۶ و ۷ شهریور، زمان برگزاری پانزدهمین همایش‌ملی‌«آبیاری و کاهش تبخیر»

پانزدهمین همایش ملی «آبیاری و کاهش تبخیر» در راستای بحران آب ششم و هفتم شهریورماه در دانشگاه باهنر برگزار می‌شود.

کنفرانس خبری پانزدهمین همایش ملی «آبیاری و کاهش تبخیر» در راستای بحران آب با حضور چند تن از مدیران گل گهر ،مس سرچشمه و نماینده آب منطقه‌ای برگزار شد.
رضایی رییس همایش درباره این مراسم توضیح داد: این همایش به مدت ۳۰سال است که به صورت دوسالانه در حال اجرا است. سیستم آبیاری تحت فشار و همچنین سیستم آبیاری قطره ای از نمونه دستاوردهای این همایش بوده است که پس از بررسی چند ساله در حال حاضر راه اندازی شده اند. امسال همایش در سه حوزه آب و صنعت، آب و کشاورزی و آب مصارف شهری فعالیت می کند.

هاشمی دبیراجرایی همایش نیز درباره حوزه برگزاری این همایش توضیح داد:  دانشگاه باهنر برگزار کننده این همایش است اما لازم است بدانید که دانشگاه مرکز تحقیقاتی بوده و در حوزه اجرایی نقش زیادی ندارد، نتیجه مقالات و طرح های داوری شده این همایش که از همه کشور در آن شرکت می کنند به ارگان های مختلف که عضو این همایش هستند ارایه می شود.

با توجه به این که نماینده صنعت مس و گل گهر  نیز در این جلسه حضور داشتند،مکنونی رییس آب و گاز مجتمع گل گهر توضیح داد: آب مصرفی صنعت ۱/۸درصد است.آب مصرفی گل گهر ۱۲میلیون متر مکعب در سال است در حالی که آب مصرفی کشاورزی ۲۸۰میلیون متر مکعب در سال است. لازم به ذکر است اقدامات زیادی برای استفاده چندین باره آب در حوزه صنعت انجام شده است به طوری که از یک قطره آب کنسانتره ۸بار بازچرخانی شده و در قالب پساب یا دوغاب به محل سد رسوب منتقل و بعد فیلتر و به چرخه برمی‌گردد مقدار آبی که از رسوب گیری برمی گردد ۳۰درصد است و ۷۰درصد باقی می ماند. مبلغ ۷۰۰میلیون هزینه شده تا ماباقی آب هم مورد استفاده قرار گیرد، اما هنوز چند درصد باز نمی گردد.

مکنونی درباره طرح انتقال آب از خلیج فارس توضیح داد: ۷۰درصد عملیات انجام شده و فاز اول آن به گل گهر رسیده است و تا به حال برای این طرح ۳۵۰ میلیون یورو هزینه شده است.

علی پور مدیر امور آب و بازیافت مجتمع مس سرچشمه هم به بهینه مصرف کردن آب تاکید کرد و گفت: به ازای هر لیتر در ثانیه یک شغل در حوزه کشاورزی و  ۴۰شغل در صنعت ایجاد می شود. باید نسبت به مدیریت مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم، کمبود آب یک مساله ملی است، اما ما به جای بحران آب باید بحران مدیریت داشته باشیم.

در این جلسه نماینده آب منطقه ای در آخرین لحظات حاضر شد و جمع دیگری از دعوت شدگان که از ارگان های دولتی بودند، علارغم اهمیت جلسه در آن حضور نداشتند.

لازم به ذکر است پانزدهمین همایش ملی «آبیاری و کاهش تبخیر» در راستای بحران آب ششم و هفتم شهریورماه در دانشگاه باهنر برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.