معاون قضایی دادگستری استان خبر داد؛


رشد قابل‌توجه صدور آرا محکومین برای مجازات‌های جایگزین حبس در کرمان

معاون قضایی دادگستری استان کرمان گفت: در زمینه اجرا و عملیاتی نمودن آیین‌نامه ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و جذب محکومین توسط نهادهای پذیرنده، اقدامات صورت‌گرفته در سال گذشته منجر به افزایش و رشد ۳۶.۷۷ درصدی صدور آرای مجازات جایگزین حبس و رشد ۸۳.۶۱ درصدی آمار صدور آرای انجام خدمات عمومی رایگان توسط محکومین در نهادهای پذیرنده (تعداد ۲۲۴ رأی)؛ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ شده است. 

به گزارش کرمان‌نو، سید مهدی قویدل گفت: به‌منظور جذب محکوم و پیگیری از نهادهای پذیرنده جهت همکاری با مراجع قضایی در راستای اجرای آرای صادره مرتبط با انجام خدمات عمومی رایگان، نهادهای پذیرنده نیز شناسایی و ظرفیت‌سنجی شده‌اند.

او با اشاره به اینکه تعداد ۴ جلسه و نشست تخصصی و ۲۴ مکاتبه با معاون محترم قضایی و سرپرست محاکم کیفری دو شهرستان کرمان و رؤسا و دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر استان باهدف ارتقای کمی و کیفی آرای صادره و ترویج اعمال تأسیسات حبس زدا، طی سال گذشته انجام شده است، خاطر نشان کرد: این اقدام در راستای اتخاذ تدابیر لازم باهدف ترغیب قضات و پیگیری صدور آرا و احکام خدمات عمومی رایگان توسط محکومین در نهادهای پذیرنده؛ توسط همکاران قضایی استان انجام شده است که به همین منظور تعداد ۲۲۴ رأی مربوطه نیز صادر گردیده است.

معاون قضایی دادگستری استان کرمان بیان داشت: در راستای جذب محکوم و ارائه راهکار و اهتمام و پیگیری جهت رفع موانع و چالش‌های شناسایی شده برای اجرای مجازات جایگزین حبس به‌ویژه انجام خدمات عمومی رایگان توسط محکومین؛ موانع و چالش‌های نهادهای پذیرنده شناسایی و به‌روزرسانی شده است.

قویدل ضمن بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ تعداد ۸ جلسه و نشست تخصصی با کارشناسان و مسئولین مربوطه در نهادهای پذیرنده، با موضوع تبادل نظر پیرامون شناسایی چالش‌ها و موانع اجرایی عدم اجرای مطلوب ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و احصاء چالش‌ها و موانع قانونی، قضایی و اجرایی با حضور مسئولین قضایی استان و نهادهای پذیرنده خدمات آیین‌نامه اجرای ماده ۷۹ و بررسی و ارائه راهکار و اقدام در راستای رفع مشکلات و موانع موجود؛ برگزار شد، ادامه داد: مهم‌ترین چالش و مانع مطرح شده در این نشست‌ها عدم وجود تعامل مناسب فی‌مابین حوزه‌های قضایی و نهادهای پذیرنده بود.

او افزود: برنامه‌ریزی و اقدامات لازم جهت انعقاد تفاهم‌نامه همکاری حوزه‌های قضایی با نهادهای پذیرنده آیین‌نامه ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی در راستای جذب محکومین انجام شد کم اینکه تاکنون ۳ تفاهم‌نامه با شهرداری کرمان، منابع طبیعی استان و آبخیزداری جنوب کرمان منعقد شده است.

این مقام قضایی همچنین از برنامه‌ریزی و انجام مذاکرات اولیه جهت انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج سازندگی، ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، ستاد دیه و هلال‌احمر خبر داد.

معاون قضایی دادگستری کرمان در خصوص چالش مطرح شده در مورد به‌روز نبودن نام و خدمت موردنیاز نهادهای پذیرنده گفت: خدمات درخواستی (موضوع ماده ۲ آیین‌نامه) با جزئیات مدنظر (امور آموزشی، امور بهداشتی و درمانی، خدماتی، فنی و حرفه‌ای، کارگری، کشاورزی و…)؛ در قالب جدولی از نهادهای پذیرنده محکوم علیه خواسته شده است و پیگیری ارائه خدمات موردنیاز در چارچوب قانونی و در قالب درخواستی نهاد پذیرنده، طی ۵۸ مکاتبه به محاکم قضایی صادرکننده آرای مجازات جایگزین حبس ارسال شده است تا باتوجه‌به توانایی‌های فردی متهمین، در زمان صدور رأی در دستور کار قضات مربوطه قرار گیرد.

این مقام قضایی ابراز داشت: تعداد ۸ کارشناس مربوطه از طرف هر یک از نهادهای پذیرنده جهت ایجاد تعامل بیشتر با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و مراجع قضایی در راستای پیگیری اجرای صحیح و مطلوب آیین‌نامه ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی، معرفی شده است.

او در خصوص تهیه گزارش از آرای صادر شده و کمیت و کیفیت انجام خدمات عمومی رایگان توسط نهادهای پذیرنده در خصوص مجازات جایگزین حبس و خدمات عمومی رایگان و مقایسه با سال گذشته، افزود: در این راستا تعداد ۴۵ مکاتبه و پیگیری جهت اخذ آرای صادره با محوریت تأسیسات منتخب حبس زدا و به‌ویژه انجام خدمات عمومی رایگان از مراجع قضایی و سیستم مدیریت پرونده به‌منظور رصد فصلی آرا و ارسال گزارش آن به مرکز؛ انجام شده است.

قویدل در ادامه سخنانش به تقدیر از نهادهای فعال اشاره کرد و گفت: طی برگزاری نشستی مشترک فی‌مابین مسئولین نهادهای پذیرنده و قضایی استان به‌منظور بررسی عملکرد نهادهای پذیرنده در زمینه اجرا و عملیاتی نمودن آیین‌نامه ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی و جذب محکومین در سال ۱۴۰۲ داشتند از نهادهایی که بیشترین همکاری و تعامل را به‌منظور محقق‌شدن برنامه و انجام خدمات عموم رایگان با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم داشتند از جمله اداره کل بهزیستی (۸۱ نفر)، جمعیت هلال‌احمر (۱۲ نفر)، اداره کل منابع طبیعی (۱۱ نفر)، فنی و حرفه‌ای (۱۱ نفر) و اداره کل تبلیغات اسلامی (۱۱ نفر) تقدیر به عمل آمد.

او با بیان اینکه در سال گذشته تعداد مجموع آرای صادر شده توسط قضات محاکم ۳۵۱۱۵۷ رأی بوده است، گفت: از این تعداد ۷۷۶۲ رأی مجازات جایگزین حبس صادر شده کمااینکه تعداد کل آرای صادره در سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۳۰۰۵۹ رأی بوده است که تعداد ۱۰۶۱۶ رأی مجازات جایگزین حبس صادر گردیده است.

معاون قضایی دادگستری استان کرمان در ادامه افزود: با عنایت به مطالب پیش، اقدامات صورت‌گرفته منجر به افزایش و رشد ۳۶.۷۷ درصدی صدور آرای مجازات جایگزین حبس و رشد ۸۳.۶۱ درصدی آمار صدور آرای انجام خدمات عمومی رایگان توسط محکومین در نهادهای پذیرنده (تعداد ۲۲۴ رأی)؛ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ شده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=117323
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.