مدرسه، توانایی خوردن آب از آب خوری را ندارند و این کار برایشان مشکل است و همچنین احتمال بروز بیماری‌ها در استفاده از آب‌خوری افزایش می‌یابد، بهتر است کودکان بطری آب را با خود به مدرسه ببرند.
او از والدین خواست: حتما به این نکته توجه کنند که در استفاده از بطری‌های آب، اکیدا از بطری‌های پلاستیکی، مانند بطری‌های آب معدنی استفاده نکنند، چرا که این ظروف، یک بار مصرف بوده و کودک را در معرض بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان قرار می‌دهند.

غذای ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: غذای ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان‌ها است.
دکتر « علی اصغر خیرخواه » گفت: روز جهانی غذا هر سال در ( ٢۴ مهر) برگزار می شود و در سال جاری FAO شعار تغذیه سالم برای دستیابی به جهانی بدون گرسنگی را برای برگزاری این روز نام گذاری و اعلام کرده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، افزود: در دهه‌های اخیر به دلیل جهانی شدن، شهرنشینی و افزایش درآمدها، رژیم و عادات غذایی افراد به طور چشمگیری تغییر یافته است و مردم جهان عمدتا از مصرف غذاهای فصلی به خصوص گیاهی و غنی از فیبر به سمت مصرف غذاهایی با کربوهیدرات تصفیه شده، قند و چربی و نمک زیاد، غذاهای فرآوری شده، گوشت و سایر محصولات با منبع حیوانی حرکت کرده‌اند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر زمان کمتری برای تهیه وعده‌های غذایی صرف می شود و مصرف‌کنندگان به ویژه در مناطق شهری به طور فزاینده به سوپرمارکت‌ها، فروشگاه های فست فود، غذاهای خیابانی و رستوران مراجعه مى کنند.
دکتر خیرخواه، بیان داشت: غذای ناسالم عامل خطر اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و برخی سرطان ها است، عادات غذایی ناسالم علاوه بر این که یک پنجم مرگ‌ها را در دنیا رقم می زند مبلغی بالغ بر ٢تریلیون دلار در سال نیز بودجه به بخش سلامت تحمیل می کند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اضافه کرد: ترکیبی از رژیم های غذایی ناسالم و سبک زندگی بی تحرک موجب افزایش نرخ چاقی در جهان شده است و نه تنها در کشورهای کم درآمد نیز مشکل گرسنگی و چاقی اغلب با هم وجود دارد و هم اکنون بیش از ۶٧٠ میلیون بزرگسال و ١٢٠ میلیون دختر ( ۵ تا ١٩ ساله ) چاق هستند و بیش از ۴٠ میلیون کودک زیر ۵ سال دارای اصافه وزن هستند ، درحالی که بیش از ٨٠٠ میلیون نفر از گرسنگی رنج می‌برند.
وی، ابراز داشت: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مصرف روزانه میوه، سبزیجات و لبنیات از میزان لازم توصیه شده کمتر است و بالعکس مصرف نمک و روغن بیشتر از حد مجاز جهانی است که باید در این زمینه ، آموزش ها و توانمند سازی خانواده‌ها را در خصوص اصول تغذیه سالم افزایش دهیم.
دکتر خیرخواه، در ادامه، افزود: یک برنامه غذایی، زمانی سالم محسوب می‌شود که با تامین غذای کافی، ایمن، مغذی و متنوع نیازهای افراد را تامین کند و خطر ابتلا به بیماری را در وی کاهش دهد بنابراین برنامه غذایی مناسب باید شامل میوه، سبزی، حبوبات، مغزها، دانه‌ها، غلات سبوسدار و غذاهای کم چرب (به خصوص از نظر چربی‌های اشباع و ترانس) و با قند کم باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، در پایان ضمن توصیه به خانواده‌ها به ویژه مادران و زنان که وظیفه تهیه و طبخ غذای خانوار را برعهده دارند، عنوان داشت: مادران و زنان در کلاس‌های آموزشی اصول تغذیه سالم و آشنایی با هرم غذایی، که توسط بهورزان و مراقبین سلامت در کلیه خانه ها، پایگاه ها و مراکز بهداشتی برگزار می‌شود شرکت کنند تا با ارائه غذای سالم در خانواده، سلامتی و نشاط اعضاء خانواده را تامین کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36811

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.