یک گونه پلنگ نادر در جیرفت مشاهده شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست جیرفت از مشاهده یک قلاده گونه وحشی نادر پلنگ ایرانی در دهستان رمون بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت طی روزهای اخیر خبر داد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایرنا، محمد کمالی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این پلنگ از نوع نادر پلنگ ایرانی است که به دفعات متعدد در منطقه موسوم به کوه ماردوجان در منطقه حفاظت شده بحرآسمان دیده شده است.

وی با بیان اینکه گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از ۹ زیرگونه پلنگ دنیاست که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می‌رود گفت: این پلنگ در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

ربیس اداره حفاظت محیط زیست جیرفت افزود: پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا و ایران مهمترین زیستگاه آن در خاورمیانه است.

کمالی به محل دیده شدن پلنگ ایرانی در بخش ساردوئیه جیرفت اشاره کرد و گفت: کوه ماردوجان محل رویت این گونه نادر پلنگ گزارش شده که با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه ای حاکم بر این منطقه از محدود ارتفاعاتی به شمار می رود که زیستگاه فوق العاده مناسبی برای گونه های نادر حیات وحش از جمله پلنگ و خرس سیاه آسیایی در کشور است.

وی تصریح کرد: کوه شیخ یعقوب، کوه قرقطوئیه، کوه ماردوجان، کوه نشانه، کوه شاه چهل مرد و کوه شنگرا در منطقه رمون و بحرآسمان محل گونه های نادر و منحصر به فرد حیات وحش است.

کمالی گفت: ساکنان مناطق مجاور حفاظت شده در صورت مشاهده هرگونه پلنگ موضوع را به شماره گویای ۱۵۴۰ گزارش کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=95692
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.