مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان:


تداوم فیلترینگ پلتفرم‌ها بستگی به نظر مراجع امنیتی دارد/ ۷۰۰ روستای استان کرمان فاقد اینترنت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با انتقاد از عدم وجود اینترنت در ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان کرمان، عنوان کرد: در کل ایران حدود ۵ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار اینترنت ندارند که ۷۰۰ مورد آن در استان کرمان است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، حسین ساجدی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به استفاده از پلتفرم‌های خارجی و داخلی می‌گوید: در مجموع موافق فیلترینگ نیستم اما بستر برای پلتفرم‌های داخلی ایجاد شده و فرصت سرمایه‌گذاری است که تحقق این مهم موجب اشتغال و نگه داشتن نخبگان و تولید دانش خواهد شد.

به اعتقاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان، اگر به سمت فراهم کردن شرایط استفاده از پلتفرم‌های داخلی سوق یابیم، کسب و کارها ضرر نمی‌کنند اما این موضوع به خودمان بستگی دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در ادامه تاکید می‌کند: قصد دفاع از فیلترینگ ندارم اما اگر خوب کار کنیم، این شرایط قطعا یک فرصت خوب برای کشور خواهد بود.

طبق اعلام او، موضوع قطعی و فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی از مراجع مربوطه در تهران بوده و دست استان‌ها نیست و اینکه این وضعیت ادامه‌دار باشد یا خیر بستگی به نظر مراجع امنیتی دارد

به گفته ساجدی‌فر، در حوزه رسانه و سواد رسانه کار نکرده‌ایم اما باید بدانیم که رسانه رکن چهارم دمکراسی است و رسانه‌ها در ایران، جان‌دار نیستند و خبرنگاران در ایران لایه دوم یا سوم شده‌اند در صورتی که باید لایه اول باشد.

ساجدی در ارتباط با مهاجرت نخبگان افزود: معتقدم باید بمانیم و ایران را بسازیم و حرکت کنیم و هزینه‌اش را بپردازیم. اگر ما ایران را نسازیم چه کسی می‌خواهد این مرز و بوم و خاک کشور ما را بسازد؟

او با اشاره به پیچ و خم‌های بروکراسی اداری در ایران اظهار کرد: بروکراسی اداری را باید حل کنیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره وضعیت پوشش دهی اینترنت نیز می‌گوید: پیگیر راه‌اندازی سایت‌های ۵G در استان کرمان هستیم اما کارهای روی زمین مانده زیادی در استان در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد که باید اولویت‌بندی شوند.

او با انتقاد از عدم وجود اینترنت در ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان کرمان، در ادامه عنوان کرد: در کل ایران حدود ۵ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار اینترنت ندارند که ۷۰۰ مورد آن در استان کرمان است.

ساجدی‌فر اظهار کرد: شهرستان جیرفت در سال گذشته بیشترین سرمایه‌گذاری در عرصه ارتباطات در کل کشور را دارا بوده است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به تحریم‌ها و کمبود تجهیزات مخابراتی، لذا اگر منطقه‌ای تجهیزات مخابراتی اختصاص یافته را به موقع نصب و استفاده نکند، آن تجهیزات به مناطق دیگر اختصاص می‌یابد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان ادامه می‌دهد: اپراتور ایرانسل در استان کرمان دفتر منطقه‌ای ندارد و این یک مسئله جدی است. البته مجمع نمایندگان استان به دنبال تاسیس دفتر این اپراتور در کرمان هستند و مکاتباتی را با وزرای ارتباطات و دفاع انجام داده‌اند

ساجدی‌فرد در ادامه می‌گوید: برای رفع مشکل آنتن تلفن همراه در جاده های اصلی استان مکاتباتی با سازمان تنظیم مقررات مبنی بر بررسی وضعیت آنتن‌دهی جاده های اصلی استان انجام داده‌ایم که احتمالا قبل از سال این بررسی‌ها به اتمام می‌رسد. سپس در جهت رفع مشکل محورهای اصلی استان گام برخواهیم داشت.

او اظهار می‌کند: در ماه گذشته ۱۷ سایت VAST در مناطق محروم استان جهت ایجاد ارتباط حداقلی نصب و راه اندازی شد که با فعال کردن رومینگ تلفن همراه می‌توانند اهالی مناطق از خدمات آن سایت‌ها استفاده کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در ادامه از آمادگی ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در زمان بحران سخن به میان آورد و اظهار کرد: در زمان بحران با BTS های سیار مشکل ارتباطات حل می شود. لذا اگر زیرساخت قطع نشود، مشکلی در این زمینه نداریم و علاوه بر آن به دنبال اجرای فیبر پروتکشن هستیم تا پایداری مناطق را افزایش دهیم.

به گزارش ایسنا، BTS، به مجموعه‌ای از تجهیزات مخابرات گفته می‌شود که در مخابرات بی‌سیم، ارتباط مشترک با شبکه را فراهم می‌کند. این شبکه شامل سامانه جهانی ارتباطات سیار (جی‌اس‌ام)، دسترسی چندگانه تقسیم کدی (CDMA)، وای-فای، وای‌مکس و سایر شبکه‌های گسترده می‌شود. هر چند اصطلاح BTS می‌تواند برای هر یک از استانداردهای مخابرات بی‌سیم بکار رود اما معمولاً برای اشاره به سامانه‌های سیار (مانند تلفن همراه) و CDMA استفاده می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=97860
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.