عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان


تهدید خشکسالی برای ساکنان نیمه جنوبی کشور

 عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: طبق تحقیقات آینده‌پژوهی که در زمینه خشکسالی انجام شده در ۲۵ سال آینده، نیمه جنوبی کشور ایران خالی از سکنه خواهد بود و اگر با همین روند پیش برویم ۲۵ سال دیگر کرمان نیز همین‌گونه می‌شود.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از فارس، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در خصوص بحران خشکسالی عنوان کرد: درحالی‌که منابع آب شیرین ما بسیار کاهش یافته‌اند، این مسئله آینده شهرهای ایران مرکزی خصوصاً کرمان را تهدید می‌کند.

 او ادامه داد: طبق تحقیقات آینده‌پژوهی که در این زمینه انجام شده در ۲۵ سال آینده، نیمه جنوبی کشور ایران خالی از سکنه خواهد بود و اگر با همین روند پیش برویم ۲۵ سال دیگر کرمان خالی از سکنه می‌شود.

مصطفی خبازی گفت: از پیامدهای خشکسالی، پایین آمدن سطح آب روستاها بوده و رودخانه‌ها خشک و کم آب می‌شوند و در نتیجه کشاورزی منطقه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

او با تشریح جریان مهاجرت روستا به شهر ادامه داد: زمانی که آب در منطقه کمیاب شود، کشاورزی نیز به تبع آن از رونق می‌افتد و کشاورز زحمت‌کش بیکار شده و این خشکسالی سبب مهاجرت گسترده روستاییان به شهرهای بزرگ و کوچک اطراف محل زندگی خود می‌شود که در نتیجه این خشکسالی موجب حاشیه‌نشینی مردم روستایی در اطراف شهرها می‌شود.

 خبازی افزود: مردمی که توانایی انجام هیچ کاری از مشاغل جامعه شهرنشینی را ندارند و به‌ناچار به مشاغل کاذب روی می‌آورند. درحالی‌که اگر همین مردم در روستاها باقی می‌ماندند و به شغل کشاورزی ادامه می‌دادند نقش مهمی در بخش تولید کشور می‌توانستند کنند.

خبازی تصریح کرد: زمانی که ذخایر آبی روبه‌کاهش است، کشاورز مجبور به ترک زمین و خانه و کاشانه روستای خود می‌شود و این یعنی مهاجرت که هزینه‌های زیادی را در آینده به مردم و دولت تحمیل خواهد کرد که از تبعات بلندمدت خشکسالی به شمار می‌آید و آینده شهرهای ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

 او بیان کرد: زمانی که کشاورز و نیروی تولید کشور به شهر مهاجرت می‌کند و زمین حاصلخیز مولد را رها می‌کند، و در نتیجه خود نیز مثل جمعیت شهرنشین به مصرف‌کننده مبدل می‌شود؛ اما این در حالی است که اگر منابع آبی تامین شده بود و کشاورز در روستا باقی‌مانده بوده، با همین زمین می‌توانست چرخه تولید کشور را به حرکت در بیاورد و به تولید کشور کمک کند.

مصطفی خبازی با تأکید بر میزان بالای تبخیر در کرمان یادآور شد: متأسفانه در استان کرمان با میزان بالای تبخیر مواجه هستیم و همین عامل سبب نابودی بسیاری از محصولات کشاورزی خواهد شد، چراکه حیات انسان و گیاه به آب وابسته است و اگر آب موردنیاز گیاه تامین نشود گیاه از بین می‌رود و سبب به‌خطرافتادن امنیت غذایی در آینده خواهد شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اضافه کرد: همچنین بانفوذ آب‌شور سواحل به داخل آب سفره‌های آب زیرزمینی نواحی داخلی کشور سبب می‌شود که آب شیرین در مرحله اول به لب آب‌شور و در مرحله بعدی به آب‌شور تبدیل شود.

خبازی با بیان اینکه این مسئله سبب مشکلات عدیده‌ای برای موجودات زنده نیز می‌شود، ادامه داد: در نتیجه خشکسالی و تبدیل آب شیرین به آب‌شور تنوع زیستی و زندگی گیاهان جانوران و به‌طورکلی اکوسیستم منطقه و حوضه آبی دچار دگرگونی شده و در وضعیت بحران قرار خواهد گرفت.

 او در پایان گفت: این خشکسالی در مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی کرمان و یزد به‌خوبی مشهود است چرا که بسیاری از گونه‌ها در معرض خطر انقراض و نابودی قرار گرفتند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107406
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.