رییس کل دادگستری استان کرمان:


با بحران مدیریت منابع آب در استان کرمان روبه‌رو هستیم

رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه با بحران مدیریت مصرف آب در تمامی بخش ها روبه رو هستیم، گفت: ارزش اقتصادی آب در کشور باید جدی گرفته شود زیرا اگر نگاه اقتصادی به آب نداشته باشیم، ارزش آب در بین مدیران و مردم توجیه پذیر نخواهد بود.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، “یدالله موحد” در شورای راهبردی مدیران ارشد استان کرمان با موضوع منابع آب با تاکید بر این مطلب که مدیریت مصرف منابع موجود مهم تراز تامین آب است، افزود: با حداقل ۱۰ درصد صرفه جویی در هر یک از بخش های صنعتی، کشاورزی و شرب، شاهد تحولات بزرگی در این حوزه خواهیم بود.

وی با تقدیر از تلاش های انجام شده به منظور تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در شهرهای مختلف استان کرمان، افزود: در اینکه با بحران جدی تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی در استان کرمان روبه رو هستیم تردیدی وجود ندارد و باید بررسی کرد که چرا به این نقطه رسیده ایم.

موحد با اشاره به اینکه در دهه ۶۰ در هر نقطه از استان کرمان که نیاز به حفر چاه بود، حداکثر در عمق ۲۰ متری، آب های زیرسطحی در دسترس بود، گفت: سیاست های کلی و مدیریت هایی که در حوزه بهره برداری و مصرف آب از گذشته تاکنون داشته ایم با اشکالات جدی مواجه بوده و در نهایت منجر به بحران های کنونی شده است.

وی بیان کرد: با تصویب قانون توزیع عادلانه آب و با استناد به تبصره ذیل ماده ۳ این قانون، مجوزهای بسیاری صادر و چاه های غیرمجازی حفر شد و مورد بهره برداری قرار گرفت و در ادامه آن اتفاقاتی که نباید در کشور رخ می داد، رخ داده است .

رییس کل دادستری استان کرمان با اشاره به اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از سوء استفاده قانونی از منابع آبی موجود، تصریح کرد: اگر بخواهیم مساله آب را در دراز مدت حل کنیم؛ باید به مدیریت مصرف منابع آب موجود توجه ویژه ای صورت گیرد.

وی با اشاره به هزینه های بالای تامین آب و سرمایه گذاری های کلان انجام شده در این زمینه، عنوان کرد: با اقدامات انجام شده به منظور مدیریت منابع آب های زیرسطحی و سیلاب ها و با احداث سدهای سیرجان، بافت، جیرفت و بم بخشی از مشکلات حل شده است.

وی یادآور شد: در گذشته طرح هایی به منظور ارتقاء مدیریت آب در استان اجرایی شده اما معطل مانده اند و نتیجه مورد انتظار را در پی نداشته است.

موحد با اشاره به این مطلب که در حوزه آب با دو موضوع تامین آب و مدیریت مصرف منابع آبی موجود روبه رو هستیم، خاطرنشان کرد: به منظور مدیریت منابع آبی موجود در استان کرمان باید یک برنامه جامع، مبنایی و اساسی تدوین و به شکلی قاطع و جدی اجرایی شود و در این رابطه تمامی دستگاه ها باید همت و همراهی لازم را در اولویت کارهای خود قرار دهند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=72361
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.