حمل و نقل


تایید اختلاف قیمت پارکینگ‌های عمومی در کرمان

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان گفت: اختلاف قیمت در نرخ‌نامه پارکینگ‌های عمومی صنف و شهرداری وجود دارد که این موضوع از طریق فرمانداری پیگیری شده و تلاش می‌شود تغییراتی در نرخ‌نامه صنف به وجود بیاید و میزان آن تقلیل پیدا کند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، علی سعیدی با اشاره به اینکه هر ۱۰ مورد از پارکینگ‌هایی که مالکیتشان برعهده شهرداری بوده به پیمانکار بخش خصوصی واگذار شده است، افزود: شهرداری بر عملکرد پیمانکاران نظارت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ۲۱ پارکینگ بخش خصوصی در شهر کرمان داریم، بیان کرد: نظارت بر این پارکینگ‌ها بر عهده شهرداری نیست و صنف مربوطه این کار را انجام می‌دهد.
وی اشاره کرد: برای ایجاد رویه یکسان میان نرخ‌نامه پارکینگ‌های متعلق به شهرداری نشست مشترک با پیمانکاران فعال در این حوزه برگزار کردیم و به آنها اعلام شد نرخ‌نامه اطلاع‌رسانی عمومی شود و بعد از این نشست اکثر این پارکینگ‌ها این موضوع را اعمال کردند.
سعیدی ادامه داد: به پیمانکاران پارکینگ‌های متعلق به شهرداری تاکید شده که قبض‌ها به حالت یکسان باشد و در قسمت زیرین قبض ساعت و ورود و خروج دقیقا ذکر شده باشد.
اختلاف قیمت پارکینگ‌های عمومی سطح شهر کرمان درحالیست که برخی از این پارکینگ‌های بخش خصوصی اصلا مجوز فعالیت را ندارند زیرا یک فرد زمینی از خود یا دیگران را به شکل خاکی و بدون ضابطه به پارکینگ تبدیل کرده و هر مقدار وجه که بخواهد از متقاضیان می‌گیرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان دراین باره نیز بیان کرد: به لحاظ قانونی در روند دریافت مجوز برای پارکینگ‌ها به نظر می‌رسد یکسری خلاءها وجود دارد و آن هم این است که اگر کسی متقاضی احداث پارکینگ هست باید حتما مراجعه کند و ملک از لحاظ موقعیت‌های ترافیکی کنترل شود.
وی در پاسخ مبنی بر کمبود پارکینگ در نقاط مهم و شلوغ شهر با اشاره به برنامه ایجاد پارکینگ طبقاتی در این شهر ادامه داد: در بحث طرح تفصیلی و طرح جامع ترافیک موضوع ایجاد پارکینگ مدنظر قرار و یکسری از موقعیت‌های داخل شهر به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان ادامه داد: در طرح جامع ترافیک اگر موضوع ایجاد پارکینگ‌ها نهایی شود شهرداری باید برای احداث پارکینگ‌های طبقاتی سطحی وارد عمل می‌شود.
مشکلات کمبود یا نرخ نامه بی‌ضابط پارکینگ‌های عمومی شهر کرمان درحالی است که پارکینگ طبقاتی و مجهز ساخته شده در بافت قدیم آن مورد استقبال قرار نگرفته و نمی‌گیرد که سعیدی با اشاره به استقبال‌ اندک مردم از پارکینگ صاروج شهر کرمان خاطرنشان کرد: برای افزایش استقبال از این پارکینگ ۲ اتفاق باید بیافتد؛ ابتدا باید اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اولیه برای استفاده از یک پارکینگ به‌روز و عالی انجام شود.

سعیدی با اشاره به دومین راهکار پیشنهادی برای افزایش استقبال مردم کرمان از پارکینگ صاروج گفت: تعیین تکلیف پارک‌های حاشیه‌ای و اعمال قانون در مکان‌هایی که نباید پارک خودرو انجام شود به افزایش استقبال از این پارکینگ کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای مکانیزه کردن پارکینگ‌های متعلق به شهرداری در سطح شهر کرمان داریم ادامه داد: با انجام فرایند مکانیزه کردن، کنترل و نظارت لحظه‌ای و مستمر بر عملکرد پارکینگ‌ها خواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان با اشاره به اینکه با مکانیزه کردن پارکینگ‌ها زمان ورود و خروج دقیق شهروندان از طریق کارت‌های مخصوص در سیستم ثبت می‌شود، اظهارداشت: با مکانیزه کردن و سیستمی شدن ورود و خروج، مشکلات احتمالی در نرخنامه مربوط به پارکینگ‌ها نیز به طور قطع رفع خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان با اشاره به فرایند هوشمندسازی پارکینگ‌ها، بیان کرد: در این فرایند موقعیت‌های پارکینگ‌هایی که شهروندان بتوانند استفاده کنند به صورت یک اپلکیشن کاربردی در اختیارشان قرار خواهد گرفت تا بتوانند به صورت هدفمند مسیرشان را انتخاب کنند و به سمت مکان هایی که دارای پارکینک مناسب است، هدایت شوند.

وی همچنین بیان کرد: برای بحرانی‌ترین قسمت‌هایی که در شهر کرمان وجود دارد بویژه در محدوه مجتمع‌های پزشکی و تجاری(بلوار جهاد) به صورت حاد با مشکل پارکینگ مواجه هستیم که در نشست شهرداران مناطق تاکید شد به صورت ویژه ایجاد پارکینگ در این منطقه در دستور کار قرار گیرد.

سعیدی با اشاره به اینکه قرار است طی یک ماه آینده در هر منطقه یک فضای پارکینگی مشخص شود، خاطرنشان کرد: اولویت برای ایجاد پارکینگ در هر منطقه با مکان‌هایی است که طرح تفصیلی در نظر گرفته یا آن مکان‌ها به لحاظ استفاده شهروندان بیشترین نیاز احساس می‌شود.

وی گفت: برای حل معضل پارک‌های حاشیه‌ای نیز بخش خصوصی به منظور ساماندهی نزدیک به ۹ هزارو ۵۵۰ متر از خیابان شهر کرمان ورود کرده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری کرمان با اشاره به وضعیت این مکان‌ها، خاطرنشان کرد: در تغییر کاربری‌هایی که اتفاق می‌افتد و ماهیت ملک تغییر پیدا می‌کند ممکن است مشکلات ترافیکی به وجود بیاید از این رو واحد اجراییات شهرداری اگر این تخلفات را اعلام کند ما نیز بررسی لازم را انجام خواهیم داد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99009
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.