‌معاون وزیر جهادکشاورزی:


۸۰ درصد هزینه‌های ایجاد گلخانه را دولت تامین می‌کند

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی گفت: دولت با هدف توسعه گلخانه‌ها در کشور در قالب پرداخت تسهیلات تا سقف ٨٠ درصد هزینه ایجاد گلخانه را تامین می‌کند.

محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: هزینه‌های ایجاد گلخانه، بسته به نوع سازه و گلخانه‌های تابع اقلیم، متفاوت و دولت برنامه‌ریزی کرده است بتواند در طرح‌های بلندمدت چندساله به تولیدکنندگان تسهیلات دهد تا با این روش بتوانیم توسعه گلخانه‌ای را در کشور شاهد باشیم.

وی افزود: این طرح در بسیاری از استان‌ها در حال اجراست و سالانه حدود ۲ تا سه هزار هکتار به گلخانه‌های کشور اضافه می‌کنیم که به واسطه همین، تولید ما در محیط‌های گلخانه‌ای در واحد سطح بیش از ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و مصرف آب نیز بشدت کاهش می‌یابد.

برومندی اضافه کرد: در محیط‌های گلخانه‌ای مشغول تولید سبزی و صیفی هستیم و به طور مثال پیش‌بینی ما این است که امسال ٩٢٠ هزار تن گوجه‌فرنگی در محیط‌های گلخانه‌ای تولید کنیم که این عدد خوبی است و می‌تواند در سال‌های آینده در حوزه گلخانه، علاوه بر تامین نیاز کشور، درحوزه صادرات هم برنامه داشته باشیم.

وی تاکید کرد: کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک دنیاست و آب، حیاتی‌ترین موضوع برای ما در بحث محصولات کشاورزی و امنیت غذایی به شمار می‌رود بنابراین باید برنامە قوی در بخش تولید و کشاورزی داشته باشیم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی یکی از سیاست‌های دولت، رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی را انتقال بخش زیادی از تولید سبزی و صیفی که در حال حاضر در محیط باز انجام می‌شود بە گلخانه دانست و گفت: ما سالانه ٢٥ میلیارد مترمکعب آب برای تولید سبزی و صیفی کشور مصرف می‌کنیم که این مقدار در محیط‌های گلخانه‌ای می‌تواند دو و نیم تا سه میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: برای کشوری مثل ایران که کم آب محسوب می شود و خشکسالی در آن وجود دارد کاهش مصرف آب راهبرد اساسی وزارت جهاد کشاورزی است.

برومندی تاکید کرد: با توجه به اینکه ما حدود ٢٥ هزار هکتار گلخانه در کشور داریم اما تلاش می کنیم در بلندمدت بخش زیادی از سبزی و صیفی کشور را به گلخانه انتقال دهیم.

وی در زمینه طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار نیز اظهار داشت: این طرح در استان‌هایی اجرا می‌شود که متوسط بارندگی آن‌ها بیشتر از ٥٠٠ میلی‌متر باشد.

برومندی افزود: در استان‌های غربی همچون کردستان، آذربایجان‌غربی و لرستان که بارندگی مناسبی دارند تا به امروز در ١٠٠ هزار هکتار از اراضی شیب دار که قابلیت تبدیل به باغ را داشته‌اند این طرح انجام شده است.

وی درباره آفت سوسک سرخرطومی حنایی نخسلتان‌های کشور نیز گفت: سازمان حفظ و اصلاح نباتات وزارتخانه جهاد کشاورزی برنامه قوی و مدونی را طراحی کرده که ۲ رویکرد دارد؛ از جمله اینکه در شهرهایی که هنوز گرفتار این مساله نشده‌اند واحد قرنطینه بخش‌های مختلف حفظ نباتات در تلاش است اجازه ندهد به هیچ‌وجه این آفت انتشار پیدا کند.

برومندی افزود: در شهرستان‌هایی که باغات به آفت سوسک سرخرطومی حمایی آلوده شده‌اند نیز با یک برنامه قوی و تخصیص اعتبار مناسب، در کنار کشاورزان هستیم و مقابله را ادامه می‌دهیم تا این آفت مهار شود.

سفر این مسئول وزارت جهادکشاورزی به جنوب کرمان درحالی است که برخی نخلستان‌های این استان درگیر آفت سوسک سرخرطومی حنایی شده‌اند و مسئولان گفته‌اند ۱۰۰ میلیارد تومان در کشور برای مقابله با این آفت اعتبار تخصیص یافته و ۳۰ درصد آن سهم استان کرمان است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=98747
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.