پاسخ‌های وزیر بهداشت برای مجلس قانع‌کننده نبود


کارت زرد مجلس به وزیر بهداشت

نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر بهداشت درباره تأمین کادر پزشکی در کشور به ویژه در مناطق محروم قانع نشدند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، ۱۵ آذرماه) مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره علت عدم توجه وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی به وضعیت بهداشت و درمان شهرستانها و روستاها چیست؟ چرا دستورات وزیر محترم در زیرمجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرا نمی‌شوند؟ اغلب در مانگاه‌ها و خانه‌های بهداشت در شهرستان‌ها فاقد پزشک و پرستار هستند، برنامه وزارت برای تامین کادر پزشکی در کشور بویژه شهرستان‌ها ومناطق محروم چیست، با ۱۰۳رأی موافق و ۱۲۳ رأی مخالف قانع نشدند.

جلیل میرمحمدی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در توضیح سوال فتح‌الله توسلی از وزیر بهداشت و درمان، گفت:با گذشت قریب شش ماه از مسئولیت جناب آقای دکترعین اللهی، شاهد یک اقدام مهم از جانب دولت و ایشان در زمینه واکسیناسیون هستیم که قابل تقدیر وتشکر است و از این بابت تشکر و قدردانی می کنیم ، اما متاسفانه در سایر حوزه ها به نظر می رسد این وزارت فاقد برنامه منظم و جامع نگر می باشد چنانکه اکنون در بسیاری از شهرستان‌ها از جمله در حوزه انتخابیه بهار وکبودراهنگ اغلب درمانگاه‌ها در اوج حضور بیماران  در ایام نوروز فاقد پزشک می‌باشند و کادر پرستاری هم در حداقل و در مواردی حتی درمانگاه در طول ایام نوروز تعطیل شده است.

درمانگاه‌های مناطق محروم به دلیل عدم حضور پزشک با حداقل ساعت کاری فعالیت می کنند و پیگیری اینجانب حتی برای اجرای دستورات وزیر محترم و معاونین ایشان عملا بی نتیجه مانده و اصولا بدنه وزارت و دانشگاه علوم پزشکی هیچ حرف شنوی از وزیر ندارند و دستورات ایشان عملا روی کاغذ باقی مانده است .این عدم اجرای دستورات وزیر محترم یا با هماهنگی ایشان است تا صرفا پاسخی به نمایندگان محترم داده شده باشد و بنا بر اجرا نیست یا برخی معاونین و روسای دانشگاه های علوم پزشکی قصد اجرای دستورات وزیر محترم را ندارند که در هر صورت امنیت جانی مردم و سلامت مردم به خطر می‌افتد.

ده‌ها دستور از وزیر محترم برای تامین تجهیزات پزشکی ، تغییر ساعت درمانگاه، تامین کادر پزشکی و…. اخذشده است و عملا اجرا نشده اند.

سلامت دهان و دندان به خطر افتاده

وزارت بهداشت هیچ برنامه‌ای برای استفاده از طرح‌های تشویقی و تنبیهی برای ترغیب پزشکان جهت حضور در مناطق محروم ندارد و روسای دانشگاه علوم پزشکی اعلام می کنند پزشکان حاضر نیستند در مناطق محروم حضور پیدا کنند و نتیجه آن محرومیت مضاعف برای مناطق محروم است که هم باید محرومیت را تحمل کنند هم از خدمات بهداشت و درمان محروم هستند و جالب اینکه این وزارت برای جذب دانشجویان پزشکی هم برنامه‌ای ندارد، اگر نگوییم مخالف است.

سلامت دهان و دندان در مناطق مختلف کشور به دلیل عدم توزیع عادلانه امکانات و کادر پزشکی به خطر افتاده است.

زیرساخت‌های بیمارستانی، درمانگاهی و حتی خانه‌های بهداشت و درمان در مناطق و شهرستان‌ها بسیار پایین‌تر از معدل کشوری است و وزارت بهداشت سال‌ها به این موضوع بی‌توجه بوده و این بی‌توجهی همچنان ادامه دارد چنانکه در حالی که در کشور برای هر ۶۱۰ نفر یک تخت بیمارستونی وجود دارد در شهرستان کبودراهنگ برای هر ۲۰۰۰ نفر یک تخت است و تنها یک بیمارستان کوچک بدون اورژانس در شهرستانی با ۱۳۰ روستا و سه شهر وجود دارد.

خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور عادلانه توزیع نشده و برای یک آزمایش ساده بیمار باید ده‌ها کیلومتر راه را بپیماید.

فقدان زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری، عدم هماهنگی بین بیمه‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مراکز اجرای نسخه الکترونیکی را با مشکل جدی مواجه کرده و موجب سردرگمی بیماران شده است.

 پیش از این سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی  و حمید سجادی وزیر ورزش ۳وزیری بودند که از مجلس کارت زرد دریافت کردند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99128
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.