جمعه بازار پرندگان تعطیل می‌شود

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از تعطیلی جمعه بازار پرندگان طبق مصوبات مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در آینده ای نزدیک خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: یکی از مشکلات جدی استان در بحث بهداشت جامعه، وجود جمعه بازار پرندگان است که بصورت غیر قانونی دایر شده و تهدیدی برای سلامت جامعه می باشد زیرا می تواند منبع بسیاری از بیماری های خطرناک صنعت طیور استان گردد.

“حسین رشیدی” از تعطیلی جمعه بازار پرندگان طبق مصوبات مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: این اداره کل در مبادی ورودی استان پست های قرنطینه ثابت را مستقر کرده است که با همکاری نیروی انتظامی از ورود و خروج دام، طیور و سایر مواد خام دامی بدون مجوز جلوگیری بعمل می آورد اما متاسفانه پرندگان جمعه بازار بصورت قاچاق وارد استان می شوند که می توانند کل مرغداری ها و پرندگان منطقه را درگیر بیماری کنند و خسارات جبران ناپذیری را بر جای گذارند.

رشیدی تصریح کرد: کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون حدود سه سال از بیماری آنفلوانزای پرندگان مصون بوده ایم، اذعان کرد: در حال حاضر اهمیت بیماری آنفلوانزای پرندگان تنها در مبحث خسارات اقتصادی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی‌گردد، بلکه بحث امنیت زیستی  و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان) در درجه با اهمیت تری قراردارد.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال بیش از ۷۰۰۰ مورد بازدید و نمونه برداری از واحدهای مختلف (روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی، تخم گذار و ….) در جهت پایش بیماری آنفلوانزای پرندگان صورت گرفته است، افزود: انجام مرتب پایش بیماری بصورت فعال و غیر فعال در استان،  همچنین ایجاد پست‌های قرنطینه، تشکیل کلاس‌های آموزشی جهت بهره برداران و … سبب گشته که تاکنون هیچ موردی از بیماری در سطح استان مشاهده نگردد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دامپزشکی استان کرمان، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در ادامه با مطرح کردن این بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور، اعلام کرد: عدم رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودروهای حمل دان و کود و جابجایی آنها بین واحدهای مشترک، استفاده از نهاده‌های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری‌ها و … را از جمله عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسوولین فنی مستقر در کشتارگاه های طیور، نظارت بر آنها را به طور مرتب انجام می‌دهند و در واقع دامپزشکی از زمان جوجه ریزی تا زمانی که گوشت مرغ سالم و بهداشتی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد،  بر فرایند تولید مرغ نظارت دارد، به شهروندان اطمینان میدهیم که در صورت خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی، هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=41034
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.