معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خبر داد


توقف کاوش‌های باستان‌شناسی در استان به دلیل نبود اعتبار

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: به‌علت تخصیص نیافتن بودجه در سال جاری کاوش‌های باستان‌شناسی در این استان متوقف شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان با اشاره به توقف کاوش‌های باستانی در این استان اظهارداشت: برای آغاز یک فصل و دوره باستان‌شناسی نیاز به بودجه داریم و در سال جاری هیچ بودجه‌ای برای کاوش محوطه‌های تاریخی و باستانی استان اختصاص داده نشده است.

مجتبی شفیعی تصریح کرد: قرار است از اعتبارات سفر رییس جمهور مبلغی برای ساماندهی محوطه کنار صندل جیرفت پرداخت شود که منتظر ابلاغ آن هستیم.

وی افزود: البته کاوش‌های باستان شناسی اعتبار دائمی ندارند و حتما برای تامین هزینه‌های کاوش و حفاظت از آثار کشف شده، نیاز به اعتبار است که در حال حاضر به دلیل نبود آن، برنامه خاصی برای کاوش‌های جدید نداریم.

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان بیان کرد: در سال‌های گذشته کاوش‌های مشترک خوبی بین یکی از دانشگاه‌های آلمان و دانشگاه جیرفت انجام شد اما امسال این همکاری ادامه پیدا نکرد.

وی در عین حال تاکید کرد: در آینده نزدیک پژوهش‌های لایه‌نگاری با همکاری دفتر باستان‌شناسی دانشگاه جیرفت در یکی از محوطه‌های باستانی این منطقه انجام می‌شود.

شفیعی با اشاره به از سرگیری عملیات ساخت موزه منطقه‌ای جیرفت خاطر نشان کرد: از محل اعتبارات سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد ریال برای ادامه ساخت این موزه تخصیص داده شد که کار در حال انجام است.

وی ادامه داد: همچنین برای تکمیل موزه جیرفت قول اختصاص ۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رییس جمهور به استان داده شده است اما هنوز چیزی دریافت نکرده‌ایم.

استان کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در بین استان‌های کشور دارد؛ ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با ویژگی‌های منحصربه فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی‌ترین درفش جهان از آن‌جا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده‌اند و همچنین روستای دارستان و شهرستان سیرجان به عنوان شهر یا دهکده جهانی گلیم به واسطه خاستگاه گلیم شیرکی پیچ آن در فهرست آثار جهانی قرار دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=100829
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.